Steve Jobs'un son yazısı

Apple Computer, Inc.'ın kurucu ortaklarından olan bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilen Steve Jobs 5 Ekim 2011'de hayatını kaybetmişti. İşte Jobs'un son yazdığı yazı...

Steve Jobs'un son yazısı
Steve Jobs'un son yazısı
GİRİŞ 16.10.2018 22:02 GÜNCELLEME 16.10.2018 22:02
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

56 yaşında hayata gözlerini yuman milyarder  Steve Jobs’un yazdığı son yazı:

İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, farkettim ki gururlandığım bilinirliliğim ve servetim  ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış.

Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilinir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak ya da yeri dolmayacak tek şey var o da “Yaşam.” Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.

Ailenize,eşinize,arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça farkediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de  30 dolarlık saat de aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilemediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun, bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz. 

O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz,şarkılar söylediğiniz, kuzeyden,güneyden,Doğudan,batıdan,cennetten  ve dünyadan konuştuğunuz,ahbaplarınız,dostlarınız, eski arkadaşlarınız, erkek kardeşiniz,kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu. 

Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde herşeyin fiyatını değil,değerini bilirler. 

Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.

Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için neden bulacaktır. Bilin ki  insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.

Hayattaki en iyi altı doktor güneş ışığı ,dinlenmek,egzersiz yapmak, sağlıklı yemek,kendine güven ve arkadaşlar. Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

Steve Jobs

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Bu sözlerin veya yazının Jops'un olmadığı sadece Türkiye'de yaygın olduğu kaç kere yazıldı.Hiç bir şekilde abd de böyle bir yazı veya vasiyet yok.İkincisi bunları düşünen bir adam niye malını mülkünü fakir,fukaraya dağıtmamış.
  Cevapla
 • hakan gardas 5 ay önce Şikayet Et
  Müslüman kişi daimen Allahın rizasini gözetlemesi gerekiyor, gerçek sadet buradadır.
  Cevapla
 • A.SOYDAŞ 5 ay önce Şikayet Et
  Mükelmel
  Cevapla
 • kızıldereli 5 ay önce Şikayet Et
  keşke söyledikleri ile yaptıkları aynı olsaydı
  Cevapla
 • ahmed 5 ay önce Şikayet Et
  hayatın ve var olmanın gerçekliliğini kendi penceresinde çok güzel kaleme almış...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni Zelanda için duygusal mesaj!
Türkiye, BM, AB, Rusya, Almanya, Fransa, İran, Mısır... Dünya ayakta