'Türkiye'nin kan dökmeden İdlib'e girmesi...'

Suriyeli deneyimli gazeteci Zeydan, Türkiye'nin İdlib başta olmak üzere Suriye'deki mevcut duruma müdahale etmesini "sağduyunun zaferi" olarak nitelendirdi.

GİRİŞ 12.10.2017 15:06 GÜNCELLEME 12.10.2017 16:37

Suriyeli deneyimli gazeteci Ahmed Muvaffak Zeydan, "Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalini" AA muhabirine değerlendirdi.

Suriye halkının, Türkiye'nin, Arapların, Müslümanların ve ulusalararası toplumun korumasını talep ettiğini ancak kimsenin müdahale etmediğini söyleyen Zeydan, "Aksine birçok taraf, uluslararası destek alan ve halka komplo kuran Şam'daki katili (Beşşar Esed) korumak için geldi." diye konuştu. 

''BİR DAMLA KAN AKITMADAN...''

Zeydan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İdlib'e girmesiyle ilgili olarak "Kolaylıkla, bir damla kan akıtmadan girilmesi, sağduyu ve sağduyu sahipleri için zafer, karşıtları için ise hezimet anlamına gelir." dedi.

''SURİYE VE TÜRKİYE ADINA MUTLUYUM''

Türk ordusu ile sahadaki gruplar arasında çatışma çıkmasını isteyenlerin bulunduğuna işaret eden Zeydan, "Ben bir Suriyeli olarak bugün Suriye ve Türkiye adına mutluyum. Çünkü Türk-Suriye kardeşliğinin en güzel tablosunun yansıtıldığını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

İdlib ile Kürt bölgeleri arasındaki temasın engellenmesinin Türkiye açısından önemine değinen Zeydan, Halep'in kuzeyindeki Ceraplus'ta Türkiye ile Suriyeli gruplar arasında sağlanan işbirliğiyle oluşturulan modelin, Suriye halkına yeterince cesaret ve ilham verici olmadığına işaret ederek, Türkiye'nin başarı sağlamak için bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

İdlib'in Şam, Halep, Hama ve Humus kentlerinden gelen göçmenleri ve mültecileri, farklı yetenek, kültür ve medeniyetleri barındırdığını, dolayısıyla buradaki seçkin ve kültürlü insanlarla iletişim halinde olunması gerektiğinin altını çizen Zeydan, Türkiye'ye bu topraklarda sosyal ve kültürel ağırlığı bulunan gruplarla temas halinde olması çağrısı yaptı.

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ramo 9 ay önce Şikayet Et
  Adil Türk ( mücahade eden Müslüman) bütün mazlum coğrafyaların insanları sana hasret. Yeniden ayağa kalk ve göster Dünyaya Adalet nedir öğrensin vahşi batı.
  Cevapla
 • emrah ylcn 9 ay önce Şikayet Et
  bizim medyamiz Suriyedeki kürt bolgesinde yasanan olaylari haber edecegi zaman yazilarina ve kullanacagi basliklari ozenle hazirlamali.. Bizim topraklarimizdada kürt nufusu var ve ici fesat kisiler bizim tutumuzu irkcilik olarak halka gosterebilir. Kürt kelimesi kullanilmamasi lazim YPG ve teror orgutu olarak lanse edilmesi lazim.
  Cevapla
 • hkn 9 ay önce Şikayet Et
  şu bu demeden Türkiye ve Liderine itaat vakti. yoksa zulüm bitmeyecek.
  Cevapla
 • İstanbul-18 9 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah, böyle akıllı ve sağduyulu insanların sayısı artarda bu masum ve mazlumların ülkesine barış ve huzur gelir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İHA tespit etti, jetler vurdu
Kadıköy'de çılgın maç! 3-0'dan 3-3