Macron'dan Türkiye itirafı! İstemiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Karşı karşıya olduğumuz jeopolitik risk, Batı Balkan ülkelerinin Rusya veya Türkiye'ye kaymasıdır. Balkan ülkelerinin yönlerini Türkiye veya Rusya'ya doğru dönmelerini istemiyorum" dedi.

GİRİŞ 17.04.2018 14:55 GÜNCELLEME 17.04.2018 16:55
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Macron, Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kuruluna hitap ederek parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın 7 Nisan'da Suriye'ye yönelik askeri operasyonu ile ilgili bir soruya cevap veren Macron, şunları kaydetti:

 

SURİYE'YE OPERASYON

"(Bu operasyonun) Ne Irak ne de Libya ile ilgisi vardır. Biz Suriye'ye savaş açmadık. Biz bize saldıran DEAŞ’a karşı savaşıyoruz. Tek savaşımız budur. 7 yıldır Beşşar Esed'e karşı savaş açmadık. 27 Eylül 2013'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) kabul edilen 2118 nolu kararda kimyasal silah kullanımı yasaklanmıştır. Bu karar çok kez ihlal edilmiştir. Biz terörizme karşı, Esed ise kendi halkına karşı savaşıyor." 

Macron, Suriye'ye uluslararası toplumun onuru için müdahalede bulunduklarını dile getirdi. 

BALKAN ÜLKELERİNİN YÜZÜNÜ TÜRKİYE'YE DÖNMESİNİ İSTEMİYORUM

Macron, oturum sırasında Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyeliği ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

"Karşı karşıya olduğumuz jeopolitik risk, Batı Balkan ülkelerinin Rusya veya Türkiye'ye kaymasıdır. Balkan ülkelerinin yönlerini Türkiye veya Rusya'ya doğru dönmelerini istemiyorum." ifadelerini kullanan Macron, birlik içinde değişiklikler yapılması ve AB fikrinin derinleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Macron, "AB'nin 28 üye ile sorunlar yaşadığını" ve 32 üye haline gelmeye hazır olmadığını kaydetti.

Macron'un konuşmasından önce AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Bu ülkeleri AB perspektifinden uzaklaştırırsak 1990'lı yıllarda yaşadığımız olayları yeniden yaşayacağız. Batı Balkanlar'da yeniden savaşa dönülmesini istemiyorum." demişti.

MACRON'A PROTESTO

Macron konuşurken bazı AP üyeleri ''Suriye'de savaşı durdurun'', ''Ellerinizi Suriye'den çekin'' yazılı kartları çıkarıp masalarının önüne koydu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • aaaaaaaaa 11 ay önce Şikayet Et
  ab uyum yasaları diye Türkiye yi bile asimile ettiniz.
  Cevapla
 • Reis Hürdolaş 11 ay önce Şikayet Et
  Gelsin suriye’ye , önce SİHA sonra obuslerle kaşıyalım. İyi gelir kaşıntılarından ebediyyen kurtulur.
  Cevapla
 • Hüseyin 11 ay önce Şikayet Et
  Bizde bunları kuracağımız birliğin kapısında 50 yıl beklettikten sonra almıyoruz diyelim... O günleri bize göstersin Allah C.C.
  Cevapla
 • 232323 11 ay önce Şikayet Et
  sessiz sedasız bekleyen çin devleti yakında çok büyük bir şekilde sahalara inecek göreceksiniz . ne abd ne inglitere ne fransa ne almanya kalacak o zaman .
  Cevapla
 • üstün can 11 ay önce Şikayet Et
  almanya ile fransanin tek istegi kontrollü sömürmektir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Albayrak'tan kurdaki dalgalanmayla ilgili açıklama
Eljif Elmas'tan akıl dolu gol!