Eyüp Sultan Türbesi'nin ziyarete açılacağı tarih

İstanbul Büyükyehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Sultan Türbesi'nin 2014 yılı Nisan ayı gibi hizmete açılacağını belirtti.

Eyüp Sultan Türbesi'nin ziyarete açılacağı tarih
Eyüp Sultan Türbesi'nin ziyarete açılacağı tarih
GİRİŞ 13.12.2013 16:24 GÜNCELLEME 13.12.2013 16:24

Eyüp Sultan Türbesi 2014 yılının Nisan ayında ziyarete açılacak

Topbaş, "250 yıldan bu yana ilk defa köklü ve doğru bir restorasyon yapılmakta" dedi.

Topbaş, cuma namazını kıldığı Eyüp Sultan Camisi çıkışında, restorasyon çalışmaları devam eden Eyüp Sultan Türbesi ile ilgili AA muhabire açıklamalarda bulundu.

Türbenin restorasyonunu Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığını ifade eden Topbaş, "Bizim için gerçekten bir mutluluk, bize nasip olduğu için hamdediyorum" diye konuştu.

Çok köklü bir restorasyon yapıldığının altını çizen Topbaş, "Türbenin, 250 yıl önce 4. Murad'ın gördüğü bir rüya üzerine, o dönemde restorasyonu yapılmış ama ondan sonra çok basit bir takım onarımlar geçirmiş. İlk restorasyon çalışmalarına başlandığında adeta biraz toparlanıp, çinilerin oynayanları yerine yapıştırılıp, devam edilecekti ancak sonradan gördük ki, basit bir restorasyon değil, ciddi bir restorasyon yapılması gerekiyor" bilgisini verdi.

"Abdülhamid döneminde bazı çiniler götürülmüş"

Topbaş, restorasyon çalışmaları sırasında bir gerçekle daha karşılaştıklarını belirterek, "Maalesef Abdülhamid döneminde bazı çiniler buradan götürülmüş. Çinilerin dörtte bir ölçeğinde yok olduğunu gördük" dedi.

Bir çini parçasının 80-100 bin avro civarında olduğuna dikkati çeken Topbaş, şöyle devam etti:

"Bakın 80-100 bin avro değerinde olan çiniler şimdi müzelerde falan... Sahtelerini koymuşlar yerlerine, bunları da gördük. Hepsini toparladık, temizlendi. Büyük bir ölçekte tamamlanacak. 1,5 yılı aşkın, 2 yıla yakın zamandır bir çalışma var. Önce türbe diye başladık ama arkasından hazirenin tamamı, orada cülus olarak kullanılmış yapıyı, diğer kabirleri ve özellikle cülus yolunu da ciddi anlamda ele aldık. Ciddi bir çalışma yapılmakta."

"Sıradan, basit bir onarımla geçemezdik"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, türbenin 2014 yılının Nisan ayı gibi ziyarete açılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Köklü bir çalışma yapılmakta. Sadece üst yapıda değil, altta da çevredeki kolektör ve kanalların zaman zaman oynaması ve patlamasıyla içerideki bir kuyunun bile kirlendiğini gözledik, tespit ettik. O da değiştirilti, kanallar yeniden yapıldı ve tertemiz hale getiriliyor. Bir daha herhalde birkaç yüzyıl devam eder diye düşünüyoruz. Bize nasip oldu, büyük bir mutluluk.

Tabii ki insanlarımız heyecanla bekliyor, 'Ne zaman bitecek ' deniyor. Gerçekten şehrimizin manevi bekçisi olarak gördüğümüz Resulu Ekrem Efendimizin müjdelediği bir şehrin şu anda manevi bekçisi ve bu şehri fethetmek üzere 90 yaşında surların önüne kadar gelmiş ve şehit düşmüş bir sahabeden bahsediyoruz ki, Peygamber Efendimizi evinde misafir etmişti."

Bu anlamlı restorasyon çalışmasının kendilerine nasip olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını dile getiren Topbaş, "Sıradan, sadece basit bir onarımla geçemezdik. Tek tek çiniler sökülerek, temizlendi. 7 bin 678 çiniden bahsediyoruz. Bunlar kimyasallardan geçiriliyor, asitten geçiriliyor tekrar orijinal haliyle kullanılmak üzere" dedi.

"Biraz gecikti ama doğru bir iş yaptık"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, türbenin belli bir noktaya kadar beden duvarı çini kaplamalarının hemen hemen bitmiş duruma geldiğini ve diğer çalışmaların da sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Türbe, inşallah nisan ayı gibi ziyarete açılacak. 250 yıldan bu yana ilk defa köklü ve doğru bir restorasyon yapılmakta. Bu konunun başında olan mimar arkadaşım Dr. Hilmi Şenalp arkadaşıma teşekkür ediyorum. Gerçekten başarılı bir uygulama yapmakta. İğne ucuyla kuyu kazar gibi görseniz her çini arkasındaki harçları temizlerken nasıl bir işlem yaptıklarını... Gerçekten tebrik ediyorum. Biraz gecikti ama doğru bir iş yaptık. 4. Murad'tan sonra bize nasip oldu böyle güzel bir hizmet."

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 200 bini aştı
İngiltere'den imdat çığlığı: Cenazelere boğulduk yardım edin