Rusya'dan Türkiye'ye dev davet! Böylesi görülmedi

Milli Savunma Bakanı Akar, Tahran dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çin ile birlikte Sibirya'da yapacağı Vostok 2018 tatbikatına Türkiye'nin de davet edildiğini ve konuyu değerlendirdiklerini söyledi.

Rusya'dan Türkiye'ye dev davet! Böylesi görülmedi
Rusya'dan Türkiye'ye dev davet! Böylesi görülmedi
GİRİŞ 09.09.2018 12:59 GÜNCELLEME 09.09.2018 21:44
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile olan üçlü zirvesi için gittiği Tahran'dan dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş uçağında Suriye'de siyasi çözümden ABD ile olan ilişkilere kadar önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Suriye’nin başına gelenlerin arkasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri olduğu söylemleri anımsatılarak Akdeniz’e ilişkin sorular üzerine, Türkiye’nin hem bölgedeki gelişmeleri izlediğini hem de kendi değerlendirmelerini yaptığını kaydetti. Erdoğan, halen Akdeniz’de Rusya’nın tatbikat yaptığını anımsatırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da tatbikatlar hakkında bilgi verdi. 

 

 

Denizde yapılan tatbikatın 25 gemiyle, 30 noktadan başladığını, gemilerin üzerinde gerçek mühimmat, 20-25 km menzile sahip füzeler olduğunu anlatan Akar, şu ifadeleri kullandı:

Amerika da bunu görüyor. Yani tatbikat önem taşıyor

Akar, önümüzdeki günlerde yapılacak Vostok-2018 tatbikatına Türkiye’nin de davet edildiğini ve halen katılımın değerlendirildiğini açıkladı. Rusya’nın 11-17 Eylül arasında Çin ve Moğolistan’la Sibirya’da yapacağı ortak tatbikata 300 bine yakın Rus askeri katılacak. 

VOSTOK 2018 TATBİKATI NE MANAYA GELİYOR?

Rus Savunma Bakanlığı kaynakları, Vostok 2018 Tatbikatı’nın yaklaşık 300 bin personelin katılımıyla bir rekor kıracağını ve kuvvet hazırlama seviyesi ile meşhur Sovyet Zapad-81 Tatbikatı’ndan bu yana en güçlü caydırıcılığı görünür kılacağını belirtiyorlar. Açık-kaynaklı veriler, yaklaşık 36 bin kara harp platformu ile bin kadar uçağın tatbikata katılacağını; Merkez ve Doğu askeri bölgelerinin, Hava İndirme Birlikleri’nin, Kuzey ve Pasifik donanmalarının faaliyette aktif rol alacağını ortaya koyuyor.

Çin askeri birliklerinin yaklaşık 3 bin 200 personel, 30 döner-kanatlı unsur ve 900 kadar kara harp platformu ile tatbikata katılacak olması büyük önem arz ediyor. Sovyetler Birliği döneminde genel bir çatışmanın eşiğine kadar gelen iki silahlı kuvvetlerin bugün birlikte Vostok Tatbikatı gerçekleştirecek olması hem ABD’ye bir mesaj niteliği taşıyor hem de Moskova ile Pekin arasındaki askeri stratejik işbirliğinin geldiği aşamayı gösteriyor.

ETİKETLER
dev tatbikat
YAZDIR
YORUMLAR 96
 • Tinyuğ 1 yıl önce Şikayet Et
  Genel şartlar ; yoksa Ruslar çok da dost değiller.Türkler'in ve insanlığın en büyük düşmanı sarı yılan İngilizlerdir.Sonra Fıransa , sonra İtalya, İspanya, Almanya............Rusya........
  Cevapla
 • TURKOGLUTURK 1 yıl önce Şikayet Et
  o zaman marsa git orada yaşa! Rusya ve İran'la komşuyuz.onlar bizimle,biz onlarla İYİ İLİŞKİLER KURMAK ZORUNDAYIZ! O kadar. Onlar da biliyorlar herşeyi ama KOMŞUSUN.Herkes birbirine muhtaç! Demagoji yapmayın ÇAKMA SİYASET BİLİMCİLER!
  Cevapla
 • Letaif 1 yıl önce Şikayet Et
  Tarihi iyi gözden geçirmişsin.Aynen dediğin gibi;dünyanın baş yılanları ABD ve saydığın ülkeler..
  Cevapla
 • Ert68 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülke menfaat leri Rusya diyor sa gidip katılmak lazım ruslardan nükleer teknolji elde edebiliriz her ne kadarda ruslar güvenilir olmasada yanımızda terör devleti kurmaya çalışmıyor tatbikata katılmalıyız
  Cevapla
 • Abdülmecid 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence en doğrusuda bu artik komşularla aramızı düzeltelim abd müttefikten once bi dusman ama rusya düşmanlık yapmıyor adeta el uzatıyor
  Cevapla
 • Dede 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne 25 kilometresi Ruslara Akdeniz'de 1500 kilometre hatta nükleer savaş gemisi var
  Cevapla
 • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
  Trump acıklama yapıyor turkıyenın kendını savunma hakkı yok dıye artık yerımızı almalıyız abd den bıze fayda yok kardesım
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Hitler in,bir sözü var oda Churchil in vataninda yahudilerin bu ingiltereyi yönlerdigini düşünemedigi bir hata olarak görmüş olmasidir.eee,abd dede aynisi degilmi?yahudi avukatlarin usa da ne kadar güçlü oldugunu ,alman enayisinin ceplerindeki paralari nasil hortumladigini dünya biliyor,ortadoguda aynisi yahudinin arzulamadigini ,yapabilecek bir güç yok,yok ve şu andada durum bu...belki!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehirden köye kaçış başladı: Ünlü isimler bile o bölgede yer bakıyor
Ekrem İmamoğlu'nu tehdit eden kişi CHP üyesi çıktı! Dikkat çeken Demirtaş detayı