Macron'dan küstah sözler: 'Sorumlusu Türkiye'dir!'

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nı eleştirerek 'DEAŞ tekrar canlanırsa bunun sorumlusu Türkiye'dir' dedi.

GİRİŞ 19.10.2019 03:38 GÜNCELLEME 19.10.2019 03:38
Bu Habere 237 Yorum Yapılmış

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları liderler zirve toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği harekatla ilgili küstah ifadeler kullandı. Barış Pınarı Harekatı'nı eleştiren Macron, "DEAŞ tekrar canlanırsa bunun sorumlusu Türkiye'dir" dedi.

 

 

Ortadoğu'nun Avrupa için stratejik önemini vurgulayan Macron "Ortadoğu'da otonom bir askeri kapasite oluşturmalıyız. Avrupa, Ortadoğu'da 'küçük hissedar' olmaya devam edemez" ifadelerini kullandı. Macron "Suriye'de son birkaç gün içinde olanların, NATO'nun ciddi bir hatası olduğunu düşünüyorum" dedi.

"TÜRKİYE'YE SİLAH İHRACATINI DURDURDUK"

 

 

Macron, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosunda onaylanması gerektiğini hatırlattı.

Macron, "Türkiye konusunda ortak bir karar aldık. Türkiye'ye silah ihracatlarını durdurduk. Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik. Muhtemelen Londra'da görüşeceğiz." diye konuştu. Macron, İngiliz Parlamentosunun yeni Brexit anlaşmasını reddetmesi halinde yeni süre tanınmaması gerektiğini vurguladı.

YABANCI TERÖRİST AÇIKLAMASI

"Yabancı teröristler Irak'ta saldırı düzenlediyse orada yargılanacaklar. Eğer bunlar Avrupa'ya gelmek istiyorsa Türkiye'ye gidecekler ve Türkiye'den Fransa'ya gelecekler. Başka yollarla Fransa'ya gelemezler." ifadelerini kullanan Macron, bu durumda Türkiye'nin senelerdir yaptığı gibi kendilerine bildirmesi gerektiğini belirtti.

Macron, bu şekilde Fransa'ya gelen teröristlerin yargılanacağını ve tutuklanacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A HER ZAMAN SÖYLEDİM..."

"Fransa, ABD ve Türkiye NATO'nun müttefikleridir ve Twitter üzerinde ABD'nin askerlerini Suriye'den geri çektiğini öğrendim. NATO'nun diğer gücü ise DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonunun ortağı olan ve DEAŞ ile mücadele edenlere ( YPG'lilere) saldırmaya karar verdi. PKK ve teröristlere karşı mücadeleye saygım var. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a her zaman söyledim. Ama DEAŞ'a karşı mücadele eden (çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu) SDG'liler PKK'lı değil. Dolayısıyla son günlerde yaşananlar Batı ve NATO'nun ağır hatasıdır."

Bu gelişmelerin NATO'nun işleyişinin sorgulanmasına neden olduğunu dile getiren Macron, "Türkiye'nin ne yapmaya çalıştığını anlamak lazım. İç güvenliğini sağlayarak Türkiye'yi daha makul pozisyonlara getirmeliyiz. Bunu bizim (siyasi) takvimimize saygı göstererek de yapmalıyız." şeklinde konuştu.

Macron, Avrupa'nın daha güçlü bir savunma stratejisine sahip olması gerektiğini vurgulayarak, "Orta Doğu bölgesinde kazançlı çıkan İran, Türkiye ve Rusya oldu." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 237
 • Yakub 2 ay önce Şikayet Et
  İki yüz yıldır Fransa Türklere karşı savaşıyor. Önce Avrupa hayranlığı bulaşıcı hastalık empoze edildi. Sonra Eğitim kurumları açıldı. 1.ci Dünya savaşında topraklarımız işgal edildi. Diplomasi saldırıları derken Allah cc Erbakan Erdoğan çıkardı ve one minute ile küfür inişe geçti. Daha durun bakalım. Zaferler Müslümanca inananlarındır. Zafer yakındır. Küfür batıl yıkılmaya zail olmaya mahkumdur zaten.
  Cevapla
 • Özkan 2 ay önce Şikayet Et
  Aşağılık macron sen ne itmişin ya
  Cevapla
 • Mehmet akif 2 ay önce Şikayet Et
  Silahı teröristlere ver, sonra sorumlu Türkiye.Senin hakkında suç duyurusunda bulunmak gerekiyor.
  Cevapla
 • Turk 2 ay önce Şikayet Et
  Sari yeleklirin hakkini savun dingil once
  Cevapla
 • Xye 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Fransa‘yi Nato ya yine biz soktuk.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bi' acayip haberler
Kar yeniden geliyor! Meteoroloji'den çok sayıda ile son dakika uyarısı...