Evrendeki ilk molekül uzayda gözlendi

Bilim insanları evrende oluşan ilk molekül tipinin bir örneğini uzayda tespit etti.

Evrendeki ilk molekül uzayda gözlendi
Evrendeki ilk molekül uzayda gözlendi
GİRİŞ 18.04.2019 23:46 GÜNCELLEME 18.04.2019 23:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'dan yapılan açıklamaya göre, Kızılötesi Gökbilimi için Stratosfer Gözlemevi (SOFIA), evrende oluşan ilk molekül olarak bilinen, helyum ve hidrojen atomlarının birleşmesiyle oluşan "helyum hidrid" adı verilen molekülün bir örneğini uzayda belirledi.

 

 

Dünya'dan 3 bin ışık yılı ötede Kuğu (Cygnus) takımyıldızı yakınındaki "NGC 7027" gezegen nebulasında tespit edilen molekül ilk kez uzayda gözlenmiş oldu.

SOFIA Bilim Merkezi Direktörü Harold Yorke, söz konusu gözlemin evrenin erken oluşum kimyasına dair bilinenleri teyit ettiğini belirterek, "Bu molekül aslında orada duruyordu. Ancak doğru konumda doğru araçlarla gözlenmesi gerekiyordu ve SOFIA bunu mükemmel şekilde yaptı." ifadelerini kullandı.

 

 

Bilim insanları, Büyük Patlama'dan yaklaşık 100 bin yıl sonra oluşan helyum hidridin, birbirine bağlı gruplar halindeki atomların oluşturduğu kimyasal bileşiklerin en küçük temel yapısı olan moleküllerin ilk örneği olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ali 11 ay önce Şikayet Et
    3000 isik yili uzaktan molekül görmek yada tespit etmek nasil oluyor biri bunu bize bi anlatsa. Biz sogan zarindaki hücreyi anca gördük bunlar 3 bin isik yili ötetde helium molekülünü görüyormus.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Küstah Fransız'dan insanlığı utandıran teklif: İlk önce Afrika'da deneyeceğiz
ABD, Rusya, İngiltere ve İspanya'da koronavirüste rekor artış! Günün tek güzel haberi ise...