ABD, Asya Pasifikte güç peşinde

ABD’nin Asya-Pasifik bölgesi üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığını söyleyen Rusya Askeri İstihbaratı (GRU) Başkanı İgor Kostyukov, “ABD, Hindistan’ı da dahil ederek Çin karşıtı bir koalisyon kurmaya çalışıyor" dedi.

ABD, Asya Pasifikte güç peşinde
ABD, Asya Pasifikte güç peşinde
GİRİŞ 23.06.2021 16:53 GÜNCELLEME 23.06.2021 16:53

Rusya’nın başkenti Moskova’da başlayan 9. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda, Rusya Askeri İstihbaratı (GRU) Başkanı İgor Kostyukov, ABD’nin Asya-Pasifik bölgesine yönelik siyasetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"REKABET ARENASI"

Kostyukov, ABD’de bulunan istihbarat topluluklarının, Asya-Pasifik’i büyük güçler arasında bir “rekabet arenası” olarak gördüğünü anlattı.

"ABD’nin çatışmacı eğilimi, dünya ekonomisinin lokomotifi Asya-Pasifik bölgesinde kendini tümüyle gösteriyor. ABD, küresel ticaretin yüzde 45’inin gerçekleştiği bu bölgeyi kontrol etmeyi amaçlıyor."

ABD GÜÇ PEŞİNDE

Kostyukov, ABD’nin söz konusu süreci ilerletmek için "Dörtlü Güvenlik Diyaloğu" adı altında Çin karşıtı bir koalisyon kurmaya çalıştığını dile getirdi.

"Avustralya ve Japonya'ya ek olarak, geleneksel olarak bağımsız bir dış politika güden Hindistan'ın bu sürece dahil olmasına özel önem atfediliyor. ABD, Hindistan’ı da dahil ederek Çin karşıtı bir koalisyon kurmaya çalışıyor." 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EĞİTİM
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiçbir işi düzgün yapamıyorlar! Altında ezildiler
The Times: İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartacak