Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İsrail açıklaması

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Arap ve Körfez ülkelerinin İsrail ile ilişkileri normalleştirme çalışmalarını kınadı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İsrail açıklaması
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İsrail açıklaması
GİRİŞ 25.03.2019 00:50 GÜNCELLEME 25.03.2019 00:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, hangi ülkeden ve hangi gerekçeyle  olursa olsun İsrail ile ilişkileri normalleştirme çalışmalarının kınandığı  vurgulandı.

Normalleşmenin Kudüs meselesi üzerindeki tehlikeli etkilerine karşı  uyarıda bulunulan açıklamada, "Birlik, Filistin ve Kudüs meselesinde yaşananları,  Golan Tepeleri'nin işgalcilere ait olduğunun ilan edilmesini, İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu ile Varşova'da aynı masaya oturulmasını, Netanyahu'nun bazı  Arap ve Körfez ülkelerinde ağırlanması ve spor kılıfı atındaki normalleşme  çalışmalarını büyük bir endişe ve üzüntüyle takip ediyor." ifadesi kullanıldı.

"Arap ve Körfez ülkelerinin İsrail ile normalleşme yarışına girmesi  karşısında Dünya Müslüman Alimler Birliği, herkese nasihat etmeyi bir görev  bilmektedir." ifadesi kullanılan açıklamada, daha önce Katar'ın Filistin  meselesindeki saygın duruşu, Gazze'ye ve Arap dünyasındaki mazlum insanlara  verdiği desteğin övüldüğü ancak Katar topraklarında spor etkinliği altında  gerçekleşen normalleşmenin kınandığı kaydedildi.

Doha'da düzenlenen 2019 Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda  İsrailli jimnastikçi Alexander Shatilov dün altın madalya kazanmış ve madalya  töreninde İsrail marşı okunmuş ve bayrağı asılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 21 Mart'ta Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki  egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD ve Polonya'nın öncülüğünde 13-14 Şubat'ta Varşova'da düzenlenen  "Orta Doğu'da Barış ve Güvenliğin Geleceğini Desteklemek" başlıklı bir  konferansta, Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, Umman Dışişleri  Bakanı Yusuf bin Alevi bin Abdullah ve Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani ile  Netanyahu arasında yakınlaşma olmuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu 12 Mart'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin 6  Arap ve İslam ülkesiyle ilişki içinde olduğunu söylemişti.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • misafir81 6 ay önce Şikayet Et
    örnek vahabi suudlar çokta dert demişlerdir islam,müslüman = suudlar değildir... vahabiler iyice yoldan çıkmıştır... yazıklar olsun ... ulan tüm müslümanlar abd ve israille dost olsa senin olamaman lazım ne yazikki mekke sizin gibilerin elinde çok yazık..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
'Asker veremiyoruz' diye Mehmetçik'e ekmek yaptılar
Mehmetçik'e vatandaştan büyük destek