Küflü ekmeğin zararları neledir? Hangi hastalıklara yol açar?

Uzmanlara göre küflenmiş ekmek tüketmek sağlığınız açısından oldukça zararlı. Yapılan araştırmalara göre, küflenmeye yüz tutmuş ve küflenmiş olan yiyecekler sağlığınız açısından ciddi risk faktörü oluşturuyor. Peki küflenmiş ekmeğin ne gibi zararları vardır? Küflenmiş ekmek tüketmek hangi hastalıklara yol açar?

Küflü ekmeğin zararları neledir? Hangi hastalıklara yol açar?
Küflü ekmeğin zararları neledir? Hangi hastalıklara yol açar?
GİRİŞ 28.09.2018 09:09 GÜNCELLEME 28.09.2018 09:10
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ekmeklerin, meyvelerin ve diğer besinlerin küflü kısmını kesip, diğer kısımlarını tüketmekte sıkça yapılan bir yanlıştır. Uzmanlar küflenen yiyeceklerin sağlık açısında ciddi bir risk faktörü oluşturduğunu belirtiyor. Küflenmiş ekmek ve çürümüş meyveler çok yoğun oranlarda kanserojen madde ihtiva ettiğinden kesinlikle tüketilmemelidir. Küflü bir besin çöpe gitmesi gereken bir besindir. Tasarruf adına bu besinleri tüketmek çok yanlıştır ve ciddi bir sağlık israfıdır.

KÜFLENMİŞ EKMEĞİN ZARARLARI NELERDİR?

 

 

Küflerin birçoğu mikotoksin (küf zehiri) adı verilen zehir üretir. Bu zehirlerin yapıları pişme yöntemiyle bozulmaz. Bu zehirler oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. 360 derece sıcaklıkta dahi bozulmaz. Bu zehirler bir defa yenmekle kişiye hemen zarar vermez ancak ilerleyen dönemlerde zarar verir. Eğer küflü besinler uzun süre ve yüksek oranda tüketilirse karaciğerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. 

Küflü Ekmek

HAYVANLARA BİLE YEDİRMEYİN!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bayat ve küflü ekmeklerin hayvanlara yedirilmesinin sakıncalı olduğunu açıkladı. 

Yapılan açıklamada, bazı kurum ve kuruluşların 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'na destek olmak amacıyla bayat ekmeklerin ziyan olmadan hayvanlara verilerek değerlendirilmesi için "bayat ekmeklerin toplanması" çalışmaları yürüttüğü hatırlatıldı. Açıklamada "Türkiye'de Ekmek İsrafı Araştırması'na göre, ekmeğin, insan gıdası olarak kullanılmayıp hayvanlara verilmesi de "israf" olarak kabul edilmektedir. Hayvanlara verilmek üzere bayat ekmek toplanması halinde, henüz bayatlamamış olan ekmekler iyi niyetle toplama kutularına atılabileceğinden israf da artabilecektir. Toplanan küflü ekmeklerin hayvanlar tarafından tüketilmesi, hayvan sağlığı bakımından risk teşkil etmekte olup bayatlayan ekmeklerin hayvanlara verilmesi, metabolizmalarını bozucu etkiler doğurabilmektedir. 

Küflü ekmek yenir mi?

BESİNLERİN BİR KISMI KÜFLENMİŞ İSE HEPSİNİ ÇÖPE ATIN

Ekmeklerin, meyvelerin ve diğer besinlerin küflü kısmını kesip, diğer kısımlarını tüketmekte sıkça yapılan bir yanlıştır. Çünkü küfsüz gibi görünen kısımlarda da küf miktarı oldukça fazla bulunabilmektedir. Küflü bir besin çöpe gitmesi gereken bir besindir. Tasarruf adına bu besinleri tüketmek çok yanlıştır ve ciddi bir sağlık israfıdır.

YORUMLAR 7
 • rabia 10 ay önce Şikayet Et
  çok kötü...
  Cevapla
 • beytar 1 yıl önce Şikayet Et
  alfa beta teta toksin değil A spergillus FLA vus kısaltması aflatoksin üretiyor bu da 1 numaralı karaciğer kanserojeni
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  iyide çöpten ekmek toplayıp yiyen insanlarımız var,bunlar bilhaasa sokaklarda yaşayan yarım akıllı kişiler. ekmeğin bozulmasını önlemek için bir naylon poşet yada kaba koyup buzdolabına koyun,kullanacağınız zamanda ya mikro dalga,yoksa bir tencereye az su,üstüne bir süzgeç koyarak,ekmeği ısıtın. küflenmemişse köfte yapımında,ayrıca PAPARA yaparak---soğan ,biber,domates ve bayat ekmek yağla kavrulur,üstüne yoğurt eklenir--kullanabilirsiniz.baya güzel oluyor.
  Cevapla
 • sıradanvatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Konyalılar bol bol küflü peynir yiyor. Onun bir zararı var mı acaba?
  Cevapla
 • Yanlış 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuşlar yiyor
  Cevapla
 • dogrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  kuslara vermeyin, yazik, hayvanlarin sagligina zarar. gercekten onlari doyurmak istiyorsaniz bugday veya yem verin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: ABD gözlem noktasını boşalttı!
İğrenç sözlere tokat gibi cevap! Sosyal medyada gündem oldu