Erdoğan'ın 'anlaşmamızı bozduk' açıklamasına Yunanistan'dan yanıt

Türkiye'ye karşı attığı adımlarla ilişkileri geren Yunanistan; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün grup toplantısında yaptığı "Yunanistan ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşmamızı bozduk" açıklamasına yanıt verdi.

GİRİŞ 02.06.2022 13:33 GÜNCELLEME 02.06.2022 14:38
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Diyalog zeminin oluşmasından sonra Yunan tarafının hamleleriyle Türkiye-Yunanistan hattında gerilim yeniden arttı. Miçotakis'in ABD Kongresi'nde Türkiye'yi hedef alması ve F-16 tedarikinin engellenmesi için lobi çalışması yürütmesi; Ankara'yı kızdırdı. Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı için "Artık benim için Miçotakis diye biri yok" derken, Miçotakis ise; "İletişimi kesen taraf biz olmayacağız" cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yunanistan ile anlaşmamızı bozduk!Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yunanistan ile anlaşmamızı bozduk!

ERDOĞAN: ANLAŞMAMIZI BOZDUK

Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde gerilim yaşanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, "Yunanistan yola gelmeyecek. Artık bu ülke ile ikili görüşme yapmayacağız. Yüksek düzeyli stratejik anlaşmamızı bozduk" dedi.

Başkan Erdoğan'dan F-16 resti! Miçotakis artık benim için bittiBaşkan Erdoğan'dan F-16 resti! Miçotakis artık benim için bitti

Miçotakis'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıtMiçotakis'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıt

ATİNA'DAN YANIT: ŞAHSİ TARTIŞMAYA GİRMEYECEĞİZ

Erdoğan'ın bu sert çıkışına Atina yönetiminden yanıt geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexandros Papaioannou, Türkiye ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler'e gönderdikleri mektubu hatırlatırken, Türkiye'nin söylemlerini (Ege Adalarının silahlandırılmasından bahsediyor) asılsız olmakla itham etti.

Yunanistan Türkiye'yi BM'ye şikayet ettiYunanistan Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Papaioannou, "Dış politikamız belirli değerlere, ilkelere, uluslararası hukuka ve Deniz Hukukuna saygıya dayanmaktadır. Bu değerler ve ilkeler rehberimiz olmaya devam edecek" dedi.

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan mesajı: Blöf yapmıyoruz, ABD'yi de uyardıkÇavuşoğlu'ndan Yunanistan mesajı: Blöf yapmıyoruz, ABD'yi de uyardık

Şahsi tartışmaya girmeyeceklerini belirten Papaioannou, "Uluslararası hukuk temelinde, sağduyulu ve ılımlı bir şekilde provokasyonlara yanıt veriyoruz. Aynı zamanda ortaklarımızı ve müttefiklerimizi gelişmeler hakkında bilgilendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

MİÇOTAKİS VE YUNAN DIŞİŞLERİ'NDEN PROVOKASYON

Öte yandan Yunan Başbakan Miçotakis; gerilim arttığı bir dönemde, Bodrum'un karşısındaki Astypalea, Pserimos ve Kos adalarına ziyaret kararı aldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye Dairesi ile Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi tarafından hazırlanan ve "Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de 50 yıldaki taleplerini" gösterdiği öne sürülen 16 harita ise, Yunanistan'ın yurtdışındaki büyükelçilik ile temsilciliklerine gönderildi.

Türkiye'ye karşı yeni bir algı kampanyası başlatan Atina; bu haritaları kullanarak, "Türkiye bunları istiyor" propagandası yapacak.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 140
 • Erdal ÖZBEK 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistanda Ermenistan gibi dersini almalı Selanik başta olmak üzere adalar dahil strateji yerler hemen alinmali
  Cevapla
 • ARSLAN 2 yıl önce Şikayet Et
  abd ve ab ukrayna dan sonra şimdide TÜRKİYE'ye karşı yunanistanı kışkırtarak ülkemizi MÜSTEMLEKE haline getirmek istiyorum. UYANIK OLALIM.
  Cevapla
 • Bir vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Hediye-istan Yunanistan bizden dahaa çok hediye alır. aynı i TANAP boru hattı gibi.
  Cevapla
 • Alp 2 yıl önce Şikayet Et
  ukrayna rusya savaşının aynısı sahneleniyor oyuna gelmeyelim. Madur yunan halkı barbar Türkler denecek sırası değil asıl oyun aşağıda kerkük, musul, erbil, tebriz hattında fırsat ayağımıza geliyor İran kötü karışacak.
  Cevapla
 • selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ey müçotakis kalmadı miyadın doldu bir gece ansızın tepene geliriz aklını alırız Türkle boy ölçmeye kalkma akıllı ol o adalar sana mezar olur.
  Cevapla
 • Millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Kasıntısı varda kolyda yahudi ermenilre yem oluruz onun icin urasıyolar.ukrayna.misir.tunus.yemen.ırak.libya.suriye.daha niceleri .hazr sömürmeye alısmıs gavurlar.ama biz müslumanlar hep zulum cekiyo parcalanıyo.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Marmaray'da büyük kavga! Ortalık savaş alanına döndü! Tekmeler ve yumruklar havada uçuştu
Putin ile Kuzey Kore lideri Kim, Pyongyang'da görüştü