Sırrı Süreyya Önder Meclis'te terör estirdi

TBMM Genel Kurulu'nda, “anadilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle birlikte olmasına imkân tanıyan düzenleme küfürlü ve yumruklu görüşmelerin ardından kabul edildi. Görüşmelerde BDP ile CHP'lilerin kavgası damga vurdu.

GİRİŞ 24.01.2013 11:56 GÜNCELLEME 25.01.2013 15:24

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut dahil bir çok isme hakaret etti... Diğer tarafta ise CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ile BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in kavgası vardı. 

'SOLCULUK DERSİ ALACAK DEĞİLİM'

Başından sonuna kadar gergin geçen görüşmelerin son anlarında CHP ve MHP'li vekillerle BDP'li vekiller arasında yumruklu, küfürlü kavga çıktı. Genel Kurul'da gerginlik CHP'li Tanju Özcan'ın konuşmasıyla başladı. BDP'den "küçük grup" diye söz eden Özcan'a BDP'liler tepki gösterirken Özcan da "Terör örgütünün gölgesinde siyaset yapanlardan, üç tane dönekten solculuk dersi alacak insan değilim" dedi.

'BOYUNA BAKMADAN...'

Özcan'a en sert tepkiyi ise BDP'li Sırrı Süreyya Önder verdi. Önder kürsüden yaptığı konuşmada "Sokma akıl yedi adım gider, sekizinciye mecali olmaz. Sosyalist Enternasyonal'de bunların yarısını söyleyemezsin. 1.5 metrelik boyuna bakmadan konuşuyorsun" dedi.

ÖNDER'DEN YAKUT'A: KES SESİNİ OTUR

Önder'e CHP'liler ve Meclis Başkanvekili Sadık Yakut tepki gösterirken Önder, Yakut'a "Bana karışamazsın, kes sesini otur" diye bağırdı. Konuşma süresini uzatmaması üzerine Önder kürsüden Yakut'a "Haram olsun!" CHP'lilere de "Size de yazıklar olsun!" diyerek ayrıldı.

'BANA MUHALEFETİ ÖĞRETEMEZSİN'

BDP'li Önder'in tasarı üzerindeki konuşması sırasında da tartışma yaşandı. Önder laf atan CHP'li Aytun Çıray'a "Sen bana saygıyı öğretemezsin. Sen muhalefeti bana öğretemezsin, ben taş, mermi, hapishane yağmurundan gelmişim. Senin ayağın bir gün taşa değmedi, sen bana muhalefeti öğretemezsin. Gel muhalefeti benden, BDP'li milletvekillerinden Kürt halkından öğren" diye karşılık verdi.

'AK PARTİ'NİN KUCAĞINA OTURDUNUZ'

Önder'e ön sırada oturan CHP'li Dilek Akagün Yılmaz da "Ak Parti'nin kucağına oturdunuz" diyerek laf atmasına tepki gösterdi.

'SİZLER TERÖRİSTSİNİZ'

Tartışmaların uzaması üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ara verdi. Verilen arada gerginlik yumruklu kavgaya dönüştü. CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan BDP'li Sebahat Tuncel'e "önce öğretmenleri, doktorları öldürmeyin" diye bağırdı. Bu sözler üzerine BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken "sizin tarihiniz bunlarla dolu" karşılığını verirken Tuncel de "Dersim'in, Maraş'ın, Çorum'un hesabını verin. Alçaklık etmeyin" karşılığını verdi. Bu sözler üzerine CHP'li Sapan BDP'lilere "teröristsiniz" diye bağırdı.

ETİKETLER
Anadilde Savunma
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • ahmet arslan 5 yıl önce Şikayet Et
  asrın en büyük yalanı demokrasi . iradeye saygı göstermek istişare ile karar almak başka,bu mekanizmayı ele geciren bir gurubun icrası bu şekilde oluyor adam argo katsayısını yükselttikçe partisel tabanının aferinini alacağını bildiği için böğürüyor okadar.
  Cevapla
 • serdar harmanyeri 5 yıl önce Şikayet Et
  herkesin bildiğini başlık haline getirmek. araf kardeşim herkesin bildiği bir gerçek var bdp tüm milleti temsil etmesi gerekir ama onlar (bdp) konuşmalarında sürekli kürt halkı diyor, başka bir milletvekili türk dediği için bütün medya ve milletvekilleri ayaklanıyor. o zaman türklerde ayaklansın hak istesin istediğimiz zaman ağızımızdan türk kelimesi çıkmasını istiyoruz diye. gelelim asıl meseleye bdp nin terör örgütü ile işbirliği içinde olmadığına kürtler de dahil kimse inanmaz. yaptıkları her konuşmada bu durum açıkça görünüyor. peki soruyorum o zaman ağızlarından çıkan her kelime terör estirmiyor mu?
  Cevapla
 • NEDİM KURNAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  bdp'liler. serbest deli gibi her istediğini yapıyor söylüyor.adamlar sanki her kanundan yasadan muaf.aynı şeyleri sen ben yapsak ülkeyi terkettirirler.
  Cevapla
 • Araf 5 yıl önce Şikayet Et
  basliktan belli;"sırrı süreyya önder meclis'te terör estirdi". "sırrı süreyya önder meclis'te terör estirdi" ; haberin basligindan bile belli "objektifliginiz".. (mesajimi yayinlayacak misiniz?) saygilar
  Cevapla
 • Hayati Kahveci 5 yıl önce Şikayet Et
  "meksika sınırı ve kafadar" la ünlendi. ...sonra alikıran başkesen oldular...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan İstanbul için büyük müjde!
TSK açıkladı: 87 terörist öldürüldü