Bilim dünyasından büyük keşif! 'LHS 1140b'

Güneş sisteminin dışında, dünyaya benzer yeni bir gezegen keşfedildi. Keşfedilen gezegenin, güneş sistemi dışında yaşam bulmak adına yapılmış en büyük keşif olduğuna inanıyorlar.

 • GİRİŞ20.04.2017 11:53
 • GÜNCELLEME20.04.2017 11:53
Bilim dünyasından büyük keşif! 'LHS 1140b'

Resmi adı LHS 1140b olan ancak 'Superjorden' olarak anılan gezegen, güneş sisteminin 40 ışık yılı dışında bulunuyor.

Gezegenin konumu, kendi güneşine göre, 'Goldilocks zone' olarak adlandırılan, ısının ne çok yüksek ne de çok düşük olduğu, yaşama elverişli bir uzaklıkta bulunuyor. Gezegende sıvı halde su bulunması halinde, gezegenin, bildiğimiz anlamda yaşamı destekler koşullara sahip olduğu kesinleşecek.

LHS 1140b, 2 ay önce keşfedilen ve üzerinde yaşam olma ihtimali olan, güneş sistemi dışındaki 7 gezegen arasında bir istisna olarak görülüyor.

Araştırma grubunun başkanı Harvard Üniversitesinden astronom Jason Dittman, "Superjorden, on yıllardır gördüğüm, güneş sistemi dışındaki en ilginç gezegen." dedi.

İlk bulgulara göre Superjorden 5 milyar yaşında, Dünyadan yüzde 40 oranında daha büyük ve kendi yıldızına Dünyanın Güneşe olan uzaklığından 10 kat daha yakın.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar2

 • osmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  güçlü türkiyeyi ve dünya lideri reisimizi alt edemeyecekler
  Cevapla
 • Atilla 7 ay önce Şikayet Et
  Kırmızı Alarmla Çalışmak Lazım Uzaya Gitmek Lazım Yoksa Güçlü Türkiye Değil Uydudan Nükleer Bombayla Katledilen Türkiye Olur...
  Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun