Mültecilerin hayatını kurtaran gemilere para cezası kesilecek

Bakanlar Kurulunda kabul edilen güvenlikle ilgili yasa tasarısında, yasaları ihlal ederek denizdeki düzensiz göçmenleri kurtaran gemilere 10 bin ila 50 bin avro para cezası verilmesi öngörülüyor. İtalyan hükümeti, Milano'da kaçırılan bir öğrenci otobüsündeki 51 çocuğun kurtarılmasını sağlayan Mısır ve Fas kökenli iki çocuğa İtalyan vatandaşlığı verdi.

Mültecilerin hayatını kurtaran gemilere para cezası kesilecek
Mültecilerin hayatını kurtaran gemilere para cezası kesilecek
GİRİŞ 13.06.2019 16:34 GÜNCELLEME 13.06.2019 16:38
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İtalya'da koalisyon hükümetinin ortaklarından aşırı sağ görüşlü Lig Partisinin girişimiyle hazırlanan ve yasaları ihlal ederek denizdeki düzensiz göçmenleri kurtaran gemilere para cezası verilmesini öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulunda kabul edildi.

 

 

Onay için parlamentoya gönderilen yasa tasarısı, özellikle, Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerine götüren sivil toplum kuruluşlarına bağlı gemilere para cezası getirilmesine ilişkin maddesiyle dikkati çekiyor.

Mültecilerin hayatını kurtaran yardım kuruluşlarına ceza kesilecek

İtalyan hükümetinin hedefinin düzensiz göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarına ait gemileri engellemek olduğu biliniyor.

 

 

Düzenlemenin ilgili maddesinde "İtalyan kara sularına giriş ve taşıma yasağını ihlal eden gemilerin kaptanı, sahibi ve armatörüne 10 bin ila 50 bin avro para cezası verilmesi" ifadesi kullanılıyor.

Tasarıyla ayrıca bundan böyle İtalyan kara sularındaki gemilere giriş yasağı veya sınırlama getirme hakkı, kamu güvenliği gerekçesiyle Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığından, mevcut durumda Lig partisinin liderliği yapan Matteo Salvini'ye bağlı olan İçişleri Bakanlığına devrediliyor. Ancak İçişleri Bakanlığının bir geminin ülke karsularına girişini engellemek için Savunma ve Ulaştırma bakanlıkları ile iş birliğinde olması ve başbakanı da bilgilendirmesi gerektiği belirtiliyor.

Diğer yandan tasarıda, polisin düzenlediği güvenlik operasyonlarını güçlendirmek için 2019-2021 yılları arasında 3 milyon avroluk kaynak aktarılması, gösteriler sırasında polisin müdahalesine taş, sopa veya yabancı madde atarak karşı gelenlerin cezalandırılması ve spor müsabakalarında hakemlere karşı tehdit ve şiddet içerikli olaylara karışanlara verilen cezaların artırılması gibi maddeler de dikkati çekiyor.

Göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen Lig Partisi lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin girişimiyle geçen kasım ayında çıkartılan ilk "Güvenlik Yasası"nda İtalya'da şimdiye kadar düzensiz göçmenlere tanınan haklardan bazılarını kaldırmıştı.

Düzensiz göçmenleri misafir eden küçük sosyal merkezleri kapattıran yasa gereği, savaş, doğal felaket veya ülkelerindeki ağır şartlardan dolayı göç etmeye zorlananlar için "insani koruma statüsü" kapsamında verilen oturma ve çalışma izinlerinin de artık verilmeyeceği açıklanmıştı.

Bakanlar Kurulunda bugün kabul edilen yasa tasarısı da ikinci "Güvenlik Yasası" olarak adlandırılıyor.

İKİ KAHRAMAN ÇOCUĞA VATANDAŞLIK VERİLDİ

"Kahraman" ilan edilen iki göçmen çocuğa İtalyan vatandaşlığı verildi

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, İtalya'nın kuzeyindeki Milano kentinde 20 Mart'ta yaşanan, kaçırılan bir öğrenci otobüsündeki 51 çocuğun kurtarılmasını sağlayan Mısır ve Fas kökenli iki çocuğa İtalyan vatandaşlığı verilmesi kararı alındı.

Senegal asıllı İtalyan servis şoförü tarafından kaçırılan ve benzin döküp yakılmaya çalışan, 51 çocuğun bulunduğu otobüsteki facia, iki çocuğun cep telefonundan polisi araması sonrasında güvenlik güçlerinin müdahalesiyle önlenmişti.

İtalya'da "kahraman" ilan edilen 13 yaşındaki Mısır kökenli Rami Şehata ve Fas kökenli Adem El Hamami'ye İtalyan vatandaşlığı verildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • C.Türk 2 gün önce Şikayet Et
  Resmen Irkcılık yapıyorlar!
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 2 gün önce Şikayet Et
  Kıblesi batı medeniyeti! olan hayranlar görün, duyun,anlayın.
  Cevapla
 • Baba 2 gün önce Şikayet Et
  İnsanlık yapmak suç oldu. İnsanoğlunun ne hale geldiğini ifade eden bir açıklama.
  Cevapla
 • yorum 2 gün önce Şikayet Et
  İnşallah sizler de mülteci konuma düşersiniz, denizde de sizi kimse kurtarmaz
  Cevapla
 • Asım 2 gün önce Şikayet Et
  avrupanın chp'leri çalışıyor. laik bunlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Timsah fili yakaladı ve...
'İt' demekten bile daha fena...'