Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika 'özel okul' kararı!

Son dakika haberi: Özel okullardaki yapılan zam oranına ilişkin harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni bir karar aldı. MEB'in aldığı kritik karara göre 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika 'özel okul' kararı!
Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika 'özel okul' kararı!
GİRİŞ 11.01.2022 17:35 GÜNCELLEME 11.01.2022 19:01
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Özel okulların 2022-2023 eğitim-öğretim yılı erken kayıt dönemi fahiş artışlarla başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda yapılacak zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı. Buna göre; 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Özel okullarda yapılan fahiş zam oranıyla ilgili Mahmuıt Özer devreye girdi

Konuyla ilgili son gelişmeleri aktaran CNN Türk muhabir Ahmet Türkeş şu ifadeleri kullandı:

"2022 yılının başlamasıyla birlikte özel okulların ücret tarifesinde değişikliğe gidiliyor. Bazı okullar yüzde 100'e varan oranda zammı uygulamaya koymuştu. 14.617 özel okul bulunuyor Türkiye'de.

Zam uygulama sürecine Milli Eğitim Bakanı Özer dur dedi. Bakan Özer özel okullara ilişkin zam tartışmasına noktayı koydu. Özel okullara uygulanacak zam 1 milyondan fazla aileyi ilgilendiriyor.

Özel okullar bu yıl için en fazla yüzde 36.7 zam uygulayabilecek

EN FAZLA YÜZDE 36.7 ZAM

Yeni dönemde özel okulda ne kadar artış olacak. Yapılacak çalışmada yönetmeliğin özel maddesine göre yapılacak. Özel okullar bu yıl için en fazla yüzde 36.7 zam uygulayabilecek. Bundan sonra ne olacak bu kapsamda özel okullar birliği başta olmak üzere bu oran MEB tarafından belirlenecek. Buna uyulmazsa MEB yönetmeliğe rağmen farklı zam uygulayan okullar için şikayet edilmesini söylüyor. Yeni dönemde özel okulların ücret artışı için maksimum oran için yüzde 36.7 seviyesi belirlendi."

Özel okullardaki fahiş zam oranı tartışmalara konu olmuştu

İşte zam artışını sınırlayan o madde: 

MADDE 53 – (1) Kurumlar, Kanunu'nun 12 nci maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak öğrenci ve kursiyer ücretlerini; veli veya kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel sözleşmelerinde sağlayacaklarını belirttikleri eğitim ve öğretim imkânlarına, gelişmelerine imkân verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit ederler. Ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen, okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine (YILLIK ÜFE+TÜFE/2) oranına en fazla % 5 oranında artış yapılarak belirlenir.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan özel okullarla ilgili son dakika kararı

ETİKETLER
özel kararı
YAZDIR
YORUMLAR 80
 • Tarsus 4 gün önce Şikayet Et
  Devlet okulu gibisi yok
  Cevapla
 • Ahmed 4 gün önce Şikayet Et
  Yemek ve kitap ücretide dahilmi acaba eğer dahil değilse yemek ve kitap ücretlerine yüzde yüz zam yaparlar yine istedikleri olur
  Cevapla
 • Yavuzdu 4 gün önce Şikayet Et
  Ali
  Cevapla
 • Özeldi 4 gün önce Şikayet Et
  İsmet
  Cevapla
 • necmettin ermiş 4 gün önce Şikayet Et
  parası olan okutuyor çokta mühim değil devlette ücretsiz karşılığı olan birşeye üzülmem ama maden 36 zam yaptınız 4300 tl maaş ile öğretmen çalıştıran özel okullar var onların durumlarını iyileştirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Washington Post'tan Bayraktar TB2 manşeti: Moskova'yı alarma geçirdi
Dünyada girilmesi yasak en gizemli yerler!