ABD medyası F-35 ile Rus Su-57 uçaklarını kıyasladı

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest (NI), Rusya ve ABD'nin ürettiği 5. nesil avcı uçaklarını kullanım ve özellik bakımından karşılaştırdı.

ABD medyası F-35 ile Rus Su-57 uçaklarını kıyasladı
ABD medyası F-35 ile Rus Su-57 uçaklarını kıyasladı
GİRİŞ 24.03.2019 03:04 GÜNCELLEME 24.03.2019 03:05
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Rus ve Amerikan F-35 savaş uçaklarının yeteneklerini karşılaştıran NI'nin haberinde, Rusya ve ABD liderlerinin birçok kez kendi ordularının kullandığı avcı uçaklarını dünyanın en iyileri olarak niteledikleri, ancak iki uçağın farklı görevleri yerine getirmeleri nedeniyle analistler için hangi uçağın daha iyi olduğunu söylemenin zor olduğu belirtildi.

SU-57'NİN HIZI, MENZİLİ VE MANEVRA KABİLİYETİ, F-35'İN HAYALET ÖZELLİĞİ

Makale yazarlarına göre Su-57 uçağı, manevra kabiliyeti, hız ve menzil bakımından Amerikan rakibinden daha üstün, F-35 ise savuna sistemleri tarafından daha zor tespit edilebiliyor.

F-35'İN MÜTTEFİK UÇAKLAR İÇİN YÖNETİCİ ROLÜ VAR

Haberde ayrıca F-35'in ‘bilgileri genelleme' konseptinin çerçevesinde geliştirildiği ve müttefik uçaklar için yönetici rolünde olduğu, zira üzerindeki sensör ve işlemcilerin gerçek zamanlı olarak çatışma ile ilgili bütünleşmiş ve dinamik bir görüntü verebildiği ifade edildi.

SU-57'NİN, KARŞI TARAFIN HAVA KUVVETLERİNİ BASKILAMA MİSYONU

Su-57'nin böyle bir imkana sahip olmadığı kaydedilen haberde, ancak Rus Hava-Uzay Kuvvetleri doktrininin,havada üstünlük kazanma ve karşı tarafın hava kuvvetlerini baskılama anlamına geldiği için farklı bir alanda kullanıldığı ve bu görevi kusursuz olarak yerine getirdiği vurgulandı.

YORUMLAR 37
 • kral 8 ay önce Şikayet Et
  su 57 rus Hindistan ortak yapımı uçak ve Hindistandan da izin alınması gerekiyor ki kolay değil ve f 35 e göre daha pahalı
  Cevapla
 • çolak 8 ay önce Şikayet Et
  türkiye olarak su 57 üçaklarınıda rusyadan alalım s 400 lerle beraber yüzsene dir bizi aldatan abd var ab var bunlar boş ülke rusyayla ittifak yapmali abd avrupa çarkediyorsa etsinler alternatif çok onlarin ayakta kalma son çırpinişlari bu yaptiklari .
  Cevapla
 • Doğrusu budur 8 ay önce Şikayet Et
  Bu uçaklarla uğraşacağımıza kendi uçağımızı kendimiz yapalım. Bu sayede hem ucuza mal ederiz hem de satarak para bol para kazanırız. Eğer buna gücümüz yetmez diyorsanız üretmek satın almaktan daha ucuza mal olacaktır. Aynı zamanda bu uçaklardan daha iyisini yapacak mühendislerimiz var Allah'a şükür.
  Cevapla
 • Kerim 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye zaten kendi uçağını yapacak, şu anki durum yalnız zaman kazanma. Bunu abd anladı, yaptıkları çaresizliğin kanıtı, yinede türkiye'yi durduramayacaklar.
  Cevapla
 • Yilmaz 8 ay önce Şikayet Et
  F-35, SU-57 karsisinda Nato olmadan pek ise yaramiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güngören Belediyesi'ndeki skandal için AK Parti'den ilk açıklama
Rumların dava hamlesi ne anlama geliyor? 'Hiçbir şey elde edemezler'