Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, Öğrenci Affı Kanun Tasarısının henüz komisyona gelmediğini, tasarı geldikten sonra komisyonun kararını vereceğini belirtti.

Öğrenci affı ne zaman çıkacak?
Öğrenci affı ne zaman çıkacak?
GİRİŞ 26.09.2008 12:58 GÜNCELLEME 26.09.2008 12:58

Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı gazetelerde öğrenci affıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi.

Bu haberlerde kendisine atfen öğrenci affı kapsamının 2000 yılı olarak belirtildiğini, ayrıca bu tarihin de genişletilebileceğinin yazıldığını ifade eden Sağlam, ''Öğrenci Affı Tasarısı henüz Komisyona gelmedi. Tasarıyı görürsek, ne olup bittiğine yönelik konuşabiliriz. Herhangi bir kimseye, herhangi bir şekilde af kapsamının genişletileceğine dair bir beyanatım yok, bunlar tamamen uydurma'' diye konuştu.

Afla ilgili öğrencilerden çok telefon aldığını belirten Sağlam, ''Onlara da aynı şeyi söylüyorum. Hükümetin hazırlayacağı tasarının komisyona gelmesi durumunda, komisyon oturup kararını verir'' dedi.

Sağlam, bu tür öğrenci aflarının başarılı olmadığına yönelik değerlendirmelerin hatırlatılması de üzerine şunları kaydetti:

 ''Doğrudur, genellikle öyle. YÖK Başkanlığım döneminde de 'aflar bir daha talep edilmesin' diye ilgili yönetmelikte değişiklik yaptık. 3 dersi olanlara 2 sene daha sınav hakkı verdik. Tek derse indirenlere de sonsuz sınav hakkı verildi. Başından itibaren elde edilen sonuçlar mukayese etmek suretiyle, bundan bir yarar gelmediği görüşü hakim. 'Bir daha çıkmasın' diye bu şekilde değişiklik yapılmasına rağmen, son zamanlarda yine çıkmıştı. Sonucunun da ne olduğunu herkes biliyor. Sonuç her zaman başarılı olmuyor. Şu da bir gerçek ki bir öğrencinin bile tekrar kazanılması, ülke için fayda. O ayrı bir olay.''

AA

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hatice kaymakçı 9 yıl önce Şikayet Et
  afmı. bu af 200 yıl için uygunmu?böyle bir af daha öncede gelmişti,200 yıldan daha önce olması gerekli degilmi?türkiye yararına,...
  Cevapla
 • RAŞİT KARA 9 yıl önce Şikayet Et
  Bilgi Verirmisiniz... Ben Liseden Mezun Oldum ama tek dersten bekliyorum,bu aftan yararlanabilirmiyim ?? haber7.com yönetimi bilgi istiyorum.
  Cevapla
 • Ahmet Maraba 9 yıl önce Şikayet Et
  e sıktı bu iş ama. her af ile ilgili haberde heh tamam işte taslak kesinleşti ve çıktı diye bakmaktan sıkıldım artık.herkes kafasına göre açıklama yapıyor.cemil çiçek açıklamasaydı affın çıkacağına bile inanmazdım ama yeter artık yani,1.dönem bitmeden çıksa hiç de fena olmayacak yani...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tepelerine bineceğiz!
Erdoğan paylaştı, 16 yılda neler yapıldı?