400 terörist esir alındı

Suriyeli muhalifler, Esed rejiminin açtığı koridorla İdlib gerginliği azaltma bölgesine girmeye çalışan DEAŞ'la çatışmalarda 400 teröristi esir alırken, pek çoğunu etkisiz hale getirdi.

GİRİŞ 13.02.2018 18:16 GÜNCELLEME 14.02.2018 10:23
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Suriyeli muhalif gruplar ortak operasyonlarla Esed rejiminin kontrol ettiği bölgeden, İdlib'e ilerlemeye çalışan DEAŞ'ı durdurdu.

"İşgalcileri püskürtme" adı verilen ortak operasyon odası kuran Suriyeli 12 muhalif grup, İdlib güney ve doğu kırsalında çok sayıda DEAŞ'lı teröristi öldürdü.

 

Çatışmalarla İdlib'e giremeyen ve ağır kayıplar veren DEAŞ'ta çözülme başladı.

YÜZLERCE TERÖRİS ESİR

Muhaliflerin kurduğu ortak operasyon odası sözcüsü Naci Ebu Huzeyfe, AA'ya yaptığı açıklamada, Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerden İdlib'e ilerlemeye çalışan DEAŞ'a karşı başlattıkları operasyonun devam ettiğini söyledi.

Ebu Huzeyfe, "Bugün, İdlib'in güney ve doğu kırsalında 80'i yaralı yaklaşık 400 DEAŞ'lı teröristi esir aldık."dedi.

DEAŞ'a ve Esed rejiminin saldırılarına karşı 12 Suriyeli muhalif grubun kurduğu ortak operasyon odasının yaklaşık 2 bin savaşçısı olduğunu kaydeden Ebu Huzeyfe, "İlk önce savunma hatları oluşturup DEAŞ'ın ilerlemelerini durdurduk. Daha sonra taarruz ettik. İdlib'in güneydoğu kırsalındaki Um Halahil, Huveyin ve Ard Zerzur köylerini de geçirdik." dedi.

Ebu Huzeyfe, "Son 4 günde İdlib'in güney ve doğusundaki köylerde muhalifler ve DEAŞ arasında çatışmalar yoğunlaştı. Ağır kayıplar veren DEAŞ'ta çözülmeler başladı.Emir komuta zincirini kaybeden teröristler, bireysel hareket etmeye başladı." diye konuştu.

Bölgedeki muhalifler gruplar, DEAŞ'ın dağılma sürecinde olduğunu ve hücre evlerine çekildiği bilgisini paylaştı.

Esed rejimi ve DEAŞ bir süredir, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde muhaliflere karşı ilerlemek için taktik işbirliği yapıyor.

Rejim, ekim 2017'de Hama'nın doğusundaki Hunayfis bölgesinden DEAŞ'lı teröristlere yol açarak, İdlib'de muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölgelere geçişlerini sağlamıştı. Koordineli hareket eden DEAŞ ve rejim, 3 ay boyunca Rusya'nın muhaliflere ve rejim karşıtı askeri gruplara karşı düzenlediği öncü hava saldırıları sayesinde geniş bir alanda ilerlemişti.

Terör örgütü, 30 kilometre uzunluktaki koridordan İdlib'in içine sokularak Deribiye ve Niha köylerinde konuşlanmıştı.

Rejim ve DEAŞ, İdlib'in güneydoğusunda yer yer ilerlerken Rusya muhaliflere karşı yoğun hava desteği vermişti.

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 75
 • murat 9 ay önce Şikayet Et
  amerikanın deaşı yönettiğinin kanıtı deaşın idlibe yönelmesi, kesin ve net
  Cevapla
 • Bahri Ertetik 9 ay önce Şikayet Et
  Bu 400 ad. teröristi öldürmek olmaz,ancak savaşmaması için silah tutamayacak şekilde Özgür bırakın
  Cevapla
 • Cahit 9 ay önce Şikayet Et
  Beyin yapilari olmayan mikropdan bile daha pis, odun insanlar. Hic ugrasmayin
  Cevapla
 • .... 9 ay önce Şikayet Et
  Chp bizi boşyere esadla işbirliğine zorlamıyor.. Adam pkk, daes, ypg ile işbirliği yaparak bizi arkadan vuracak.. Yersen
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 9 ay önce Şikayet Et
  bak gör abd biz deaşla mücadeleyi sekteye uğratmadık, aksine deaşla da mücadele ediyoruz. gözünü açta nasıl mücadele edilir öğren....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye orada askeri üs kurabilir
Erdoğan uyardı: AK Parti'de yeri yok!