CIA onları kullanıyor! Gizli görev için özel olarak eğittiler

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA, Soğuk Savaş döneminde kuşlar, yunuslar, kediler ve köpekleri gizli görevler için eğitti. CIA söz konusu operasyonlar için 600 bin dolar harcadı.

CIA onları kullanıyor! Gizli görev için özel olarak eğittiler
CIA onları kullanıyor! Gizli görev için özel olarak eğittiler
GİRİŞ 14.09.2019 14:56 GÜNCELLEME 14.09.2019 15:37
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

CIA'in gizliliğini kaldırdığı belgelere dayandırdığı haberinde, teşkilatın, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği içindeki hassas sahaların fotoğraflarını çekmek için güvercinleri kullandığı belirtildi.

 

 

Hayvanların teşkilat için eşsiz görevleri yerine getirebileceğine inanan CIA'in, 1970'lerde Tacana kod adıyla anılan operasyonda küçük kameralar yerleştirilen güvercinlerden faydalandığı, bir defasında da Avrupa'da pencere kenarına bir karga tarafından dinleme cihazı konulduğu, ancak hedeften ses kaydı alınamadığı kaydedildi.

KEDİNİN İÇİNE DİNLEME CİHAZI YERLEŞTİRDİ

 

 

CIA'in, Sovyetler Birliği'nin kimyasal silah deneyip denemediğini tespit etmek için göçmen kuşlara sensörler yerleştirmeyi gözden geçirdiği, ayrıca Acoustic Kitty operasyonunda kedinin içine dinleme cihazı yerleştirildiği ifade edildi.

YUNUSLARA SENSÖRLER TAKILDI

Teşkilatın 1960'ların sonunda su altı operasyonları için yunuslardan faydalanmaya çalıştığı, yunusların Sovyet nükleer denizaltılarının sesini duymak, biyolojik ve radyoaktif silah kalıntılarını tespit etmek için sensörler taşıyıp taşıyamayacağını test ettiği bildirildi.

"Yunuslar hareket halindeki gemilere paket yerleştirip alabilir mi" diye inceleme yapıldığı, "köpekleri uzaktan yönlendirmek için beyinlerinin elektrikle uyarıldığı" bazı testlerin yapılmış olduğu ancak bu denemelerin ayrıntılarının hala gizliliğini koruduğu belirtildi.

CIA'in 1967 yılına kadar yunuslar için Oxygas, kuşlar için Axiolite ve kedilerle köpekler için de Kechel programlarına 600 bin dolardan fazla harcama yaptığına işaret edildi.

YORUMLAR 8
 • akinaslan 3 yıl önce Şikayet Et
  artık hayvanlarada güvenemiyoruz
  Cevapla
 • Ali Kılıç 3 yıl önce Şikayet Et
  İki ayaklı hayvanlar daha tehlikeli ABD
  Cevapla
 • 1453 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayvan hakları diye nara atan akıl daneleri hadi meydanlara amerikkayı protesto edin bekliyoz tık yok mu neden yokkk
  Cevapla
 • süpermen 3 yıl önce Şikayet Et
  canlı bomba gibi v.s o hayvanlar sonunuz olsun inşallah
  Cevapla
 • ATILLA TURK 3 yıl önce Şikayet Et
  amerikanin dezalandirilma vede afetlere mazur kalma batma zamani glemistir ilahi güc onlara gerekn cezayi verecektir aslinda veriyorda onlar anlamiyor pespese gelen afetler insanogluna tabita diger varliklara verdikleri her bir aci onlara felaket olrak geri dönmekte fakat daha büykleri geliyor amerika hazir ol yaratanin felaketlerinin de önüne gecemesisinz ya
  Cevapla
 • VatandaŞ 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar neki 52. bölgede daha neleeer neleeeer var, bunlar normalleri bence
  Cevapla
 • trakya 3 yıl önce Şikayet Et
  Öyle miymiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücret için en kritik rakam açıklandı: İşte anketten çıkan zam oranı
Türk profesörden ürküten açıklama: Korona gibi olabilir!