Hammond: PKK’ya karşı savunma hakkı meşrudur

Ankara’da dün resmi temaslarda bulunan İngiltere D.B. Hammond, bir röportajında 'Türkiye'nin PKK' ya karşı savunma hakkı meşrudur' dedi.

Hammond: PKK’ya karşı savunma hakkı meşrudur
Hammond: PKK’ya karşı savunma hakkı meşrudur
GİRİŞ 15.01.2016 09:38 GÜNCELLEME 15.01.2016 10:46
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Bakanın bazı mesajları şöyle: Cesur Türk askeri ve polisinin ve bu şiddetin arasında kalan diğerlerinin hayatlarını kaybetmeleri bu ülke için son derece üzücü bir durum. Biz Türkiye'nin PKK'ya karşı kendisini savunma konusunda meşru bir hakkı olduğuna inanıyoruz. Ama gene de kalıcı barışı sağlamak için Türkiye'nin en kısa süre içerisinde yeniden diyalog ortamına döneceğini umuyoruz.

"PKK'NIN FİNANS KAYNAKLARINI YOK EDİYORUZ"

Türkiye, kısa bir süre önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde PKK'ya karşı büyük bir operasyon başlattı. Aynı zamanda bazı illerde dışarı çıkma yasakları da getiren bu askeri kampanyayı nasıl değerlendiriyorsunuz? PKK ile mücadelede ikili işbirliğimiz hangi seviyede?

Herşeyden önce, PKK terörünü kesinlikle kınadığımızın altını çizmek istiyorum. Fakat biz sadece açıklamalar yapmakla yetinmiyoruz, aynı zamanda Birleşik Krallık'ta PKK'nın finans temin kaynaklarını hedefleyen ciddi çalışmalar yürütüyor ve örgütün uluslararası ağ ve faaliyetlerini deşifre edip engelleyebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin, kısa bir süre önce Birleşik Krallık'ta bir kadın, terör faaliyeti işlemek niyetiyle yasaklı bir örgüte üye olma hazırlığı yapmak suçundan hüküm giydi. Polisin konuyla ilgili yaptığı soruşturma söz konusu şahısın PKK'ya katılma niyetinde olduğunu ortaya koymuştu. Ayrıca Britanyalı yetkililer, PKK'yı desteklemek üzere denizaşırı ülkelere gönderilecek olduğuna inandıkları paralara da el koydu ve PKK'yı desekleyecek etkinlikleri engelledi.
PKK'nın Türkiye'ye yönelik yıkıcı saldırılarını durdurması gerektiği konusunda netiz. Cesur Türk askeri ve polisinin ve bu şiddetin arasında kalan diğerlerinin hayatlarını kaybetmeleri bu ülke için son derece üzücü bir durum. Ve biz Türkiye'nin PKK'ya karşı kendisini savunma konusunda meşru bir hakkı olduğuna inanıyoruz. Ama gene de, kalıcı barışı sağlamak için Türkiye'nin en kısa süre içerisinde yeniden diyalog ortamına döneceğini umuyoruz. Istikrarlı bir güneydoğu Anadolu sadece Türkiye için değil, daha geniş anlamıyla bölge için de son derece önemlidir. 

DAEŞ KAYBEDİYOR

 DAEŞ baskı altında ve hem Irak'ta hem de Suriye'de bölge kaybediyor. Son haftalarda, Ramada ve Sencar'ın kontrolünü kaybettiler. Ayrıca Irak'ın diğer bölgelerinden ve Suriye'de stratejik önemi olan Tişrin Barajı'ndan geri püskürtüldüler. Koalisyon tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında örgütün önemli sayıda üst düzey yöneticisi öldürülerek lider kadrosuna ciddi bir darbe vuruldu. Biz bunun çabuk bitebilecek bir savaş olmadığı konusunda hep çok net olduk, ama önemli olan şu: bu bizim kazanıyor olduğumuz bir savaş. Ama DAEŞ'i bitirmek sadece askeri bir görev değil. Daha etkili ve kapsayıcı politikalar da dahil olmak üzere çalışma alanını azaltmamızı sağlayacak kapsamlı bir çözüm olmak zorunda. Irak Başbakanı Abadi, yeni iller de dahil olmak üzere, DAEŞ'e karşı durabilecek daha kapsayıcı bir Irak inşa edebilmek için çalışıyor. Suriye'de Esad'ın iktidarı bırakmasını sağlayacak kalıcı bir barış çözümü bulunmalı. Türkiye, ılımlı muhaliflere verilen destek de dahil Suriye'deki toplulukları destekleme çabalarımızda kritik bir ortak.

