Sır roket: Ne taşıdığı nereye gittiği bilinmiyor

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, uzaya bir roket daha gönderdi. Ancak bu kez diğerlerinden farklı olarak roketin nereye ne taşıdığına dair bir bilgi verilmedi. '

Sır roket: Ne taşıdığı nereye gittiği bilinmiyor
Sır roket: Ne taşıdığı nereye gittiği bilinmiyor
GİRİŞ 09.01.2018 19:10 GÜNCELLEME 09.01.2018 19:22
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketi, Pazar günü ABD adına Falcon 9 roketi fırlattı ancak 'Zuma' olarak bilinen uzay misyonunun amacı ve rokette ne olduğu sır gibi saklanıyor. Roketteki yükün nereye taşındığı da açıklanmıyor.

SIR GİBİ SAKLANIYOR

BBC Türkçe'de yer alan habere göre uzay aracının Kasım ayında fırlatılması bekleniyordu ama roketin içindeki malzemelerin korunması amacıyla SpaceX'in, kaplama ve ön kısmıyla ilgili olası sorunları daha ayrıntılı inceleyebilmesi için ateşleme ertelendi.

Ancak, roket içinde özel koruma gerektirecek ne bulunduğu hâlâ bir sır. Roket, Florida Cape Canaveral Üssü'nde, yorumcunun "Üç, iki, bir, ateşle ve kalkış" anonsuyla
havalandı.PENTAGON DA YANIT VERMEDİ

Fransız haber ajansı AFP'ye göre roketin içindeki malzemeleri hazırlayan savunma ve uzay teknolojileri şirketi Northrup Grumman, malzemenin ABD için yüklendiğini ve alçak yörüngeye iletileceğini söyledi, roketin misyonuyla ilgili ise ayrıntı vermedi.Elon Musk'un sahibi olduğu SpaceX ile ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. SpaceX, daha önce de ulusal güvenlik amaçlı misyonlarda uzaya roketler göndermişti.

KAYBOLDU İDDİASI

SpaceX'in pazar günü  ABD adına fırlattığı, amacı ve rokette ne olduğu sır gibi saklanan "Zuma" adlı uzay  misyonunun başarısız olduğunu belirtti.

Falcon 9 roketine monte edilmiş casus uydunun planlandığı gibi roketin üst kısmından ayrılarak yörüngeye ulaşmadığını ifade eden yetkililer, Zuma'nın atmosfere geri düştüğünü tahmin ettiklerini kaydetti.

Ancak, roket içinde özel koruma gerektirecek ne bulunduğu hâlâ bir sır.

YAZDIR
YORUMLAR 29
 • Molla Kasım 11 ay önce Şikayet Et
  Tüm yörüngedeki uyduları takip edebiliriz. Türkiyede bu imkan var, sadece birinin organize etmesi ve bütçesini sağlaması yeterli. Sonuçta görünmez uyduları yok. En azından henüz.
  Cevapla
 • abdullah 11 ay önce Şikayet Et
  uzaylılara demokrasi paketi gönderiyorlardır.
  Cevapla
 • Emekli 11 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir şey bilmem de, insanlığın hayrına olmayacağını kesin olarak bilirim.
  Cevapla
 • KEMAL PIR 11 ay önce Şikayet Et
  bizde de var Eeey trump var oda yorungede
  Cevapla
 • ubeyt 11 ay önce Şikayet Et
  Yalan, Düştü denien uydu görevde. Yanıltıcı bilgiyi bilerek verdiler. roketin infilak ettiği kesinlikle planlı operasyon. Başarılarını ve istihbarat güçlerini kamufule etmek amaçlı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütüne ağır darbe! Saldıracaklardı...
Çinli mühendis tahta parçasıyla bamın ne yaptı