10 yaşında dünya hızlı okuma rekoru kırdı

Gaziantep’te, 10 yaşında bir çocuk, 1 dakikada 11 bin 725 kelime okuyarak dünya rekoru kırdı. Hem de bir önceki rekoru ikiye katlayarak..

10 yaşında dünya hızlı okuma rekoru kırdı
10 yaşında dünya hızlı okuma rekoru kırdı
GİRİŞ 06.10.2011 13:32 GÜNCELLEME 06.10.2011 13:32

Noter huzurunda gerçekleştirilen rekor denemesi sonrasında, Amerikali Mariel Aragon’un 6 bin kelimelik rekorunu ikiye katladı.

Hataylı 10 yaşındaki 4’ncü sınıf öğrencisi Tarık Yiğit, geçen yıl sınıf öğretmeni olan babası ile birlikte Uzman Eğitimci Selahattin Yaylamaz’ın Okuma Okulu Eğitim Akademisi’ne hızlı okuma ve algılama teknikleri eğitimine katıldı. 125 sözcükle başlayan Yiğit, 30 saatlik bir eğitimin ardından dakikada 750 sözcüğe ulaştı.

1 ay sonra tekrar eğitimlere katılan Yiğit buradan da bin 500 sözcükle çıktı. Zaman zaman yapılan eğitimlerle seviyesini yükselten öğrenci, 10 bin kelimeye kadar ulaştı.

15-20 bin kelimenin sınırlarını da zorlayan Yiğit, daha sonra Hatay’da 16 bin öğrencinin girdiği sınavda birinci oldu.

Burada 100 soruyu 20 dakikada eksiksiz olarak doğru cevaplandıran öğrenci ile tekrardan okuma çalışmaları yapıldı. Yiğit, son olarak da Gaziantep’te noter huzurunda rekor denemesi gerçekleştirdi. Rekor denemesinden önce alıştırmalarda bulunan öğrenci, daha sonra Çılgın Öğretmen adlı kitabın, 1 dakikada 67 sayfasını okudu.

kullan

11 bin 725 kelimeye ulaşan öğrenci, Amerikalı Mariel Aragon’un 6 bin olan rekorunu, ikiye katlayarak dünyanın en hızlı okuyan insanı olmayı başardı.

ESKİ CUMHURBAŞKANI DEMİREL’İ DE GEÇTİ

Uzman Eğitmen Selahattin Yaylamaz, rekorun 13 yaşında iken 6 bin kelime okuyan Amerikalı Mariel Aragon’da olduğunu ifade etti. Yaylamaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 5-7 bin aralığında okuduğunu dile getirdi.

Okuma ve anlama yeteneğiyle dikkat çeken Tarık'a destek verilmesini isteyen Yaylamaz, şunları söyledi: "Tarık Yiğit şuanda dünya birincisi. Tarık, dünyanın en hızlı okuyan öğrencisi oldu. Bu çocuğun geleceği çok parlak. Ülkemize kazandırmamız gerekiyor.” Kırdığı rekordan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Tarık Yiğit de “125 ile başlamıştım. Sonra 750’ye çıktım. Kendimiz daha da geliştirdim. Bana eğitimi veren Selahattin hocama çok teşekkür ediyorum. Kendimi beğenmişlik olmasın ama rekoru kırdığım için de gurur duyuyorum. İleride bilim adamı olmak istiyorum.” şeklinde konuştu. Öğrencinin babası Hasan Basri Yiğit ise ilk başlarda Tarık'ın okula gitmek istemeyen ve özgüveni olmayan bir çocuk olduğunu anlatırken, yaşadığı değişimi şu ifadelerle özetledi: " Kendine olan güveni geldikten sonra zaten gerisi geldi. Ayaklarının üstüne basmaya başladı. Okul başarısı geldi. Arkadaşları arasındaki saygınlığı arttı. Her şeyi okumaya borçlu."

YORUMLAR 3
 • Aziz Tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar hızlı okuduğu değil. ne anladığı önemli... reklamları izlediniz.
  Cevapla
 • engin temiz 6 yıl önce Şikayet Et
  video isterük. video istiyk ağam. beyle yeen gözel bişeyin vityosu olmalı dee mi ?
  Cevapla
 • davut kara 6 yıl önce Şikayet Et
  okuduğunun hepsini anlıyor mu acaba.... okumak marifet değil okur, okuduğunuda anlıyorsa ne ala yoksa yüzbin kelime okusa kıymeti yok...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş 'derbiye çıkmama' kararı aldı!
Time'a göre 'Dünyanın en etkili liderleri'