Erbaş: 29 Mayıs’ta camilerin fethini gerçekleştireceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’un fethinin yıldönümü olan 29 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda cuma namazı kıldıracağını duyurdu. Erbaş, “Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah” dedi.

GİRİŞ 27.05.2020 10:28 GÜNCELLEME 27.05.2020 10:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İmam Hatipliler Derneği ÖNDER’in YouTube kanalında yayınlanan “Bayram Özel Sohbeti” programında önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Salgın sebebiyle camilerin ibadete kapatılması kararını alırken çok zorlandıklarını ifade eden Erbaş, “Bu kararı açıklamak da bana düştü. Hayatımın en zor anını yaşadım o anda. ‘Artık camilerimizde cemaatle namaza, Cuma namazına ara veriyoruz’ demek çok zor geldi bana; ama buna mecburduk” dedi.

Erbaş, Hz. Muhammed’in salgın konusundaki hadisinin kendileri için bir çözüm olduğunu söyledi.

 

 

Bu süreç boyunca camilerin kapalı olmasını hazmedemeyen kişiler olduğunu ifade eden Erbaş, “Camilerimizin kapılarına gidip tekmeleyenler oldu açmak için. Böyle insanlarımız var. Onları bir şekilde teselli etmeye çalıştık. Bu da bize düştü” diye konuştu.

İstanbul Un fethinin yıldönümünde İstanbul’un büyük bir meydanında Cuma namazı kıldıracağını duyuran Erbaş, bu konuda şu açıklamada bulundu:

"CAMİLERİN FETHİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

“Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah. Bunun da ilhamını Cenâb-ı Hakk kalbimize düşürdü. Bir gece böyle… Sabahleyin hemen aradım yetkilileri. Onlara da teklif ettim. Onlar da müzakere sonucu hemen Cumhurbaşkanımız açıkladı. Allah razı olsun ondan. Biz de inşallah Cuma günü İstanbul’da büyük bir meydanda Cuma namazımızı bir namazgâh ile (sunucu araya giriyor.)”

Cuma namazının kılınacağı meydanın adının sorulması üzerine de Erbaş, “İnşallah büyük ihtimalle Sultanahmet Meydanı olacak inşallah. Sultanahmet’le Ayasofya arasında bir yer düşünüyoruz, bir değişiklik olmazsa. Orada ben hurbeyi okuyacağım ve bütün Müslümanlara hitap edeceğiz inşallah” diye konuştu.

Erbaş, camilerin kısmen ibadete açılması konusunda da, camilerde ilk aşamada sadece öğlen ve ikindi namazlarının avluda kılınacağını belirterek, camiye gelenlerin maske takmalarını, evden abdest alarak çıkmalarını, camilerin şadırvanlarını ve lavabolarını kullanmamalarını istedi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • cengiz 2 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya ibadete açılmalı....
  Cevapla
 • Sila 2 ay önce Şikayet Et
  Kahramanmaraş türkoğlu kucukimali mahallesinde 1 koruyucu 6kisi yaralandi
  Cevapla
 • ne farkeder 2 ay önce Şikayet Et
  bu şartlarda cuma namazı bazı camilerde kılınabilir. bir camide bile kılınırsa hepimize farz olmaz mı? uzak camilere gidemeyeceğiz. gitsek bile yer bulamayacağız. sıkıntı şimdi başlıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Yıldırım-5 operasyonuna başladı
Mesut Özil transferinde heyecanlandıran gelişme!