Sözde hayvan derneklerine karşı hukuk zaferi! İftira ve tehditlere pabuç bırakmadı

Başıboş köpek sorununu dile getirdiği için 'dava linci'ne uğrayan Avukat Devrim Koçak, sözde hayvan derneklerine karşı hukuk zaferi kazandı. Yargı üzerinden linç edilmek istenen Koçak hakkında soruşturmaya yer olmadığına hükmedildi.

GİRİŞ 25.06.2023 15:56 GÜNCELLEME 26.06.2023 10:28
Bu Habere 171 Yorum Yapılmış

Türkiye’de her geçen gün yeni bir can kaybı ve yaralanmaya neden olan, ancak sözde hayvansever dernekler tarafından rant kapısına çevrilen başıboş köpek sorunu gün geçtikçe büyüyor. En çok çocukların ve kadınların mağduriyet yaşadığı başıboş köpek sorununa karşı yeni bir yasal düzenleme ile çözüm beklenirken sözde hayvan derneklerinin ise saldırgan tavır takınmaları dikkat çekiyor.

MAĞDURİYETİ DİLE GETİREN AVUKATA DAVA YAĞMURU

Başıboş köpek sorununu ve yaşanan mağduriyetleri sosyal medya hesapları ile TV kanallarında dile getiren Avukat Devrim Koçak, sözde hayvan derneklerinin hedefi haline geldi. Dava yağmuruyla yargı üzerinden linç edilmeye çalışılan Avukat Devrim Koçak, mahkemeden hukuk zaferiyle çıktı. Suçlamaların iftira olduğunu tescilleyen İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Koçak’ı ifadeye çağırmaya bile gerek duymadı ve soruşturmaya yer olmadığına hükmetti.

Her saniyesi korkunç! Başıboş köpek bir çocuğun yüzünü ısırdı...Her saniyesi korkunç! Başıboş köpek bir çocuğun yüzünü ısırdı...

Avukat Devrim Koçak

Başıboş köpek faciasının korkunç bilançosu: 10 ayda 27 ölüm!Başıboş köpek faciasının korkunç bilançosu: 10 ayda 27 ölüm!

SORUNU GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN HAKARET VE İFTİRALARA MARUZ KALDI

Konuyla ilgili Haber7’ye açıklamalarda bulunan Avukat Devrim Koçak, bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

Mart 2022’de başıboş köpek saldırısına uğrayan 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle etkilendiğini belirten Avukat Koçak, küçük kızın ailesine destek olduğunu ve medyada açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Böyle bir saldırının yaşanmaması ve başka çocukların ölmemesi için yasal düzenleme çağrısında bulunduğunu ifade eden Koçak, sözde hayvan dernekleri tarafından hakaret ve iftiralara maruz kaldığını açıkladı.

Kuduz vakaları artmıştı: Köpeklere karşı alınan önlemi hayvanseverler iptal ettirdiKuduz vakaları artmıştı: Köpeklere karşı alınan önlemi hayvanseverler iptal ettirdi

“'SOKAKTA KÖPEK OLMAZ' DEDİĞİM İÇİN ORGANİZE ŞEKİLDE LİNÇ EDİLDİM”

Mağduriyetleri gündeme getirmesi nedeniyle hedef yapıldığını söyleyen Avukat Devrim Koçak, organize şekilde linç başlatıldığını kaydetti. Yargının linç unsuru olarak kullanılmaya çalışıldığını vurgulayan Koçak, şunları söyledi:

“5199 sayılı Kanun’un insan hakkı ihlallerini engelleyecek ve hayvan refahını temin edip koruyacak şekilde düzenlenmesi için Yasama organını harekete geçirmek üzere birçok sosyal medya paylaşımı ile yazılı ve görsel medyada bazı açıklamalarım olmuştu. Kendini hayvan sever olarak tanımlayan bir takım dernek, federasyon ve sair STK yetkilileri, üyeleri, gönüllüleri tarafından sayısız hakaret, tehdit ve iftiraya uğradım. Sosyal medya linci bir yandan gruplarda dağıtılan şikayet dilekçeleri ile organize bir şekilde hem savcılıklar nezdinde suç duyuruları hem de mesleki bir faaliyetim söz konusu olmamasına rağmen İstanbul Barosu nezdinde hakkımda şikayetler yapıldı.”

Kasten mi yanlış çeviriyorlar? Başıboş köpekler için kritik uyarı! “Engelleniyor”Kasten mi yanlış çeviriyorlar? Başıboş köpekler için kritik uyarı! “Engelleniyor”

YARGI ÜZERİNDEN SUSTURMAYA ÇALIŞANLAR CEVABINI ALDI

Mazlum Melekleri Çevre ve Doğayı Yaşatma Derneği (MAZMEL), Pati Korucuları Hayvanları Koruma Derneği (PAWGUARDS), Sokak Canlıları Çevre ve Doğayı Koruma Sosyal Yardımlaşma Derneği (SOÇED) ve derneklerin vekili olarak dava açan Avukat Kübra Oktay’ın kendisini mahkeme yoluyla susturmaya çalıştığını belirten Avukat Devrim Koçak, davanın sonuçlandığını belirtti.

Saçma sapan hiç bir hukuki dayanağı ve somut delili olmayan, sosyal medya gönderilerine dayanılarak ben ve benim gibi “Sokakta başıboş köpek olmaz” diyen birçok kişi hakkında silahlı suç örgütü kurma, üye olma gibi suçlar isnat edilen bir dilekçe ile yapılan ihbar bu ay neticelendi.” diyen Koçak, şunları söyledi:

“İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nun 04.05.2023 tarihli İhbar Dosya No: 2023/3379 ve Karar No: 2023/5787 Soruşturma Yapılmasına Yer Olmadığına dair verilen karara yapılan itiraz İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 02.06.2023 tarihli 2023/3781. D İş sayılı kararıyla reddedilerek kesinleşmiştir.

Ülkemizde insan hakları ve hayvan refahının temin edilerek korunması için başıboş köpek sorununun Devlet tarafından sağlanmasını istemekten başka söylemi olmayan kişileri hiçbir ispatı, delili olmaksızın, silahlı suç örgütü kurmakla, köpek ve hatta insan öldürmekle, işkence etmekle ve daha birçok mesnetsiz iftira ile suçlayan bu STK’lar bağımsız Türk yargısından cevabını almıştır.”

Köpek ısırmasıyla kuduz olan çocuk hayatını kaybettiKöpek ısırmasıyla kuduz olan çocuk hayatını kaybetti

Yüreğimiz daha kaç kere yanacak? Köpekten kaçan 10 yaşındaki çocuğun feci ölümüYüreğimiz daha kaç kere yanacak? Köpekten kaçan 10 yaşındaki çocuğun feci ölümü

"BENİ ETKİLEYEN OLAY MAHRA’NIN VEFATI OLDU"

Ülkemizde bir başıboş köpek sorunu olduğu gerçeğiyle Mart 2022’de Mahra Melin Pınar isimli evladımızın Antalya’da başıboş köpekler sebebiyle trafik kazası geçirip 23 günlük yaşam mücadelesi sonunda vefat etmesiyle yüzleştim. Başıboş köpek sorunu sokaklarımızda her an her birimizin başına gelebilecek ölüm riskli bir tehlike!” diyen Avukat Koçak, kendisinin mağduriyetleri dile getirmesi nedeniyle hedef yapıldığını söyledi. Koçak, şu ifadelerde bulundu:

“Olayı sosyal medyada takibe başladım ve köpek sorunu isimli bir platformu takip ettim ve hatta bir dönem de sözcülüğünü yaptım. Yaşanan süreçte adı geçen platformun sorunu siyasileştirmesi, farklı bakış açısı ve çözüm yolundaki farklı düşüncelerimiz nedeniyle yolumu ayırdım ve Mahra Melin Pınar’ın ailesi tarafından bu sorunla mücadele etmek üzere kurulan tek dernek olan GÜSODER ile birlikte ve hep mağdur ailenin yanında oldum. Ailenin tüm acısına rağmen başka Mahralar da ölmesin düsturuyla gayretli mücadelesi çok etkileyici ve takdire şayandır.”

Köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalmıştı: Mahra Melin Pınar'dan acı haber geldiKöpeklerden kaçarken kamyonun altında kalmıştı: Mahra Melin Pınar'dan acı haber geldi

Mahra’nın ölümüne sebep olan köpekler mahallede korku salmaya devam ediyorMahra’nın ölümüne sebep olan köpekler mahallede korku salmaya devam ediyor

İNSANLARIN BİLİNÇLERİLMESİ GEREKİYOR

Başıboş köpek sorununun ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Koçak, açıklamalarını insanların bilinçlenmesine yönelik yaptığını vurguladı. Meclis’te ivedilikle 5199 Sayılı Kanun’un değişmesi gerektiğine dikkat çeken Koçak, “İnsanların bu sorundan muzdarip olmaması ve çözüm için önce bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Çünkü Mahra ve daha birçok merhum evladımız elleriyle besledikleri başıboş köpekler tarafından kovalanıyor ve zarar görüyor. İnsanların öncelikle “Bir şey yapmaz” anlayışından “Başıboş köpeklere dikkat et, kendini koru” bilincine ulaşmaları gerekiyor. Ama ivedilikle sokaklardaki bu başıboşluğa devletimiz tarafından ‘dur’ denilmesi, başıboşluğa sebep olan 5199 sayılı Kanun’un değişmesi şart.” diye konuştu.

Dernek başkanından Erdoğan’a hakaret, bürokratlara tehdit! “İç savaş olacak”Dernek başkanından Erdoğan’a hakaret, bürokratlara tehdit! “İç savaş olacak”

Hayvan derneği başkanından provokatif mesaj: 'Kan akacak!'Hayvan derneği başkanından provokatif mesaj: "Kan akacak!"

KÖPEKLERİN SOKAKTA KALMASINI İSTEYENLERİN SEVGİSİNE İNANMIYORUM

Köpeklerin sokaklarda kalmasında ısrar edenlerin samimi olmadığını kaydeden Koçak, “Köpeklerin sokakta başıboş kalarak suistimal edilmelerine sebep olan hiç bir kişi ya da STK nın hayvan sevdiğine inanmıyoruz! Köpekleri sevenler asla sokakta istismar edilmesini, muhtaç olmasını istemezler, bunda ısrar edenlerin sevgisine inanmıyorum.” ifadesinde bulundu.

Köpek saldırısından kaçarken can veren küçük Mahra'nın babasından anlamlı mücadele!Köpek saldırısından kaçarken can veren küçük Mahra'nın babasından anlamlı mücadele!

DEVLETİMİZ BAŞIBOŞLUĞA ENGEL OLMALI

Bu sorunun çözümü 5199 sayılı Kanun’un insan hakları ve hayvan refahı doğrultusunda değiştirilerek, kamusal alanda başıboş köpek olmasının Devlet tarafından engellenmesi ile olacaktır.” diyen Avukat Koçak, şöyle konuştu:

“Sahipli ya da sahipsiz başıboş köpek olmaz. Sahipli köpek başıboşken bir zarar verirse sahibi cezai ve hukuki anlamda sorumlu olur. Başıboş olan sahipsiz köpekler zarar verdiğinde sorumlu idaredir. İdarenin ise temel yükümlülüğü zarar meydana gelmeden ön almaktır. Zira hiç bir tazminat bir canın yerini tutamaz. Bizler idareden tedbir yükümlülüğünü yerine getirmesini ve yükümlülüğü altında olan köpekleri toplayarak gözetim altında tutmalarını istiyoruz.”

2 yaşındaki bebek dehşeti yaşadı! 'Köpek çocuğumun kafasını ağzına aldı'2 yaşındaki bebek dehşeti yaşadı! 'Köpek çocuğumun kafasını ağzına aldı'

BAŞIBOŞ KÖPEKLER, “SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR” DİYENLERE SAHİPLENDİRİLMELİ

Devletin başıboş köpekleri “Sokak hayvanları sahipsiz değildir” sloganı atan hayvanseverlere sahiplendirilmesi gerektiğini söyleyen Avukat Koçak, sahiplenilmeyen köpeklerin çocukların güvenliği için belirli alanlarda tutulması gerektiğini belirtti. Acil çözüm çağrısında bulunan Koçak, “Benimsediğim çözüm önerisi başıboş köpeklerin Devlet tarafından ivedilikle “sahipsiz değildir” diyen gönüllülere sahiplendirilmesi, sahiplenilmeyenlerin Devlet tarafından belirlenen alanlarda tutulmaları ve yine gönüllülerce bakılmalarının sağlanmasıdır.” dedi.

MEDYAYA ‘HASSASİYET’ ÇAĞRISI

Basın ve medya kuruluşlarına da seslenen Avukat Koçak, “Medyadan beklentimiz, en az patisi kesilen bir köpeğe gösterilen hassasiyetin başıboş köpek saldırılarında zarar gören, yaralanan, kuduran, ölen insanlara da gösterilmesidir.” ifadesinde bulundu.

Başıboş sokak köpeği sorununa ilginç çözüm: Yanından geçerken izin almalıyızBaşıboş sokak köpeği sorununa ilginç çözüm: Yanından geçerken izin almalıyız

__________________

DERNEK AVUKATINDAN ŞOKE EDEN SÖZLER: HAKİMİYET KURABİLECEĞİMİZ BÖLGELER

Sosyal medyada paylaşılan Avukat Kübra Oktay'ın çarpıcı sözleri de ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl bir Twitter sohbet odasında konuşan Avukat Kübra Oktay, "mahkemelerde hakimiyet kurabildikleri bölgeler" olduğunu ifade etti. 

Dernek avukatlığını yapan Kübra Oktay'ın, başıboş köpek sorunu gündeme getiren ve mağduriyetlerini anlatan vatandaşlara yönelik yaptığı konuşmasında, "Şöyle bir korkum var. Şunu söyleyeyim; şeyden korkuyorum yani, herkesin bulunduğu yerden matbu bir dilekçe yazarsak şayet, her savcının ayrı hal ve tutumları var. Şimdi biz burada, elimiz güçlü, kapsamlı yaptık. Çağrı yapıp her ilden ve ilçeden çağrı yapıp da herkesin o dosyaya katılımını sağlamak ya da Ankara, İzmir gibi üç tane pilot bölge seçip de herkesin o soruşturma dosyalarına katılım sağlamak daha mantıklı değil midir acaba? Mesela kendi ilinizde ilçenizde sizin sunduğunuz dilekçede savcıya anlatamazsak durumu, takipsizlik alırsa, bu da bizi güçsüz duruma düşürebilir. O korkum da var yani. 3 tane efsane hazırlık yaptığımız dilekçelerle pilot bölgelerden mi gitmek daha mantıklı olur? Çok iyi düşünmemiz lazım hep beraber. Onun organizasyonu da bence en mantıklısı hakimiyet kurabileceğimiz 3 tane pilot bölgeden yürümemiz." ifadelerinde bulunduğu görüldü.

TSK'ya 'köpek'li iftira! Hayvan derneği başkanından korkunç sözler TSK'ya 'köpek'li iftira! Hayvan derneği başkanından korkunç sözler

TSK'nın ardından polise de 'köpekli' iftira! Mete Durna'nın yakınları gerçeği açıkladıTSK'nın ardından polise de 'köpekli' iftira! Mete Durna'nın yakınları gerçeği açıkladı

__________________

BAŞIBOŞ KÖPEK TERÖRÜ 2022 YILINDA ÇOK SAYIDA CAN ALDI

1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihleri arasında başıboş köpek kaynaklı 340 saldırı ve 89 trafik kazası basına yansıdı.

Medyaya yansıyan haberlere göre; Türkiye'de 15 milyona varan başıboş köpekler nedeniyle 2022 yılında toplamda 9'u çocuk 7'si kadın 33 kişi hayatını kaybetti.

6’sı çocuk, 3’ü kadın 13 kişi doğrudan başıboş köpek saldırısı nedeniyle hayatını kaybederken 3’ü çocuk 4’ü kadın 20 kişi ise köpeklerin kovalaması sonucu trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi.

Doğrudan saldırılarda 52’si kadın 134’ü çocuk olmak üzere toplam 307 kişi yaralandı. Başıboş köpeklerin kovalaması veya aracın önüne çıkması nedeniyle 217 kişi trafik kazası geçirerek yaralandı.

Yine basına yansıyan haberlere göre; başıboş köpekler, 429 küçükbaş, 523 kümes hayvanı ve 2 yaban hayvanı telef ederken 92 küçükbaş/kümes hayvanı ve 8 yaban hayvanını yaraladı.

Yıl içerisinde Mardin, Hatay, Tunceli, Ağrı, Bitlis ve Adıyaman’da gerçekleşen köpek saldırılarında, saldıran köpekte kuduz tespit edildi. Saldırının olduğu bölgeler ise karantinaya alındı.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 171
 • Mlk 2 ay önce Şikayet Et
  Avukat Devrim KOÇAK artık idolümüzsün. Allah razı olsun senden. Allah bu dünyada tüm dualarını bekletmeden yerine getirsin, hayatta önününe çıkan tüm engelleri de darmadağın etsin İnşallah.
  Cevapla
 • Pavel. 2 ay önce Şikayet Et
  Kuduran ölen kişinin yeri yurdu neresidir, orası karantinaya alınmış mıdır, o hayvanlar toplanıp ayrı ayrı bekletilir hasta hayvan, hayvanlar tespit edilmişlermidir, başı boş hayvanlar belediyeler tarafından kuduz aşıları yapılmakta, kulaklarına küpe takılmaktan. Hayvanlara zarar verenler, sebep olanlar Yaradan tarafından mutlaka cezalandırılmaktadır. Çocukların sokaklarda işleri nedir.
  Cevapla
 • Pavel 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yazık ki insanlarımız hiç bir hayvanı sevmemekte, insanları da sevmemekte. Depremlerde, afetlerde, savaşlarda, terör eylemlerinde insana en büyük yardımı ve faydayı hayvanlar sağlamakta, hayvanlara zarar vermek yerine, o hayvanlara bir kap su, biraz yemek ve biraz da sevgi verilse, onlar tahrik edilmese, onlardan kaçılmasa bu tip olaylar zaten olmayacak.
  Cevapla
 • Pavel 2 ay önce Şikayet Et
  12 senedir 3 adet köpek beslemekteyim, günde iki kere hayvanları dolaştırıp ihtiyaçlarını gidermelerini sağlarım, bu ara başıboş sokak köpekleri de her seferinde olmazsa dahi o ortamda bulunmaktadırlar, Her ne hikmet ise bu güne kadar o sokak köpekleri bana ve köpeklerine taciz durumunda bulunmadılar, saldırmadılar, ben de onları ne sözle, ne taş, ne sopa ile kovalamadım.
  Cevapla
 • Ertürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Yetkililer neyi bekliyor evladı paraçalanarak can vermiş çıldırmış bir babanın sokaklarda hayvan katliamı yaparak daha feci görüntülerin ortaya çıkmasını mi bekliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Beşar Esed'den yeni 'Türkiye' açıklama! Dikkat çeken sözler...
Azerin Bozkurt yaptı! Cumhurbaşkanı Erdoğan gururla alkışladı