Erdoğan Putin'i de davet etti: Yakında başlıyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Akkuyu'nun temelinin önümüzdeki haftalarda atılacağını söyledi.

Erdoğan Putin'i de davet etti: Yakında başlıyoruz!
Erdoğan Putin'i de davet etti: Yakında başlıyoruz!
GİRİŞ 13.11.2017 22:22 GÜNCELLEME 13.11.2017 23:00
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada Akkuyu Nükleer Santrali'nin önümüzdeki haftalarda temel atma töreninin yapılacağını belirterek, Putin'i de bu törene davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonu'nu üçüncü kez ziyaret ettik. Bu ziyaretle, Sayın Putin ile yıl içerisindeki altıncı görüşmemizi gerçekleştirdik. Gerek yüz yüze görüşmeler, gerekse telefon diplomasimiz devam ediyor.

 

"SAVUNMA SANAYİNE YÖNELİK MÜŞTEREK ADIMLARI ÖNEMSİYORUM"

Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok ileri bir seviyeye geldiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Elbette bu seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hemfikir. Özellikle de savunma sanayine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum.

Putin: İran konusunda Sayın Erdoğan'a bilgi verdim

Siyasi diyaloğumuza paralel olarak, ekonomik ilişkilerimiz de yükselişe geçmiş bulunuyor. İlişkilerin derinleştirilmesi konusunda Sayın Putin ile mutabık kaldık.

"VİZE MUAFİYETİ REJİMİNİN ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLMESİ ÖNEM ARZ EDİYOR"

Evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor.

İkili ticari hacmimiz geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla, 15 milyar dolara ulaştı.

Türk Akımı ve Akkuyu nükleer santrali projelerinin zamanında hayata geçirilmesi konusunda çalışıyoruz. Onun değerlendirmelerini yaptık.

Türk Akımı'nın Rusya kısmındaki boru hattı döşeme işlemlerinin tamamlandığını memnuniyetle görmüş bulunuyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından ilgileniyoruz.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA AKKUYU İÇİN TEMEL ATMA TÖRENİ OLACAK

Keza, Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Sayın Putin'in de programının el vermesi halinde bu adımı birlikte atalım istiyoruz.

Sayın Putin ile Sayın Trump arasındaki Vietnam'da yapılan ortak açıklamayı önemsiyoruz.

Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk bayrağını ters asmışlar.
  Cevapla
 • Tarik 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalama, nasıl bakıyon bayrağa. Gayet düzgün asılmış
  Cevapla
 • enes 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya bizimle iyi geçince iyi olur yoksa nereye kadar Suriye'de Savaşacak ne kadar bu savaşı idame edebilecek.Ayrıca sivillere zarar vermeyi bıraksın yaptıklarınıda bu millet unutmuş değil.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman Türk milletinin hizmetkarı Allah yolumuzu açık etsin. dahili harici hainlere, büyük şeytanlara inat ya şahlacağız, ya da şahlacağız.
  Cevapla
 • türk 1 yıl önce Şikayet Et
  yolun açık olsun uzun adam
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah komşularla işbirliğimiz iyi ilişkiler kurma çabamızı daim ve muzaffer kılsın İnşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yüksek Hızlı Tren kazası! Ölü sayısı arttı
MİT hedefte! Bilgileri ifşa ettiler