Enerji krizindeki Almanya Rusya'ya yaptırımlarda frene bastı: Bu, Putin'in savaşı

Avrupa'nın lokomotif ülkesi ve AB'nin lideri konumundaki Almanya tüm Ruslara turist vizesi yasağı getirilmesine karşı çıktı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz "Bu Putin'in savaşıdır. Bu nedenle bu fikir konusunda zorlanıyorum" dedi.

Enerji krizindeki Almanya Rusya'ya yaptırımlarda frene bastı: Bu, Putin'in savaşı
Enerji krizindeki Almanya Rusya'ya yaptırımlarda frene bastı: Bu, Putin'in savaşı
GİRİŞ 11.08.2022 20:51 GÜNCELLEME 11.08.2022 20:51
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Doğal gazın yüzde 53.7'sini Rusya’dan ithal eden Almanya, Hazirandan beri Avrupa’ya gaz sevkiyatını ciddi miktarda azaltan Rusya’ya karşı tedbirli bir tavır sergilemeye başladı.

Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş nedeniyle tüm Rus vatandaşlarına Avrupa Birliği (AB) ülkelerine turist vizesi verilmesi yasağı getirilmesine karşı çıktı.

"BU PUTİN'İN SAVAŞIDIR"

Scholz, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Estonya ve Finlandiya'nın Avrupa ülkelerinin Ruslara turist vizesi yasağı getirme uygulanması talebini değerlendirdi.
"Bu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in savaşıdır. Bu nedenle bu fikir konusunda zorlanıyorum" ifadesini kullanan Scholz, AB'nin Moskova'daki güç ağını destekleyenlere karşı kapsamlı yaptırımlar uyguladığını anımsattı.

VİZE YASAĞI YAPTIRIMLARIN ETKİSİNİ AZALTIR

Scholz, bunun (vize yasağının) tüm Ruslara ve masumlara karşı uygulanmasının yaptırımların etkisini azaltabileceği uyarasında bulundu.

Rusya'ya karşı Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Scholz, Ukrayna'nın bağımsızlık mücadelesi için geniş kapsamlı kararlar aldıklarını ve gelecek dönemde de bunu sürdüreceklerini söyledi.

Alman hükümetinin, Putin'in Ukrayna'daki savaş suçlarından sorumlu tutulması için çalışmaları olup olmadığına ilişkin soru üzerine Scholz, tüm savaş suçlarını aydınlatmak için her türlü önlemin alınması gerektiğine inandığını söyledi.

- FİYAT ARTIŞLARI

Ülkedeki fiyat artışları nedeniyle halkın mali yükünü azaltmak için önemler almayı sürdüreceklerini belirten Scholz, "Halkın bu zor dönemden geçmesi için her şeyi yapacağız." dedi.

Scholz, hükümetin yeni mali paket ortaya koyacağını ve kimsenin bu maddi zorlukları tek başına omuzlamayacağını vurgulayarak "Kimseyi yalnız bırakmayacağız." diye konuştu.
Yeni enerji kaynaklarını sağlamak için Portekiz ve İspanya'dan Fransa üzerinden Orta Avrupa'ya gaz boru hattı yapılmasını desteklediğini ifade eden Scholz, böyle bir hattının şimdiye kadar yapılması gerektiğini, artık bunun eksikliğinin hissedildiğini dile getirdi.
Scholz, bu hattın mevcut durumu rahatlatabileceğine işaret ederek, bu nedenle böyle bir projeyi başlatmak için İspanya, Portekiz, Fransa liderleriyle ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştüğünü kaydetti.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 66
 • 2023s 3 ay önce Şikayet Et
  Bu günler iyi günleriniz.etme bulma dünyası işte.evdeki hesap çarşıya uymadı.hepiniz Putinin karşısında el pençe divan durup yalvaracaksınız.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Hırsız Avrupa İsrail amerika, ne oldu Ukraynadan Rusya'dan çalamadınız, şeytanlar
  Cevapla
 • İsmail 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Olaf Scholz sanırım Halkınız, halkımız ve Dünya Halkları; bitmek tükenmek bilmeyen hırs, çıkar bencillikleriniz, hegomanya ve ütopyalarınız ile Dünyayı TEK ELDEN yönetmeye kalkışmalarınız sonucunda buralara kadar geldik... Zamanın da Sayın R.T. ERDOĞAN' ın '' ...dünya beşten BÜYÜKTÜR..'' sözüne ve anlamına kulak vermeyerek sömürülere devam ettiniz .... Şimdi zaman bunu telafi etme vaktidir....
  Cevapla
 • Uzman 3 ay önce Şikayet Et
  sevgili Olaf, kışın üşürseniz karşılıksız ve fazladan bastığınız avroları zobalarınızda yakar ısınırsınız :) paranız şimdilik Türkiye'de değerli ama bu da çok uzun sürmeyecek. 2023 ve sonrası gerçek değerine inecek hızla.
  Cevapla
 • murtaza 3 ay önce Şikayet Et
  ruslar acımasızdır ama TÜRK insanı gibi soğan ekmekle geçinebilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Vedat Bilgin'den EYT açıklaması! Sözleşmeli personele kadro müjdesi!
Yunan basınındaki analiz Yunanistan'ın Libya politikasını eleştiriyor