Milli silah için müthiş haber! Bor kullanarak...

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu ile Faruk Durukan’a ait AR-GE firması ortak çalışma yaparak plastik ile bor madenini birleştirerek çelik kadar mukavemeti olan bir materyal üretmeyi başardılar. Bu yeni gelişme savunma sanayine büyük katkı sağlayacak.

Milli silah için müthiş haber! Bor kullanarak...
Milli silah için müthiş haber! Bor kullanarak...
GİRİŞ 19.05.2018 10:28 GÜNCELLEME 19.05.2018 10:30
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Plastik, polimer malzemelerin dayanıklılığını artırma ve özgün ağırlığı hafif ama dayanıklı bir malzeme ihtiyacını karşılamak için başlatılan çalışmaya Balıkesir Üniversitesi'nden Yrd. Doc. Dr. Recep Koç ile Edremit’te bulunan AR-GE Firması sahibi Faruk Durukan imza attı. Testler sonrası plastik, polimer malzeme ile borun saflaştırılmasından elde edilen Sodyum Pentaborat’ın birleştirilmesi ile elde edilen yeni ürün çelik kadar mukavemet gösterdi. Geliştirilen polimer plastik ürün hafifliği ve dayanıklılığı ile özellikle milli silah, otomobil ve havacılık sanayisi için önemli bir ham madde olarak işaret ediliyor. 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Recep Koç; “Burada plastiğin içerisine Sodyum Pentaborat’ın faklı katkı oranları ile katılmak suretiyle mekanik özelliği incelenmesi çalışmamız esas alındı. Bunların içerisine farklı oranlarda kattığımız zaman bunun aşınmasını, sürtünme özelliklerini en az iki üç kat iyileştirdiğini fark ettik. Bunu gerçek sanayi ortamında da makaralarda, makine ekipmanlarında test ettik. Gayet faydalı bir ürün olarak ortaya çıktı.”dedi. 

 

 

AR-GE Firması sahibi Faruk Durukan da “Bizim şirketimiz bir AR-GE şirketidir. Biz Bor’un 15 tür farklı şekilde üretimini yapıyoruz. Sodyum Pentaborat gibi farklı farklı 15’e yakın türünü saflaştırmayı başarmıştık. Daha evvel netron ışınları ile de çalışmıştık. Bu şu an yaptığımız çalışma sanayi üniversite işbirliğidir. Bizim üretmiş olduğumuz Sodyum Pentaborat Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulunda polimerlere bağlanarak çelik ayarında plastik üretilmesi başarıldı. Bu roket sanayinden tutun, silah sanayinden tutun, araba sanayinden tutun, makaralarda, aşınma olabilecek yerlerin tümünde kullanılabilecek katma değeri yükselmiş bir ara malzeme olmuş oluyor. Bor zaten ara bir üründür. Nereye katılırsa oradaki değeri yükseltiyor. Tabiki nereye katılacağını da iyi bilmek gerekiyor. Bu konuda da sağolsun üniversitelerimiz sanayi üniversite işbirliği şeklinde çalışılıyor. Edremit Meslek Yüksekokulumuz bu konuda sanayicilerimeze yardımcı oluyor. Bu aslında Türkiye için örnek bir projedir. Sanayici, üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden birtanesidir.” diye konuştu. 

BAÜN Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Raif Sakin ise “En büyük problemimiz katma değeri yüksek ürünler ve AR-GE konusunda. Biz şöyle şanslıyız. Edremit’in merkezinde bir AR-GE firması var. Hem bu çevrenin zeytin ve zeytinyağı, zeytinyaprağı gibi yada Kazdağları'ndaki endemik bitkilerin ekstratı gibi katma değeri yüksek ürünler imal edip yurt dışına ihraç edebiliyor, hem de bunun dışında bir çok alanda çalışmaları var. Faruk Durukan ile 10 yıldır beraber çalışıyoruz. Kimse farketmese de üniversite sanayi işbirliğinin güzel bir örneği sergileniyor. Bir meslek yüksekokuluyla Edremit’teki bir AR-GE firması beraber güzel çalışmalar yapıyor. Borun 15 farklı türevini Edremit’te elde edip, diğer farklı plastik türleri ile bir araya getirdik. Özellikle uzay sanayinde, uçak sanayisinde, hafif ama mukavemeti yüksek ve sektörlere katkı yapacak bir gelişmeye imza attık” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Kral1806 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakında marsa bile çıkarız biz
  Cevapla
 • Bűyűk fırsat 1 yıl önce Şikayet Et
  Dűşűnecek olunursa çok bűyűk bir plan. Çelik gibi bir madde ,hafif, ve kőkű bizde. Aynı sőylendiği gibiyse, dűnya piyasasına mal yetiştiremezler.
  Cevapla
 • emekli42 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde ARGE yapan büyük firmalar var ama DEVLETİMİZİN bir ARGEDE (Araştırma-Geliştirme-Değerlendirme) Merkezimiz maalesef yok. Eğer bu merkez kurulur da işletmeye başlayacak olursa ne kâşiflerimiz var. Neler neler icat ediliyor. Ama ömürsüz oluyor.Neden? Çünkü icat edilen ürüne ilgimiz yok. Hazır yemeye ve elin gavurundan hazır almaya alıştık. Bunu yıkmamız lazım. Bunu da DEVLETİMİZ yapacak.
  Cevapla
 • ilhan 1 yıl önce Şikayet Et
  hojam iyide o kadar kıymetli bir ürünse ihracat şampiyonu olman lazım değil mi ? şok hojj arkadajlarımız var yaww.
  Cevapla
 • Tuba 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendiniz tuhafsınız belli. Bari türkçeyi kurban etmeyiniz..
  Cevapla
 • Cenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya'da yaşıyorum ve geçenlerde işyerinde tanışdığım bir alman ile Türkiye'yi konuştuk. Sıradan bir inşaat işçisi olduğuna rağmen Bor maddesi üzerinden bilgisi genişti ve yakıt olarak olağanüstü özelikleri olduğunu anlattı. Bizler bunu az veya çok biliyoruz ama sıradan bir almanın bile bunu bilmesi düşündürücü. Dünyanın yüzde 70 lık Bor kaynağı Türkiye'de.
  Cevapla
 • Kral 1 yıl önce Şikayet Et
  Harikasın o almanla irtibatı koğarma
  Cevapla
 • nurettin demirci 1 yıl önce Şikayet Et
  demekki sıradan bir işçi değilmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mahalleli sokağa döküldü! Özel harekatçılar olay yerine geldi
Göksu'dan İmamoğlu'na sert cevap!