Türkiye 3 metre sapmayla tamamını vurabilir

Suriye'deki terör unsurlarına düzenlenecek olası bir harekat için geri sayım devam ederken, ABD Başkanı Trump tarafından Türkiye'ye iletilen '20 mil (32 kilometre) derinliğindeki güvenli bölge' yaklaşımı da beraberinde farklı soruları getirdi. "İşler istendiği gibi gitmezse Türkiye kendi sınırından güvenli bölgenin öte tarafında yer alan YPG unsurlarını vurabilir mi?" sorusuna yanıt veren uzmanlar, SOM ve BORA füzeleri ile YPG'nin kontrolündeki her noktanın en fazla 3 metrelik sapmayla nokta atışıyla vurulabileceğini vurguladı.

Türkiye 3 metre sapmayla tamamını vurabilir
Türkiye 3 metre sapmayla tamamını vurabilir
GİRİŞ 23.01.2019 06:42 GÜNCELLEME 23.01.2019 06:45
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarının temizlenmesine yönelik harekatını ne zaman düzenleyeceği henüz netlik kazanmazken, bölgeye yapılan askeri yığınaklar tüm hızıyla devam ediyor.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'eve dönme zamanı' cümlesiyle açıkladığı çekilme sürecinin nasıl, ne zaman ve hangi şartlar olacağı belirsizliğini korurken, ABD cephesinden gelen farklı açıklamalar Türk kamuoyunda bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

20 MİL HENÜZ TEKLİF AŞAMASINDA

 

 

Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, Trump'ın 20 mil'lik teklifinin henüz netleşmediğini ve sadece bir 'teklif' aşamasında olduğunu belirterek, Türkiye ve ABD arasında gerek heyetler arası yapılan görüşmelerle, gerek Genelkurmay Başkanları seviyesinde sürdürülen toplantılarla sürecin nihai halini alabileceğini anlattı.

Bu görüşmelerde gerek diplomasiye gerek sahaya dair çok sayıda bilinmezin masaya geleceğini vurgulayan Oğuz, "ABD askerleri ne zaman çekilecek, ne kadar geriye gidecek, buradaki askerler Irak'a mı kaydırılacak gibi önemli bilinmezler var" diyerek şöyle devam etti:

Sadece bunlar da değil. Türkiye lojistik destek vurgusunda bulundu. Bu destek hangi ölçüde olacak bu da net değil. Örneğin bölgedeki ABD üslerinin Türkiye'ye devri sonucu mu çıkacak konusu dahi henüz bilinmemekte.

300 KİLOMETRE DERİNLİKTE KONTROLÜ KİM SAĞLAYACAK?

Söz konusu bölgede ABD'ye ait üsler de var, rejim kontrolündeki Kamışlı da. ABD çekilirse yaklaşık 300 km derinlikteki bir alanı kim kontrol edecek, bu bölgedeki güvenlik nasıl sağlanacak? Bu ve benzer çok sayıda değişken görüşmelerde gündeme gelecektir.

Sadece ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler de yeterli olmayabilir. Rusya da sürekli 'ben de buradayım' diyor ve söz konusu bölgenin rejime devredilmesini istiyor. Mevcut durumda, 'güvenli bölge kurulsun' demek tek başına yeterli olmayabilir."

YPG UNSURLARININ TAMAMINI EN FAZLA 3 METRE SAPMAYLA VURABİLİRİZ

Oğuz, "Güvenli bölge konusunda işler istenildiği gibi gitmezse, Türkiye YPG unsurlarını tamamen kendi imkanlarıyla vurabilir mi?" sorusuna da yanıt verdi ve şu noktalara dikkati çekti:

Türkiye'nin elinde azami 280-300 kilometre menzile ulaşabilen BORA balistik füzeleri var. BORA'ları kendi sınırlarımız içerisinden hedefe yollayabilir ve en fazla 3 metrelik sapmayla nokta atışı yapabiliriz.

Diğer taraftan SOM seyir füzeleriyle de YPG'nin etki alanındaki tüm alanı 1 metrelik sapmayla vurabiliriz. Teorik olarak bunlar mümkün. Testlerde bu sapma değerlerine ulaşılabildi.

Türkiye sınırından en güneydeki Irak sınırına kadar, YPG'nin bulunduğu tüm alanlar bizim sınırlarımıza en fazla 280-290 kilometre uzaklıkta.

SOM ve BORA'ların kapasitelerini göz önüne alırsak YPG'nin 'burada biz varız' dediği her alanı kendi sınırlarımız içerisinden göndereceğimiz füzelerle rahatlıkla imha edebiliriz."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
operasyon TSK
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Kaan 8 ay önce Şikayet Et
  1 milyon füze yapalım kafayı çıkarana bom
  Cevapla
 • slm 8 ay önce Şikayet Et
  insaallah
  Cevapla
 • HalitBinVelit 8 ay önce Şikayet Et
  Hala anlamadınızmı? İçerden ve dışardan Erdoğanı işte bu yüzden istemiyorlar? :)
  Cevapla
 • gökhan ay 8 ay önce Şikayet Et
  Geçen her gün türkiye aleyhinedir,pyd lehinedir.yılan küçüktür,başı ezilmelidir .
  Cevapla
 • ALİ 8 ay önce Şikayet Et
  Gönül orada olmamız gerekiyor diyor. ABD yalancı ve güvenilmezdir. İnşaallah devletimizin ileri görüşlü alternatifli planları hazırdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB'den 'PKK/YPG' açıklaması: ABD'li askerlere iletildi
Beşiktaş deplasmanda galibiyete hasret!