Reza Zarrab davasının seyrini değiştirecek gelişme

ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarını delme davasında dün de ifade vermeye devam eden davanın İran asıllı Türk tanığı Reza Zarrab'ın çapraz sorgusunda kritik detay...

Reza Zarrab davasının seyrini değiştirecek gelişme
Reza Zarrab davasının seyrini değiştirecek gelişme
GİRİŞ 07.12.2017 22:15 GÜNCELLEME 07.12.2017 22:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Halkbank’ın 2014 yılında, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’ne (OFAC) Reza Zarrab’ın da İran’a karşı yaptırımlar için oluşturulan kara listeye alınması için uyarıda bulunduğu bildirildi. Tutuklu olarak yargılanan Hakan Atilla'nın avukatı mahkemede paylaştığı bilginin davanın seyrini değiştirebilecek bir etkiye sahip olabileceği ifade ediliyor.

 

Halkbank'ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek sanık olarak yargılandığı davada, Atilla'nın avukatlarından Victor Rocco, 2014 yılında Zarrab'ın OFAC'ın yaptırımlar listesine alınması için Halkbank'ın uyarıda bulunduğunu bildirdi. 1.5 yıldır devam eden Zarrab davasında taşları yerinden oynatabilecek olan bu gelişme, davanın hakimi Richard Berman'ın jüriyi duruşma salonuna almadan önce, OFAC'tan gelecek olan tarafların şahitlerine yaptıkları karşılıklı itirazların tartışıldığı ön oturumda gerçekleşti

SAVCILIK İLE SAVUNMA ARASINDA ‘ŞAHİT' TARTIŞMASI

Başsavcılık daha önce mahkemeye verdiği listede, OFAC'tan üç kişinin şahitlik yapacağını belirtirken, savunma makamı ise OFAC'tan emekli bir ismi çağıracaklarını duyurmuştu. Savcılık ise savunmanın şahidinin kurumdan emekli olduğunu ve yasalardaki güncel gelişmeleri bilmediğinden tanıklık yapamayacağını ileri sürüyor. Atilla'nın avukatları, OFAC'tan gelecek olan savcılığın şahitlerine çapraz sorgulama yapmak isterken, savcılık bu talebe itiraz etti. Davanın Hakimi Richard Berman, bu konudaki kararını öğleden sonraki oturumda açıklayacak. Öte yandan, Hakim Berman, şimdiye kadar aldıkları notları gözden geçirmeleri için jüriye süre verdi. Zira jüri üyeleri, mahkemede aldıkları notları mahkeme dışına çıkaramıyor.

UYARIYI HALKBANK GENEL MÜDÜRÜ YAPMIŞ

Savunma makamı, Atilla'nın OFAC yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, kendisine hiçbir zaman İran ticareti yüzünden yargılanabilecekleri konusunda uyarı yapılmadığını, sadece bu işlemlerde yasadışı bir tespit yapılırsa kendilerine yaptırım uygulanacağını söylediklerini kaydetti. Atilla'nın uyarısı üzerine söz alan Rocco, OFAC'a Zarrab konusundaki uyarının 2014 yılında bankanın genel müdürü Ali Fuat Taşkesenoğlu döneminde yapıldığını belirtti.

Davada başsavcılıkla işbirliği yaparak tanık sandalyesine geçen Reza Zarrab ise önceki günkü ifadesinde, 17 Aralık soruşturması sonrasında hapisten çıktıktan sonra Halkbank ile İran ticaretine devam ettiğini, ancak bu dönemde bankada kimseye rüşvet vermediğini ve kimsenin de kendisinden para istemediğini belirtmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • SARI SELİM 10 ay önce Şikayet Et
  ya ne olu şu reza denen adam ile ilgili haber yaptığınızda fotosunu koymayın artık. foto yerine temel reis ne bilem karikatür falan koyun. harbiden sinir ediyor adamı..
  Cevapla
 • MustafaO. 10 ay önce Şikayet Et
  Reza Zarrab gibi adamlar cep için çalışır.. Çıkarları için 1 saniyede taraf değiştirir.. Bu adamlar herşeyi ticaret ve para olarak görür.. şeytan dan daha büyüktür bunlar.. hem paçayı kurtarmak hemde cukkayi doldurmak için hemen iftira ve sallama ifadeler verdi tanık sandalyesine geçirildi.. Türkiye'ye tuzak kuranların yanında yer aldı.. Bu adamın tüm akrabalarını içeri alıp aynı metotla karşı şantaj yapmak gerek.. uyduruk deliller şahitler ile büyük suçlar isnat edip bir Amerikan metodu uygulanmalı tüm akrabalarına.. bakalım Amerika da Zarrab efendi yalan söyleyebilir mi o zaman.. Ben bu tipleri iyi tanırım..
  Cevapla
 • abc 10 ay önce Şikayet Et
  O kadar atraksiyon a gerek yok konuştukça batıyor işte 2014 de ABD ye yazı yazılmış kara listeye alın denmiş gelen cevap önemli ve konuştukça kumpas belirginlesecek fetö ABD yi dünyaya rezil edecek gerçi rezil olacak yanlari da kalmadı ya neyse çıkacak ortaya sabırlı ve sakin olmak lazim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yıllar sonra inanılmaz değişim!
Avrupa'da hangi ülke kaç yıl çalışıyor