TÜRKİYE İLE MÜKEMMEL BİR İŞBİRLİĞİMİZ VAR

Birleşik Krallık hükümeti, Suriye'deki DAEŞ konumlarına yönelik hava saldırılarına yetki verdi. Hükümetinizin Türk hükümetinden askeri üsleri kullanma konusunda bir talebi var mı? Hükümetinizin Suriye'deki askeri faaliyetlerinin kolaylaştırılması için Türkiye ve Birleşik Krallık arasında öngörülen işbirliğinin kapsamı nasıl olacak sizce?

Hem Suriye hem de Irak'ta DAEŞ'e karşı yürüttüğümüz operasyonların bir parçası olarak Türk askeri üslerini zaten kullanıyoruz. Savunma alanında Türkiye ile uzun süredir devam etmekte olan son derece yakın bir ilişkimiz var: NATO bağlamında, ikili bir ortak olarak ve DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun ortakları olarak pek çok alanda birlikte çalışıyoruz. Her ne kadar şu anda Türkiye'de kalıcı olarak konuşlandırılmış bir savaş uçağımız olmasa da, Türk hava sahasının ya da ara sıra üslerin ve tesislerin kullanılması konusunda Türkiye ile mükemmel bir işbirliği içerisindeyiz. Birleşik Krallık'ın Suriye ve Irak'taki askeri operasyonları geliştikçe, Türk hükümetinin hava üslerinin daha fazla kullanılması yönündeki yapıcı teklifini de daha aktif bir şekilde değerlendireceğiz.

"SULTANAHMET SALDIRISI ŞOK EDİCİYDİ"

Ziyaretiniz İstanbul'daki korkunç terör saldırısının ardından gerçekleşiyor. Bu olaya ve Türk Hükümeti'nin yanıtına tepkiniz nedir?

İstanbul'daki terör saldırısı şok ediciydi. Birleşik Krallık olarak, her şekliyle terörü kınıyoruz ve bu konuda Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz. Birleşik Krallık Hükümeti adına, bu olayın kurbanlarına ve ailelerine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Terörle mücadele alanında ülkelerimiz arasındaki güçlü ilişkilerin hayati bir önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne seren bu korkunç olayla ilgili olarak Türkiye'ye ihtiyaç duyabileceği her türlü yardımı vermeye hazır. Eğer Türkiye Başbakanı'nın açıkladığı gibi bu Daeş tarafından gerçekleştirilen bir saldırıysa , bu Türkiye ve diğer Daeş Karşıtı Koalisyon ortakları ile yakın bir işbirliği kurmamızın ne kadar önemli olduğunu gösterecektir.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
ingiltere Ankara
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • 1071 4 yıl önce Şikayet Et
  CHP liler, solcu Türk ve Kürt akademisyenler İNGİLTERE kadar olamadılar. Türkiye'nin başının en büyük belası TÜRK VE KÜRT SOLU dur.
  Cevapla
 • yılmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  hadilan ordan coni, size mi soracaktık
  Cevapla
 • sezer 4 yıl önce Şikayet Et
  Yalnız Işid'in kafa kesenleri İngiliz çıkmamış mıydı? :) Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum? Klasik İngiliz oyunu...Bizi savaşa sürükleyecekler ancak onlar savaşmadan kazanacaklar.Bu yıl ya da gelecek yıl 2017'de Işid'den bir Deccal çıkarmasınlar bunlar? Sonuçta Mesih'in gelmesi için birde Anti-Mesihe ihtiyaç var! :)
  Cevapla
 • ard 4 yıl önce Şikayet Et
  ingiliz yilani..
  Cevapla
 • Azimet 4 yıl önce Şikayet Et
  Enkara’da dün resmi temaslarda bulunan İngiltere D.B. HamUd, bir röportajında PKK' ya karşı savunma hakkı meşrudur' dedi.....ne güzel,çok güzel bir his yakında 90 yıldır beklediğimiz 1.inci elden,yaşam tarzımızı dünya görüşümüzü diyalog zemininde aralarına hoşgörü konsensüs baabında,sonuç olarak hyde parkta namazları cem edip,bıçkın kolpalar ile tazelerin selfi yapması,imamın? AŞR okuması,fetönün cemaati vaftiz edip İhlas okuması,bir tarafta cem,bir tarafta şeb-i aruz fırdönmesi yakın,solcularımızın ,laiklerimizin trübinden duygu yüklü alkış tutması anbean çok yakın...alayınızın şerrinden ALLAHa sığınırım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün en acı karesi: koronavirüsten ölen annesine mezarda kavuştu
İşte 2019'da il il en çok ve en az göç eden şehirler