Irak'tan Barzani'ye uyarı: Durduruyoruz!

İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını bildirdi.

Irak'tan Barzani'ye uyarı: Durduruyoruz!
Irak'tan Barzani'ye uyarı: Durduruyoruz!
GİRİŞ 26.09.2017 19:10 GÜNCELLEME 26.09.2017 19:23

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını bildirdi.

İbadi, düzenlediği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri olacak. Bu tek taraflı bir adımdı, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmedi. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyeceğiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayacağız." dedi.

Bazı Kürt yetkililerin Irak vatandaşları arasında nefret duyguları yaydığını belirten İbadi, "Özellikle Kürt vatandaşlarımız olmak üzere hiçbir vatandaşımızın onuruna dokunmayız." dedi.

"TÜM KARA VE HAVA SINIR KAPILARI MERKEZİ YÖNETİMİN DENETİMİNE GEÇECEK"

Merkezi yönetimin yetkilerini ülkenin her yerinde uygulayacağını söyleyen İbadi, federal bütçenin anayasaya göre merkezi yönetime geri dönmesi gerektiğinin altını çizdi.

İbadi ayrıca tüm kara ve hava sınır kapılarının merkezi yönetimin denetimine geçmesi kararı aldıklarını ifade etti.

"IKBY'YE UÇUŞLARI DURDURACAĞIZ"

Irak Başbakanı İbadi, şunları kaydetti:

"IKBY yetkilileri yerel, bölgesel ve uluslararası çevrelerin referandumun anayasal olmadığı yönündeki çağrılarını dinlemedi. IKBY'deki sınır kapıları Irak Sınır Kontrol Kurumu'nun denetimine tâbidir. Sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde IKBY'den ve IKBY'ye olan tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracağız. Bu kararı Bakanlar Kurulu'nda aldık. IKBY'nin serveti denetimden uzak yönetiliyor ve gelirleri yurt dışındaki kişisel hesaplara gidiyor."

ETİKETLER
barzani ibadi
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • murat yilmaz 9 ay önce Şikayet Et
  Bir gece ansızın gelebiliriz...Afrin için de böyle söylemiştin Reis artık icraat bekliyoruz icraat..
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  barzaniye ( yani israil'e ) rest çekmek kolay değil. ibadidnin kendi hakkında bildiğinin bile on katını biliyordur telaviv. bu işler zor artık. bebek devletken bile 2bin yıllık mısırı indiren israil, 50 yaşına gelmiş arapların ciğerini biliyor artık. bundan sonra çok daha zor bazı şeyler...
  Cevapla
 • Abdi 9 ay önce Şikayet Et
  2 gün kaldı abdi sende lafını yiyeceksin boş boş konuşursun
  Cevapla
 • recepacan 9 ay önce Şikayet Et
  barzani israil ve abd hizmetinde... ibadi ise İngiliz himayesinde.. İngilizler Kerkük musul kaybetmemek icin baski yapiyor.. yoksa ibadi gücü yok.. hee turkiye napiyorr anca laf riv riv riv icraat yok.. cok gec kaldi turkiye ramazanda afrin tel abyap girecekdi.noldu şimdi
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  iste boyle, Israile guvenip yola cikarsan elindekinide kaybedersin hahamin torunu barzani.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de bir dönem sona erdi!
Barzani pişman! Kritik Türkiye ve PKK çıkışı