Kulağa süt damlatılması zarı patlatıyor

Halk arasında yanlış bilinen kulak ağrısını geçirmek için süt damlatılmasının kulak zarını patlattığını ve duyma kaybına neden oluyor.

Kulağa süt damlatılması zarı patlatıyor
Kulağa süt damlatılması zarı patlatıyor
GİRİŞ 12.12.2011 12:13 GÜNCELLEME 12.12.2011 12:13

Opr. Dr. Cevdet İzmirli, halk arasındaki yanlış bir bilginin bugün de devam ettiğini, kulak ağrısı çeken çocuk ve yetişkinlerin kulağına anne sütü damlatıldığını belirtti. Bu uygulamanın yaygın olarak yapıldığını vurgulayan İzmirli, bunun kulak zarının patlamasına ve duyma kaybına sebep olabileceğini kaydetti.

Kulak ağrısının birçok sebebi olduğunu, ancak en yaygın ağrının orta kulak iltihabıyla geliştiğini ifade eden İzmirli, orta kulak iltihabı olan kişinin kulağına süt damlatılmasının vahim bir hata olacağını kaydetti.

İzmirli şu bilgileri verdi: “Ne yazık ki günümüzde hala kulağa bilinçsizce süt damlatılıyor. Süt yağlı olduğu için zarın gerginliğini azaltıyor. Bu da ağrıyı biraz olsun hafifletiyor. Ancak kişi orta kulak iltihabı geçiriyorsa, damlatılan süt iltihabı daha da artırıyor. Bu da kulak zarının delinmesine ve sonrasında duyma kaybına sebep oluyor. Zar delinmesi de ilaçla kolay kolay tedavi edilmiyor. Tedavi şansı yüzde 5’e kadar düşüyor. Cerrahi müdahale gerektiriyor. Bu da sıkıntılı bir süreç.”

İzmirli, kulağın da göz gibi çok hassas bir duyu organı olduğunu ve doktor tavsiyesi bulunmadan kulak damlası bile damlatılmaması gerektiğine dikkat çekti. Kulak ağrısının ihmal edilmemesi ve mutlaka bir hekime başvurulmasını tavsiye eden İzmirli, “Bu gün tıp kulak konusunda oldukça ileri. Bütün rahatsızlıklar kolayca tedavi edilebiliyor. Bu sebeple eskiden kalma alışkanlıklar pişman olmamak için artık terk edilmeli.” diye konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Akşener ve İP'in çöküşü! İstifalar peşe peşe geldi
Tüm hazırlıklar tamam! Yarın tarihe geçecek