Sudan'da BAE krizi! Erdoğan söylemişti Sudan harekete geçiyor

Sudan'da BAE krizi yaşanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı bir şirketin Sudanlıları kandırarak Libya'da Hafter milisi olmaya zorladığı iddiasının ardından Sudan, konuyla ilgili soruşturmanın açıldığını bildirmişti. Berlin'de Libya Konferansı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sorunu dile getirmişti.

Sudan'da BAE krizi! Erdoğan söylemişti Sudan harekete geçiyor
Sudan'da BAE krizi! Erdoğan söylemişti Sudan harekete geçiyor
GİRİŞ 29.01.2020 21:58 GÜNCELLEME 29.01.2020 22:14
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Libya’da gönderilen Sudanlıların ailelerinin başkent Hartum’da geçen haftadan bu yana yaptığı protestolar sonrası, Sudan Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, başka amaçlar için kontrat imzalayan ancak daha sonra Libya'ya gönderilen bu kişilerin durumuna ilişkin BAE’li yetkililerle çalıştıklarını ifade etti.

 

 

Sudan medyasına konuşan ailelerin aktardığına göre, BAE’de çalışmak için sözleşme imzalayan yüzlerce kişi, bu ülkede askeri eğitim aldıktan sonra iradeleri dışında Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in safında savaşmak için gönderildi.

"BİN SUDANLI MİLİS VAR"

 

 

Aileler, çocuklarının Hafter’e bağlı petrol sahalarını koruduklarını belirtti.

Öte yandan, tepkiler ve protestolar nedeniyle dün 50 Sudanlının Libya’dan ülkesine döndüğü aktarıldı. İngiliz The Guardian gazetesi, 25 Aralık’taki haberinde yüzlerce Sudanlı paralı askerin, Libya'da darbeci lider Hafter'in uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne karşı yürüttüğü savaşa katıldığını iddia etmişti.

Haberde, Libya'nın güneyinde konuşlanan söz konusu güçlerin komutanlarından birinin "Pek çok genç geliyor. Bu kadar büyük sayıda milisi kabul edebilecek kapasitemiz yok. Halihazırda Libya'da en az 3 bin Sudanlı milis var." dediği kaydedilmişti. 

ERDOĞAN İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya'da kalıcı ateşkesi ve barışı tesis etmeyi amaçlayan Berlin'deki zirvenin dönüşünde Libya'daki paralı asker ve Sudanlılar ile ilgili şunları söylemişti: 

"Kaldı ki sadece Wagner değil, mesela orada Sudan'dan 5.000 civarında asker var. Bunun yanında Çad’dan var, Nijer’den var. Malum Abu Dabi yönetimi nereden bulursa alıyor. Hakeza Mısır'da bu tür askeri güçler az değildir. Ama tüm bunların dışında üzerinde durulması gereken başka bir konu var. Savunma sistemleri noktasında, hava kuvvetleri vesaire, buralarda özellikle Rusların, Abu Dabi (BAE) yönetiminin vermiş olduğu desteklerdir. Biz buradan kendilerine yüklenmek suretiyle “Bu konularda biz sizden hassasiyet bekliyoruz” dedik. Onlar da bu konularda bize “hayır” diyemediler ve başta Merkel olmak üzere bunu kabullendiler."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Orhangazi 4 hafta önce Şikayet Et
  Rusya Türkiye'yi aldatıyor! Çok saf kalıyoruz, idlibin halini görüyoruz. Rusya kendi çıkarları peşinde dostluk değil. Amerika Rusya ve Çin İslamı çökertmeye yeminliler.
  Cevapla
 • aaaxxx 4 hafta önce Şikayet Et
  Bir kaç siha gönderin paralı asker değilmi canını daha çok düşünüp kaçar... Malesef barış görüşmesi diye yine Türkiye yi oyalıyorlar. hep kandırmaca
  Cevapla
 • :( :( :( 4 hafta önce Şikayet Et
  Sudan dakilere Türkiye içinde savaşacaksiniz diyorlar, cepheye gelen sudan lı, Türkiye için değil, türkiye aleyhine savaştığını görünce iş işten geçmiş oluyor bu sefer, ya çatışmada ölüyor, yada başındaki komutanı vuracak kadar yiğit olanlarda çıksa keşke sudanlilardan
  Cevapla
 • Selman 4 hafta önce Şikayet Et
  Rusya keşke sovyetlerin dağılmasından hemen sonraki ekonomik krizlerle tekrar boğuşsa da kendi derdine düşse. Rusyanın petrolü var, doğalgazı var ne işi akdenizde bu adamların Allah aşkına. Her yer de karşımıza çıkıyorlar.
  Cevapla
 • Sınırda 4 hafta önce Şikayet Et
  İsrail hep maşa kullanıyor.eğer direk kendisi yapsa ,yapamıyacak.dünya tepki gösterecek.maşa kullanıyor.abd,bae suud,mısır bunlar hep bir maşadır.uşaklaştırılmış.artık bu ülkelerin başlarına maşalar değil onurlu insanlar yöneticiler getirilerek yahudi tasallutundan kurtarılmalıdır.bu işler yapılırken karanlık dernekler ve para kullanılmaktadır.artık dünya para sistemi özgürleştirilmelidir.
  Cevapla
 • Orhangazi 4 hafta önce Şikayet Et
  Cia izin vermez hemen darbe olur, mısırı gördük ve daha çok net örnekleri var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TSK, Suriye'de Rus yapımı savunma sistemini imha etti!
Türkiye'nin kararı sonrası Miçotakis'ten Mülteci açıklaması