TSK'da derin FETÖ incelemesi

TSK, kripto FETÖ’cüleri ortaya çıkarmak için harekete geçti. Tüm rütbelerden askerlerin okulları, aileleri, görev yerleri ve komutanları tek tek incelenecek.

TSK'da derin FETÖ incelemesi
TSK'da derin FETÖ incelemesi
GİRİŞ 03.01.2018 07:55 GÜNCELLEME 03.01.2018 07:56
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

TSK içine çöreklenen FETÖ militanları için temizlik sürüyor. TSK'daki kripto FETÖ'cüleri tespit için 7'den 70'e inceleme başlatıldı. Tüm rütbeleri kapsayan çalışma ile askerlerin öğrencilik yılları, komutanları, devreleri, yurt içi ve dışı görevlendirmeleri, kanaat notları, gittikleri kurslar ve aile çevresi detaylı şekilde soruşturuluyor. Personelin geçmişinde FETÖ izine rastlanırsa ihraç mekanizması devreye girecek.

BAŞKA BURAK AKIN'LAR OLABİLİR

2016 yılındaki darbe girişiminden hemen sonra FETÖ'ye ilişkin ilk ihraç çalışması yapılmıştı. Tayin ve terfi dönemine de denk gelen bu çalışmayla, 37 bin subayın terfileri durdurulmuş ve dosyaları tek tek elden geçirilmişti. FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilenler ise ihraç edilmişti.

Geçen hafta FETÖ bağlantısını itiraf eden Yüzbaşı Burak Akın örneğinde olduğu gibi halen kritik görevlerde bulunan askerlerin de FETÖ ile iltisaklı çıkması, Genelkurmay'ı daha kapsamlı bir incelemeye sevk etti. Bu kapsamda TSK'da yuvalanmış kriptoların da sökülüp bünyeden atılması için başlatılan çalışma derinleştirildi. İstihbarata Karşı Koyma (İKK) masasına komutanlar, görevdeki bütün TSK personelinin dosyalarının yeniden raftan indirilmesi emrini verdi.

 Ağustos ayında 37 bin subayın incelenmesinin ardından bu kez sadece subaylar değil, uzman erbaş ve astsubaylara kadar uzanacak daha geniş çaplı bir çalışma yürütülüyor. Özellikle kripto FETÖ'cüleri bulmaya yönelik yapılan çalışmalarda 7'den 70'e TSK'daki bütün askerler kapsamlı bir süzgeçten geçiriliyor.

GEÇMİŞİ DİDİK DİDİK EDİLECEK

MİT ve Emniyet istihbarat ile koordineli yürütülen çalışmalarda, askerlerin eğitim hayatı detaylı şekilde araştırılıyor. Bu kapsamda ilkokuldan başlayarak, okuduğu tüm okullar, askeri lise ve harp okulu yılları, sıralı komutanları, tayin yerleri, terfileri, kanaat notları, devreleri, yurt içi ve yurt dışı görevlendirmeleri ve gittiği kurslar inceleniyor. Ayrıca askerlerin ailesi ve yakın çevresi de araştırılıyor. Okullara hangi yıl aralıklarında gittiği gibi tüm detaylara bakılarak, geçmişinde bir FETÖ izi olup olmadığı değerlendiriliyor. Araştırma sırasında en ufak bir FETÖ izine rastlanırsa ihraç mekanizması işletilecek.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Ne farkeder ki? 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani 17-25 aralık milattı? Okuluna göreyse... Önce şu godamanların bi çocuklarını alıverin...
  Cevapla
 • Bir okur 1 yıl önce Şikayet Et
  Dönüp dolaşıp hala başladığımız noktanın bir kaç adım ilerisinde olduğumuzu görmek acı verici.
  Cevapla
 • Uzm.Dr. 1 yıl önce Şikayet Et
  İzmir'de 9 hastaya aynı günde damardan mikrop enjekte edildiği, 7 BİN hastaya son kullanma tarihi geçmiş KANSEROJEN ilaç verildiği (2.) müfettişin raporu ile sabit. 1. müfettiş ise bu olayların hiçbirisini görmemiş, üstelik bunları rapor eden uzman doktora "kınama cezası verilmesini" istemişti. O ilk müfettiş hala görevde. Bilmem anlatabildim mi?
  Cevapla
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ortalık kripto fetöcü kaynıyor devletin içinde dışında imamından belediye müdürleri başkanlarına kadar araştırmalar zayıf kalıyor
  Cevapla
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Esas fetöcüler kendi dersanesine kendi okuluna kendi bankasına gitmeyenlerdi, hatta namaz kılmaz oruç tutmazlardı, içki falan da içebilirlerdi kamuflaj için. Geçmişe bakarken dikkatli bakmak lazım. Solcuların kayığına binmemek lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin ve Vucic'ten Türkiye mesajı
Ve müjde geldi! Maaşlar 630 TL artacak