Sağlıklı bir menopoz dönemi için

18 Ekim Dünya Menopoz Günü dolayısıyla açıklamalar yapan Uzm. Psikolog Çiğdem Demirsoy, kadınlara sağlıklı menopoz için tavsiyelerde bulundu

Sağlıklı bir menopoz dönemi için
Sağlıklı bir menopoz dönemi için
GİRİŞ 17.10.2014 15:58 GÜNCELLEME 17.10.2014 15:58

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, menopoz döneminin her kadının hayatında önemli bir evre olduğunu belirterek bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılmasının alınacak bazı önlemlerle mümkün olduğunu belirtiyor.

Demirsoy, kadınlara şu önerilerde bulundu:

Hormonal değişimler duyguları da değiştiriyor!

“Menopoz hormonal bir değişim getirir hayatımıza, hormonların da duygularımız üzerinde bir etkisi var. Bu dönemde kişilerin hayatı algılayış şekilleri önemlidir. Bu hormronal değişimlerin kişiler üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olur. Kişide gerginlik sıkıntı hissinden depresyona kadar değişen duygu durumu yaratabilir.”

Hazırlık yapmak önemli

Kişinin bu döneme kendini hazırlaması önemlidir. Birtakım değişimleri yetersiz olarak algılamamak, bunların normal olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bazı kadınlarda sanki artık değersiz yetersizmiş gibi, kadınlığın kendisinde eksildiği gibi duygular yaratabilir.

Bu dönemin öncesinde kişinin aktif bir yaşamının olması, ilişkilerinde doyum yaşıyor olması önemlidir. Kişi kendiyle ne kadar barışıksa bu dönemde de yetersizlik duygularına kapılmayacaktır. Tabii yaş dönemi olarak çocukların büyümesi, artık kendine olan gereksimimlerinin azalması da belki etkisiz ve yetersiz hissetmeye yol açabilir. O yüzden de kişisel uğraşların olması, sosyal doyumunun olması önemli, kişinin sosyal hayatının aktif olması önemlidir.’

Önlem alınırsa rahat atlatılabilir

Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, ‘Kişinin kendiyle barışık olması kendini gerçekleştirmiş olması önemli. Bu döneme eğer sağlıklı girerse kişi sağlıklı bir süreç yaşayacaktır ama zaten önceden duygusal sorunları varsa, mesela evlilikte çözülmemiş problemleri varsa o zaman o süreci daha ağır yaşayacaktır. Sorunlar için önceden önlem alarak bu dönem daha rahat atlatılabilir. Bunun doğal bir değişim dönemi olduğu, kişinin kendinde herhangi bir eksiklik olmayacağı, doğal geçici bir süreç olduğu kabul edilmelidir.’ diye konuştu.

Eşin yaklaşımı da duyguları etkileyebiliyor

Bu dönemde kadınların yakın çevresinin de desteğinin önemli olduğunu belirten Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, ‘Tabi eşle ilişkiler önemli bu dönemde. Kendini ifade edebilme becerisinin olması, eşin yaklaşımı da duyguları etkileyebiliyor. Bu dönemdeki hormonal değişimlerle ilgili olan sinirlilik, tahammülsüzlük gibi durumlara eş ya da yakın çevredeki kişilerin de hassas yaklaşması gerekiyor. Bunun geçici bir süreç olduğu unutulmamalı…’ dedi.

Empati kurulmalı

Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, ‘Bu süreçte daha anlayışlı, destekleyici yaklaşımlar sergilenmeli. Bu değişikliklerin huy ya da kişilik özellikleri olarak görülmemesi hormonal etkilerin olabileceği ya da bir olumsuz duygusunu dile getirdiğinde ya da sert bir tavırla karşılaşıldığında bunun menopoz döneminden kaynaklandığı düşünülmeyerek kadını dinlemek ve empatik yaklaşımlarda bulunmak çevreye önerilebilir’ dedi.

Gerektiğinde uzman desteği alınmalı

Bu durumda da yine kişinin kendini ifade etme becerilerinin önemli olduğunu vurgulayan Demirsoy, ‘Duygularının farkında olma ve onları ifade edebilme becerisi önemli. Kendi başına aşamadığı zaman, sıkıntının bir depresyon gibi bir tabloya dönüştüğü durumda ya da yetersizlik duyguları hakimse, kişi yaşam sevincini kaybediyorsa o zaman mutlaka bir uzman yardımı alınmalı, psikolog psikiyatrist desteği alınmasında da fayda vardır.’ diye konuştu.

Menopoz dönemi neden önemlidir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre erkeklerden daha uzun yaşadığı tespit edilen kadınlar, yaşamlarının büyük bir bölümünü menopoz sonrası sağlık sorunlarıyla geçiriyor. Kadınlar için menopoz sonrası yaşam sürecinin uzaması ve menopoz sonrası sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin artması nedeniyle bu dönem toplum sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Tüm bu nedenlerle, Uluslararası Menopoz Topluluğu (IMS) ve DSÖ 18 Ekim'i Dünya Menopoz Günü olarak kabul ediliyor. Böylece tüm dünyadaki kadınların menopoz ve ilişkili sağlık sorunları açısından bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD yeni maşasını buldu! Türkiye'de bombalar patlayabilir
Muhabire canlı yayında yumruklu saldırı!