Hollanda'nın vatandaşlık şartı korkutuyor

Hollanda'da Türk toplumu arasında Hollanda vatandaşlığına geçenlerin sayısının iyice azalmasına karşın, getirilmek istenen yeni engellerin kaygı verici olduğu bildirildi.

Hollanda'nın vatandaşlık şartı korkutuyor
Hollanda'nın vatandaşlık şartı korkutuyor
GİRİŞ 17.03.2009 22:10 GÜNCELLEME 17.03.2009 22:10

Hollanda'da Türk dernek ve kuruluşlarını, hükümete karşı üst düzeyde temsil eden Türkler için Danışma Kurulu'nun (IOT) girişimiyle, vatandaşlığa geçişte yaşanan güçlükleri ve geçişi engelleyen nedenleri ortaya koyabilmek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçları, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Araştırmayı yapan Seçil Çoker ve IOT yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda verilen bilgiye göre, 1990'lı yılların ortalarında, bir yılda Hollanda vatandaşlığını alan Türklerin sayısı 30 bin sınırına yaklaşırken, 2007 yılında bu sayının 1500 civarına gerilediği belirtildi.

IOT Sekreteri Ahmet Azdural, hala Hollanda vatandaşlığını alabilme koşullarını taşıyan yaklaşık 100 bin Türk vatandaşı bulunduğunu, bu kişilerin büyük çoğunluğunun getirilen kısıtlamalar nedeniyle bu hakkı kullanmaktan çekindiği söyledi. 

Hollanda vatandaşı olmayanların kredi alma, işyeri açma ve benzeri kimi girişimleri sırasında çeşitli güçlüklerle karşılaşabileceklerine işaret eden Azdural, IOT olarak çifte vatandaşlığa getirilen kısıtlamalar yüzünden Türkler arasında Hollanda vatandaşlığını alanların sayısındaki bu azalmadan büyük kaygı duyduklarını anlattı.

Azdural, vatandaşlığa geçişteki en önemli engeller arasında "başvuru harçlarının" yüksek tutulması, sınav koşulu gibi nedenlerin öne çıktığını belirtti ve Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nun gündeminde bulunan yeni vatandaşlık yasa önerisinin, bu koşulları daha da zorlaştırdığını söyledi.

Bu konuda siyasi partiler başta olmak üzere hükümet düzeyinde IOT olarak girişimlerini sürdürdüklerini belirten Ahmet Azdural, özellikle başvuru harcının 520 Avro'ya yükseltilmek istenmesinin asgari ücretle geçinenler için başvuruyu olanaksızlaştırmak anlamına geldiğini belirtti. Azdural, yeni öneriyle 18 yaş altında olan ve burada doğan gençlere vatandaşlık hakkı verilirken, Türk vatandaşlığından çıkma koşulu getirilmesinin de kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçları hakkında bilgi veren Seçil Çoker de, kişilerin Hollanda vatandaşlığına geçme kararında çok değişik engellerin ve kişisel nedenlerin rol oynadığını anlattı.

Vatandaşlığa geçiş sürecinde uyum sınavının en büyük engel olarak görüldüğünü belirten Çoker, harç miktarının yüksekliği, sınavı başaramama korkusu, Türk vatandaşlığını kaybetme kaygısı, yetersiz bilgiye sahip olma ve hükümetin izlediği politika gibi etkenlerin Hollanda vatandaşlığı hakkını almada büyük güçlük oluşturduğunu kaydetti.

Toplantıda söz alan IOT yönetim kurulu üyesi Aydın Akkaya da, hükümetin izlediği entegrasyon politikasını eleştirdi ve "entegrasyon sorununu" göstererek, yabancıların önüne sürekli engel koyduğunu, ancak Türk vatandaşlarının nerede uyum sağlayamadığını açıkça tanımlamadığını söyledi.

Toplantıda daha sonra Hollanda vatandaşlığına geçişteki engelleri belirleyen araştırma sonuçlarını içeren kitabın ilk baskısı, Meclis Adalet Komisyonu üyelerinden Mirjam Sterk'e sunuldu.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ilker aa 9 yıl önce Şikayet Et
    bana kalırsa fırsatı değerlendirmeliyiz.. Türk vatandaşı olmak da zorlaştırılsın....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Menbiç'ten ilk görüntüler geldi!
Muharrem İnce'nin seçim şarkısı çalıntı çıktı!