TBMM’ye saldırı talimatını kim verdi?

TBMM’ye saldırı girişimleri son anda engellenen DHKP-C’li 2 teröristin bağlantıları mercek altına alındı. Polis, HTS irtibatlarını araştırdığı Mulla Zincir ve Eylem Yücel’in bağlı bulundukları örgüt hücresi ile talimatı kimden aldıklarını araştırıyor. 2 teröristin Meclis’e gelirken kullandığı güzergahtaki kamera kayıtları inceleniyor.

GİRİŞ 16.05.2019 06:33 GÜNCELLEME 16.05.2019 08:54
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

TBMM’ye saldırı girişimleri son anda engellenen terör örgütü DHKP-C’li irtibatlı Mulla Zincir ve Eylem Yücel’le ilgili soruşturma derinleştiriliyor. Gözaltına alınan teröristlerin, 14 Mayıs’tan geçerli olmak üzere 4 gün gözaltı süresinin uzatılmasına karar verildi.

 

Uç kısmına kesici cisim bantlanmış kurşun kalem ve bomba düzeneği süsü verilmiş siyah kutu.

HTS İRTİBATLARI ÇIKARILACAK

 

 

Terör Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen şüphelilerin sorgu işlemi devam ederken, polis ve savcılığın, teröristlerin söz konusu saldırıyı hangi amaçla gerçekleştirmeye çalıştığını araştırdığı bildirildi. Bu kapsamda, ilk olarak şüphelilerin bağlantılarını araştıran polis, Mulla Zincir ve Eylem Yücel’in HTS irtibatlarını çıkaracak. Şüphelilerin bağlı bulundukları örgüt hücresi ile eylem talimatını kimden ya da kimlerden aldığı gibi hususların açığa çıkarılmaya çalışılacağı bildirildi.

TELEFONLARI İNCELENİYOR

Şüphelilerin üzerinde çok sayıda sim kart ele geçirildiği öğrenildi. Söz konusu sim kartlar, Zincir ve Yücel’e ait telefonlar ile dijital materyallerin incelenmesine de başlandığı ifade edildi. Bu arada şüphelilerin Meclis’e giderken kullandığı güzergahlara ilişkin kamera kayıtları geriye dönük olarak mercek altına alındı. Yapılar bu araştırmayla şüphelilerin ilk çıkış noktalarından Meclis’e girişe kadar nasıl bir yol izledikleri, biri ya da birileriyle irtibat kurup kurmadıkları ve araçla mı ya da yaya olarak mı geldikleri tespit edilecek.

PAZARLIK MI YAPACAKLARDI?

Olaya ilişkin yapılan ilk incelemede, son anda etkisiz hale getirilen saldırganların, yakalanamasaydı rehin aldıkları kişi üzerinden pazarlık yapacakları değerlendiriliyor. Saldırganların, ucuna kesici alet bağlanmış kalemi rehinenin boynuna dayayarak bomba düzeneği süsü verilmiş maddeyi gösterip, “bombayı patlatırım” tehdidiyle istediklerinin yerine getirilmesini sağlamaya çalışacakları ihtimali üzerinde duruluyor.

YENİŞAFAK

ETİKETLER
mahmut tanal
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • emekli memur 3 ay önce Şikayet Et
  terörist cenazesine katılanlar incelensin,sonuç çabuk bulunur.
  Cevapla
 • başkent 71 3 ay önce Şikayet Et
  Olay çok açık. Burda M.Tanal da işin içinde. İçeri giren teröristler M.Tanal a zarar mı vereceklerdi sanıyorsunuz?? Peh.. Atalarımız İt iti ısırmaz diye bir söz söylemişler ne kadar anlamlı! Uyanık olun biraz. Burada hedef AKP ve MHP milletvekilleri. Sansasyonel, sükse yaratacak bir eylem yapacaklardı. Tutmadı..
  Cevapla
 • Gözü.kara 3 ay önce Şikayet Et
  Cakin kafasina yok olsunlar
  Cevapla
 • DEMİR 3 ay önce Şikayet Et
  MAHMUT emminin telefonları takip edilsin sonuca varırsınız mağduru oynağına göre bunların en başarılı olduğu dal budur yap başkasının üstüne at
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 3 ay önce Şikayet Et
  1 telefon degil. 6 aylik bulundugu butun mekanlarin konum takibi yapilsin telefonlarin. Kimlerle bulustu. Kendisi ve bulustugu kisiler hangi mekanlara gitti kimlerle takildi ortaya cikar. Ha bu arada idam sart.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Her taşın altından çıkan şu Mahmut Tanalı devlet herhalde takip ediyordur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karşı ateşe karşı provokasyon: Yalanları böyle çürüdü
UEFA açıkladı! Beşiktaş'tan Fenerbahçe ve Galatasaray'a büyük fark!