Dünyanın konuştuğu krizde sürpriz gelişme

Suudi Arabistan’ın Katar'a uyguladığı ablukada "olumlu bir gerileme" gözlendiği belirtildi.

Dünyanın konuştuğu krizde sürpriz gelişme
Dünyanın konuştuğu krizde sürpriz gelişme
GİRİŞ 13.08.2017 09:14 GÜNCELLEME 13.08.2017 10:30

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) Başkanı Ali bin Samih  el-Merri, başkent Doha’da yaptığı basın toplantısında, Suudi Arabistan’ın Katar’a  uyguladığı ihlallerde olumlu bir gerileme olduğunu belirtti ancak söz konusu  gerilemenin yetersiz olduğunu ve abluka uygulayan diğer ülkelerin (Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn) aynı şekilde davranmadığını ifade etti. 
 
Merri, Suudi Arabistan’ın daha önce Katar'ı terk etmeleri için iki  hafta süre verdiği Katar’da ikamet eden, çalışan veya gayrimenkulü olan  vatandaşlarının ülkede kalmalarına, Katar’da okuyan Suudi Arabistanlı  öğrencilerin Katar'a, Suudi Arabistan'da okuyan Katarlı öğrencilerin de bu ülkeye  girişine  izin verdiğini söyledi. 
 
Söz konusu gerilemenin "net" olmadığını aktaran Merri, bunu Katar'da  gayrimenkulü olan Suudi Arabistanlıların Katar'a girmesine izin verilirken Suudi  Arabistan'da gayrimenkulü olan Katarlıların ülkeye girişine izni verilmemesiyle  ilişkilendirdi.
 
Suudi Arabistan’ın aksine BAE ve Bahreyn’in,   Katar’a uyguladığı  yaptırımlarda artış olduğunu dile getiren Merri, BAE’nin, okullarında okuyan  Katarlılara karşı ayrımcılık yaptığını aktardı.
 
NHRC’nin, ablukanın başladığı tarihten bu yana 3 bin 269 şikayet  aldığına işaret eden Merri, Katarlı yatırımcılardan gelen şikayet sayısının 984  olduğunu bunlardan 607’sinin Suudi Arabistan, 331’inin BAE ve 46’sının Bahreyn  hakkında olduğunu bildirdi.
 
Merri, Katar’a abluka uygulayan ülkelerin gayrimenkul sahipleri ile  yatırımcıların durumlarını iyileştirmek istememesinin başta BAE olmak üzere söz  konusu ülkelerde yatırım için güvenli yasal zeminin yokluğunu gösterdiğini  kaydetti.
 
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre  destek verdiği" ve "düşmanca tutumlar" sergilediği iddiasıyla Katar'la tüm  diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.
 
Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve  Bahreyn, Katarlı diplomatların ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi  Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.
 

ETİKETLER
kriz
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alpay Özalan'dan eleştirilere yanıt!
Kadıköy'de çılgın maç! 3-0'dan 3-3