İbadi: Yakında onlarla işimiz bitecek!

Irak Başbakanı İbadi, uluslararası koalisyonla farklı bir misyonları olmadığını belirterek, yakın zamanda koalisyonun terörle mücadeleye destek misyonunun da biteceğini söyledi

İbadi: Yakında onlarla işimiz bitecek!
İbadi: Yakında onlarla işimiz bitecek!
GİRİŞ 07.11.2017 21:40 GÜNCELLEME 07.11.2017 21:41
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında haftalık basın toplantısı düzenledi.

"AYRILIK ÇABALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Irak Federal Mahkemesi'nin referandum ve bağımsızlıkla ilgili kararlarının tüm ülke için geçerli ve mutlak karar olduğunu belirten İbadi, "Federal yönetim otoritesini tartışmalı bölgelerde hayata geçirmeye devam ediyoruz. Herhangi bir ayrılık çabasına izin vermeyeceğiz." dedi.

 

"SAYILARI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Irak Başbakanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) memur maaşlarının merkezi yönetim tarafından ödenmesi için gerekli araştırmaları yaptıklarını dile getirerek, memur ve Peşmerge sayılarında sağlıklı olmayan verilerin bulunduğunu ve bunları gözden geçireceklerini söyledi.

"PETROL SEVKIYATI BAŞLAYINCA MAAŞLARI VERECEĞİZ"

İbadi, "IKBY memur maaşlarını Kerkük'ten Ceyhan'a petrol sevkiyatına başladığımızda vereceğiz ve bu konuda kararlıyız." diye konuştu.

IKBY'nin ekim ayında petrol ihracatı yaptığı ve Bağdat'a gelirleri teslim etmediğini kaydeden İbadi, "IKBY'deki vatandaşların yakıttan yararlanması için oradaki rafinerilere petrol akışını durdurmadık." ifadesini kullandı.

"ULUSLARARASI KOALİSYONLA YAKINDA İŞİMİZ BİTECEK"

Terör örgütü DEAŞ'la mücadele eden uluslararası koalisyon güçlerinin, sınırları ve bazı tartışmalı bölgeleri Bağdat'a bağlı güçler ve Peşmerge ile birlikte kontrol edeceği iddialarına ilişkin İbadi, "Uluslararası koalisyonun, Irak güçlerine eğitim, lojistik ve hava desteği dışında herhangi bir siyasi misyonu söz konusu değil. Terörle mücadelemize destek sunuyorlar bu da yakında sona erecek çünkü terörü bitirmek üzereyiz." dedi.

"PEŞMERGE SALDIRIRSA IRAK'TA GÜVENLİ YER BULAMAZ"

İbadi Peşmerge konusunda ise şunları kaydetti:

"IKBY, bazen kaba kuvvet bazen de boşluktan yararlanarak tartışmalı bölgelerde hakimiyet sağladı. Biz, anayasayı uygulayarak, federal güçlerin buralara yerleşmesini istiyoruz. Sınır şeridi ve az sayıda bazı bölgeler hariç diğer yerlerde kontrol federal güçlerde. Peşmerge değil, onların içerisinde bulunan bazı partilere bağlı silahlı gruplar federal güçlere saldırıda bulundu. IKBY Başbakanı'nın Peşmerge'yi kontrol etme yetkisinin olması lazım. Ancak kontrol edemiyor. Federal güçlere Peşmerge ile karşı karşıya gelip çatışmama talimatı verdiğimiz gibi Peşmerge'yi de federal güçlere saldırmaması konusunda uyarıyorum. Peşmerge federal güçlere saldırırsa kendisine Irak'ta güvenli yer bulamaz."

Başbakan İbadi, 2003 ve özellikle 2014 DEAŞ saldırıları sonrası kontrol ettiği Kerkük petrollerinden elde ettiği gelirlerin hesabını da IKBY yönetimindekilerden soracaklarını dile getirdi.

"SURİYE TOPRAKLARI DAHİL"

Irak güçlerinin terör örgütü DEAŞ'la mücadelesinde son aşamaya gelindiği ve örgütün yakında bitirileceğini ifade eden İbadi, "Güvenlik güçlerine Suriye toprakları da dahil herhangi bir terör saldırısına karşılıkta bulunma talimatı verdik." ifadesini kullandı.

İbadi, ABD'de yaşanan son terör saldırılarına da değinerek, tüm dünya ve Avrupa'nın terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • haydar ibadi 1 yıl önce Şikayet Et
  yeter la kukla sendemi adam oldun
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne sizin ne de bir başka Arap ülkesinin, petrolden başka hiç bir geliriniz yok... Petrol bitince sesiniz bu kadar gür çıkacak mı acaba?..
  Cevapla
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  koalisyonun hepsini ıraktan çıkar özgürleştir sana bravo diyelim ibadi olması lazım gelende bu
  Cevapla
 • PEŞKUR001 1 yıl önce Şikayet Et
  bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir
  Cevapla
 • turan 1 yıl önce Şikayet Et
  eğer kerkükte barzani güçleri olsaydı ve iran size yardım etmeseydi tek karış alamazdın.neyin şovu bu..!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mitingde hareketli dakikalar! Telefon geldi, Erdoğan sahneden indi
Faiz uyanıklığı! 31 Mart'ı bekliyorlar