Yargı reformunda neler var?

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne dair ilk yargı paketinin çerçevesi belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan paket 65 dolayında maddeden oluşuyor. AK Parti’nin kanun teklifini kısa sürede Meclis Başkanlığı’na sunması bekleniyor.

Yargı reformunda neler var?
Yargı reformunda neler var?
GİRİŞ 26.06.2019 15:04 GÜNCELLEME 26.06.2019 15:47
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı’nca, 2019-2023 yıllarında adalet ve yargı alanında atılacak adımlara yönelik hazırlanan Yargı Reformu  ile ilgili ilk yargı paketinin birkaç gün içerisinde TBMM’ye getirileceği ifade ediliyor.

BAKAN GÜL ERDOĞAN'A SUNUM YAPTI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, strateji belgesinde yer alan başlıklar doğrultusunda hazırlanan ilk yargı paketi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yaptı. Erdoğan’ın da onay verdiği paketin Meclis tatile girmeden yasalaştırılması bekleniyor.

DİKKAT ÇEKEN MADDELER

 

 

Haberturk'te yer alan habere göre; ilk yargı paketinde yer alan önemli düzenlemeler şöyle:

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Pakette ile ifade özgürlüğü ilgilendiren yargı kararlarına karşı kanun yolu güvencesi artırılıyor. Halen 5 yılın altında kalan cezalar içeren ve ifade özgürlüğünü yakından ilgilendiren yargı kararları Yargıtay’ın temyiz incelemesine açılıyor.

 

 

SORUŞTURMA SÜRECİNE TUTUKLULUK SINIRI

Paket ile uzun tutukluluk sorununa da neşter vuruluyor. Davaların biran önce açılması için soruşturma aşamasındaki tutukluluk süresine üst sınır getiriliyor. Terör ve toplu suçlarda bu sınır 2 yıl olarak düzenleniyor. Asliye cezalık suçlarda 6 ay, ağır cezalık suçlar ise 1 yıl olarak belirleniyor.

HUKUK MESLEK SINAVI

Hukuk alanındaki mesleklere girişe sınav şartı geliyor. Avukat adayı olabilmek için, hakim, savcı ve noter adayı olabilmek için artık hukuk fakültesi mezunları bir sınava tabi tutulacak.

MÜLAKAT KOMİSYONU

Hakimlikte ve savcılıkta mülakatın daha güvenilir hale getirilebilmesi için mülakat komisyonu genişliyor. Komisyonda Yargıtay ve Danıştay’dan 1’er üye de bulunacak.

ERİŞİM ENGELİ KARARI

Erişim engeli kararları aşamalı hale getiriliyor. BTK ve mahkemeler tümden site kapatma yerine önce ilgili içeriğin URL’si için erişim engeli kararı alacak. Bu karar uygulanmazsa veya teknik olarak uygulanma imkanı yoksa ancak o zaman site tamamen erişime kapatılacak.

İCRADAN ÇOCUK TESLİMİ

Boşanmış ailelerde, çocuk tesliminin icra daireleri aracılığıyla yapılması uygulaması son buluyor. Çocuk teslimi Aile Bakanlığı’nın uzman ekipleri tarafından gerçekleştirilecek.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

Belli kıdemin üzerindeki avukat meslektaşlarımıza hususi damgalı pasaport yani yeşil pasaport verilecek. Bu sürenin 15 ya da 20 yıl olması değerlendiriliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • BAYRAM 3 ay önce Şikayet Et
  yargı reformundan sonra çok acele nafaka işlemi reformu çıkmalıdır. kısa evliliklerde nafaka olmamalıdır.
  Cevapla
 • Mehmet Emin Akay 3 ay önce Şikayet Et
  Süresiz nafaka konusu halen "kadınlar lehine" gayrı adil bir durumda uygulanmalıdır. Nafaka konusu "süresiz olmaktan" çıkarılmalı, kişilerin yeniden yuva kurmasına imkan verilmeli ve kadınların "nafaka yoluyla erkeği sömürmesine" son verilmelidir. Aksi takdirde, "boşanan kişi sayısının evlenenlerin üzerine çıktığı" ülkemizi manen ve psikolojik büyük sorunlar beklemektedir.
  Cevapla
 • arda 3 ay önce Şikayet Et
  İfade özgürlüğünün daha da daraltılması gerekiyor her önüne gelen ona buna hakaret ediyor
  Cevapla
 • yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  hakaretle elestiri yada fikir beyanini karistirmamak lazim hakarete ceza verilmesi sart tabiki
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Hepsi birbirinden isabetli maddeler...ben de avukat olarak bıktım icra yoluyla çocuk tesliminden işkence resmen...elimden geldiğince ikna yoluyla almaya çalışıyoruz ama çocukları silah olarak kullanan veliler var maalesef....
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  5816 kaldırılsin
  Cevapla
 • Adalet 3 ay önce Şikayet Et
  ifade özgürlüğü mesala metroda bi ermeni,yunan torunu kendini çağdaş sanan zavallı bi insancık başörtüsüne dil uzatabilir ceza almaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütleri tüm dünyanın aklıyla dalga geçiyor
Protesto edelim derken 2 gol yediler!