Yeni Askerlik Sistemi nasıl olacak? Askerlik süresi kısalıyor kalıcı bedelli...

Yeni askerlik sistemi için geri sayım başladı. Son dönemde sıkça gündeme gelen bedelli askerlik ile ilgili yeni çözüm arayışında sona gelinde. Yeni sistemle birlikte bundan sonra bedelli askerlik kalıcı olacak. Peki askerlik sistemi ne zaman değişecek ve nasıl olacak? Kalıcı bedelli ücreti belli oldu mu? İşte tüm merak edilen ayrıntılar...

Yeni Askerlik Sistemi nasıl olacak? Askerlik süresi kısalıyor kalıcı bedelli...
Yeni Askerlik Sistemi nasıl olacak? Askerlik süresi kısalıyor kalıcı bedelli...
GİRİŞ 18.09.2018 11:58 GÜNCELLEME 18.09.2018 11:58
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Yeni sistemde tek tip askerliğe geçilecek ve kalıcı bedelli gelecek. Buna göre, profesyonel ordu sistemine geçilinceye dek herkes için öngörülen askerlik hizmeti sağlanmış olacak. Üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni askerlik sisteminin bedelliye ihtiyaç duyulmayacak bir sistemi alternatifli olarak getireceği belirtiliyor. Peki askerlik sistemi ne zaman değişecek ve nasıl olacak? Kalıcı bedelli ücreti belli oldu mu? 

21 günlük Bedelli askerlik programı! Gün gün yapılacaklar verilecek eğitimler...

2 AYLIK ASKERLİK GÜNDEMDE

Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un AK Parti kulislerinden aktardığına göre, süre olarak öne çıkan düşünce 2 ay. Belirli bir para yatırılarak 2 ay askerlik yapılması ve böylece sürekli yaşanan bedelli tartışmalarından bitirilmesi hedefleniyor.

 

 

bedelli

"İSTENEN SİSTEM KULLANILSIN" FİKRİ

Ayrıca uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme göre askerliğini yapması da düşünülüyor.

Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek. Ardından 2018 yılı itibariyle bedelli askerlik başvurularının bitimiyle yeni sistemin detayları belli olacak.

9 AYLIK TEK TİP ASKERLİK

Bir diğer gündem ise 9 aylık tek tip askerlik. Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda olması, eğitimli insan gücünden daha uzun ve etkin biçimde yararlanılması'' prensibiyle hareket edilerek profesyonel ordu sistemine geçiş yapılıncaya değin herkes için 9 Aylık Tek Tip Askerlik uygulamasının hayata geçirilmesi planlıyor.

TEK TİP ASKERLİK NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada; “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” dedi. Bunun üzerine dikkatler yeni sistemin ayrıntılarına çevrildi.

Kulislerdeki yeni sistemle ilgili öne çıkan 9 ay tek tip askerlik fikri gerçek olursa hali hazırda devam eden 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşmüş olacak. Ancak lisans mezunu erlerin 6 ay olan zorunlu askerliği ise 9 aya çıkmış olacak. Kulislerde konuşulan yeni sitem yasalaşırsa; bedelin ödenmesi halinde ise 9 aylık askerlik 3 ay temel eğitimden ibaret olacak.

YORUMLAR 72
 • 98/1 18 saat önce Şikayet Et
  Gelsede gitsek
  Cevapla
 • Osmam 23 saat önce Şikayet Et
  Olsun lütfen
  Cevapla
 • Mehmet 1 gün önce Şikayet Et
  Güzel iyi bir uygulama
  Cevapla
 • SUNGUR 1 gün önce Şikayet Et
  Silah altındaki askerlere vuracak mı bu bedelli olayı
  Cevapla
 • şşşş 8 saat önce Şikayet Et
  evet sizin şahsi görüşünüz...gerçekleştiğinde görür ve biliriz ancak
  Cevapla
 • danışman 10 saat önce Şikayet Et
  Bence vurmayacak çünkü aldıkları eğitim farklı olacak :) Biri 3 ay temel eğitim alırken şu an askerde olanlar 25 ile 40 gün arası eğitim aldılar ki bu da adaletsizlik olur :) Şahşi görüşüm şu an vatani görevini yapmakta olanlar ne kısalmadan ne de ücret olayından yararlanamayacaklar. Çünkü bu sistem askerlik süresini düşürme değil ki ? Askerlik 12 aydan 9 aya düşmüş gibi görünüyor ama bu yepyeni bir askeri sistem. Eee eski sistemde yer alan askerler bu sisteme entegre edilene kadar zaten terhis olurlar. O sebeple tekrar şahsi görüşümü belirtiyorum şu an vatani görevini yerine getiren askerler bu sistemden ve getirilerinden yararlanamaz.
  Cevapla
 • ahmet 3 gün önce Şikayet Et
  çok güzel sistem ama silah altındakinede vuruyormu ki paralı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan yeni açıklama: Cevapsız kalmayacak!
Bakan Çavuşoğlu: İdlib'e ilave asker gönderilecek