5 ülkenin büyükelçisini bakanlığa çağırdılar!

Fas, Kudüs meselesine ilişkin ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin ülkesindeki diplomatik temsilcilerini dışişleri bakanlığına çağırdı.

 • GİRİŞ06.12.2017 19:34
 • GÜNCELLEME06.12.2017 20:52
5 ülkenin büyükelçisini bakanlığa çağırdılar!

Fas, ABD'nin Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıma planı hakkındaki endişesini iletmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin ülkedeki diplomatik temsilcilerini dışişleri bakanlığına çağırdı.

5 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİLERİ BAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Fas Kralı 6. Muhammed'in "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı"na ilişkin derin kaygılarını iletmek üzere ABD'nin Rabat Maslahatgüzarı ile Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin büyükelçilerini bakanlığa davet etti.

 

TRUMP'A İLETİLMESİ İÇİN MESAJINI MASLAHATGÜZARA TESLİM ETTİ

Dışişleri Bakanı Burita, Filistin'in Rabat Büyükelçisinin de hazır bulunduğu görüşmede Fas Kralı'nın konuya ilişkin mesajını, ABD Başkanı Donald Trump'a ulaştırılması için ülkesinin maslahatgüzarına teslim etti.

"KUDÜS'ÜN STATÜSÜNE DOKUNULMASINI REDDEDİYORUZ"

6. Muhammed, "ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıyarak büyükelçiliğinin taşınması planı" karşısındaki derin kaygılarını ilettiği mesajında, Kudüs meselesinin önemini vurguladı. Fas Kralı, Kudüs'ün siyasi ve hukuki statüsüne dokunulmasını reddettiklerini, kültürel kimliğinin korunması gerektiğini ve dini sembol olarak kente saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklamada Bakan Burita, Fas Kralının konuya ilişkin çok sayıda görüşmeler yaptığını ve temaslarda bulunduğunu aktarırken, BMGK'nin daimi temsilcileri olan ülkelerden Kudüs'ün yasal ve siyasi statüsünün korunması için tüm sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Burita ayrıca ülkesinin, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının yanındaki değişmez tutumunu yineledi.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar49

 • Mahcup 1 hafta önce Şikayet Et
  Utanmaliyiz muslumanlar olarak hiristiyan ve yahudiler onurumuzu ayaklari altina adilar
  Cevapla
 • şerafettin SAĞLAM 1 hafta önce Şikayet Et
  ulan dinsiz domuz soyundan gelen trump ve netenyahu soysuzları snunuz gelecek cehenem ateşiniz bol ola ALLAH C C sizleri yerle bir eyleyip helak olasınız inşallahta olacaksınız domuz sürüleri
  Cevapla
 • Cesaret 1 hafta önce Şikayet Et
  Yani artık kınayarak durarak bişey olmayacağını biliyoruz. gidip girelim en fazla orda şehit oluruz.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Hırsızlar 1 hafta önce Şikayet Et
  Müslümanlar akıllı olun bütün örgütleri kurup kullananlar siyonistlerdir.
  Cevapla
 • Semra 1 hafta önce Şikayet Et
  İngiltere gizli baş aktör. Rusya ...... daha bir çok ülkeler oyunun bir parçası.Allahım sana sığındık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun