99 fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

İsrail polisinin eşlik ettiği onlarca fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

99 fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
99 fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
GİRİŞ 13.07.2021 13:16 GÜNCELLEME 13.07.2021 13:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail polisi korumasındaki 99 fanatik Yahudi'nin Mescid-i Aksa'nın güneybatısında yer alan El-Meğaribe (Fas) Kapısı'ndan Harem-i Şerif'e baskın düzenlediğini açıkladı.

Fanatik Yahudilerin öğle namazından sonra da baskınlarını sürdürmeleri bekleniyor.

Fanatik Yahudilerin sabah ve öğleden sonra Harem-i Şerif'e düzenlediği bu tür baskınlar bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

1994'TE İMZALANAN ANLAŞMA

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

VAKIF EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLİYOR

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri baskın olarak nitelendiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
filistin işgal
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • YILMAZ 4 ay önce Şikayet Et
  Zalim Katil Iskalci Lanet Yeryüzünde Oldun Olali Dunya Randıman Tutmadi Yok Oluncaya Kadar Tutmazda
  Cevapla
 • 5432 4 ay önce Şikayet Et
  önümüzü açın engelleri önümüzde kaldırında israilin ve yahudi domuzlarının defterini dürelim kendim için sonuna kadar israile karşı korkusuca cesaretle filistin cihad orduları içinde savaşmak istiyorum israile karşı ama heryer kapalı engeller çok lanet olsun dünya beyaz küreselvi alçaklarına
  Cevapla
 • Ayarcı 4 ay önce Şikayet Et
  Yüce Allah CC Yahudiler ve Siyonistler i helak etsin...Amin
  Cevapla
 • mustaa 4 ay önce Şikayet Et
  aMİnnnnn
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD neden Yunanistan'da üs kuruyor? Üsler Türkiye'ye mi karşı?
Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller! işte o modeller...