Kuveyt: Körfez'de savaş ihtimali yüksek!

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, ABD, İran ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan son gelişmeler nedeniyle bölgede savaş çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Kuveyt: Körfez'de savaş ihtimali yüksek!
Kuveyt: Körfez'de savaş ihtimali yüksek!
GİRİŞ 17.05.2019 10:59 GÜNCELLEME 17.05.2019 10:59
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kuveyt Meclisi'nde bölgesel gelişmelerle alakalı oturumun ardından gazetecilere açıklama yapan Ganim, ABD, İran ve Körfez ülkeleri arasında yükselen gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Dışişleri Bakanı'nın siyasi durumu özetlediğini, her ihtimale karşı  hazırlıklı olmanın önemine vurgu yaptığını aktaran Ganim, milletvekillerinden  Muhammed ed-Delal'in pazar günü mecliste konuya ilişkin bildiri hazırlamakla  görevlendirildiğini söyledi.

Dışarıda yaşanan gelişmeler için "İyi değil ve güven vermiyor." diyen Ganim, içerideki durum için ise "Hükümetin hazırlıklarının öncekinden daha iyi olduğuna inanıyoruz."  ifadesini kullandı.

 

 

Bölgede savaş çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Ganim, bunun aksini temenni ettiklerini dile getirdi.

Dışarıdan gelen zorluklara karşı "akıllıca ve sorumlulukla hareket etmeye" ihtiyaçları olduğunu ifade eden Ganim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgedeki son gelişmeler görüşüldü. Devletimizin herhangi bir  olağanüstü duruma karşı hazırlıkları konuşuldu. Meclis çoğunluğun onayıyla gizli  bir oturum düzenledi. Dışişleri Bakanı durumun ne kadar tehlikeli olduğuna  ilişkin bir buçuk saatlik bir sunum yaptı."

KÖRFEZDE NELER OLUYOR?

ABD, geçen haftalarda İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington" amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu.

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran'ın BAE açıklarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti.

Bunun üzerine ABD de bölgede İran’a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar gerçekleştirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • İhtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  Bir taşla iki kuş hem iran a hem de bize gözdağı ortadoğu bataklığında sonlarını ummadıkları bir yerden görecekler %100
  Cevapla
 • Turan ŞENGÜL 5 ay önce Şikayet Et
  ABD lerinin domuzluğunu yapan siz arap yahudi yönetimleri nereye doğru gidiyorsunuz bu yahudiler siyonistler sizi de yutacaklardır iran akarşı olun ama ABD israilinde destekcisi olmayın bırakın ehli sünnet düşmanları olan bu zalimler birbirlerini yesinler
  Cevapla
 • Gara çocuk 5 ay önce Şikayet Et
  ABD İRANA saldır(a)maz. eğer saldıracaksa hedef şaşırtıyordur. bize saldıracaktır.(Allah korusun)
  Cevapla
 • hattori hanzo 5 ay önce Şikayet Et
  anca birbirinize havlarsınız... Daha bir numaranızı göremedik...
  Cevapla
 • Adam 5 ay önce Şikayet Et
  Tabii ki birileri "maşa" kullanacak yine, kendisi elini ateşe hiç sokmayacak. Onun ismini savaşanlar arasında işitmeyeceğiz. Ve en sonunda kazanan yine o olacak: Bu nasıl bir oyun kurma, nasıl bir akıl; hayret!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en iyi korunan gizemli yeri!
CHP, teröristlerin bölgeden çıkmasını beğenmedi