İmamoğlu’nun metro çelişkisi… Kendisi 13 dedi, yardımcısı 46 km! Gerçek rakam ise bambaşka

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da çivi bile çakamadığı yönünde eleştirdiği CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibinin cevap yetiştirme çabası büyük çelişki ve yalanı ortaya çıkardı.

GİRİŞ 11.04.2023 16:02 GÜNCELLEME 12.04.2023 10:20
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir metro hattı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İBB’nin sorumluluğunda olan metroyu yapmadıkları için devraldık. 3 yılı geçti, bu büyükşehir belediyesi ne yazık ki İstanbul’a bir çivi bile çakamadı.” dedi. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun metro karnesini gündeme taşıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap vermeye kalkan İmamoğlu ve ekibi iki gün arayla birbiriyle çelişti. Gerçek ise bambaşka çıktı.

İMAMOĞLU: 13 KİLOMETRE YAPTIK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 13,27 kilometre metro inşa ettiklerini savundu. İmamoğlu’nun 9 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Çivi mi istiyorlar? Açıkçası ben bir çivi göstereyim. Burada kocaman bir çivi var. Bu, tam 13,27 kilometre, Ekrem İmamoğlu’nun ortalaması.” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU'NUN YARDIMCISI: 46 KİLOMETRE YAPTIK

İmamoğlu’nun ardından bir “çivi” savunması da İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’den geldi. Buğra Gökce, İmamoğlu döneminde İBB’nin 46,2 kilometre metro hattı inşa ettiğini söyledi. Gökce, “Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu döneminde çakılan çivilerin bazıları” ifadeleriyle paylaştığı listenin ilk sırasında şu maddeye yer verdi: “46,2 km metro hattı

İBB Başkanı İmamoğlu 13,27 kilometre metro yaptığını öne sürerken, İBB Sekreter Yardımcısı Gökce bu rakamı 3,5 kat artırarak 46,2 kilometreye çıkarması dikkat çekti.

GERÇEKTE OLAN: 7 KİLOMETRE

Ancak gerçek rakamlar, İmamoğlu ve yardımcısı Gökce’nin çelişkili olarak açıkladığı iki rakamın da yalan olduğunu gösteriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 6 Ocak 2023’te açıkladığı verilere göre İmamoğlu yönetimi 27 Haziran 2019 tarihinden bu yana İstanbul’da 7,24 kilometrelik metro inşaatı yapabildi.

CHP’li İBB’nin yıllık ortalama metro inşa oranı ise 2,07 kilometre ile son 34 yılın en düşük seviyesinde.

İşte İBB başkanlarının metro karnesi:

İBB'nin metro yalanını bakanlık ifşa etti! İşte gerçek rakamlarİBB'nin metro yalanını bakanlık ifşa etti! İşte gerçek rakamlar

YAPAMADI, DEVRETTİ

Ekrem İmamoğlu'nun İBB başkanlığı döneminde birçok metro bitirilemediği için Bakanlığa devredildi. Sıfırdan hiçbir metro projelendirmesi yapılıp çalışmasına başlanmadı. İmamoğlu'ndan önce AK Parti döneminde yapımına başlanan ve bitme noktasına gelen birçok metro hala tamamlanamadı.

Pendik-Sabiha Gökçen Metrosu ile Başakşehir-Kayaşehir Metrosu Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi.

İmamoğlu İBB’si; AK Parti döneminde yapımına başlanan Sancaktepe-Yenidoğan Metrosu, Yenikapı-Sefaköy Metrosu, Kirazlı-Halkalı Metrosu'nun inşaatını sürdüremeyip durdurdu.

Kaynarca-Tuzla metrosunda ilerleme kat edilemedi.

Projesi, izinleri ve finansmanı hazır olan Kağıthane-İstinye Metrosu’na kazma bile vurulamadı.

AK PARTİ YAPTI, O HESAPLADI

AK Parti döneminde ihalesi, projesi ve fizibilite çalışmaları yapılarak çalışması başlatılmış metroların bazıları İmamoğlu döneminde bitirildi. İmamoğlu, bitirdiği kısmı değil bu metroların tamamını kendi yapmış gibi sundu.

İmamoğlu döneminde açılışı yapılan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı, AK Parti döneminde %100 oranında bitirilmişti. İmamoğlu, 18 kilometre uzunluğundaki bu hattı kendi icraatı gibi hesaplıyor.

İmamoğlu'nun açılışını yaptığı Dudullu-Bostancı Metrosu, 2019 yılında %70 oranında bitirilmişti. 14.3 kilometre uzunluktaki Dudullu-Bostancı metrosunun İmamoğlu döneminde 4.29 kilometresi yapıldı. Ancak İmamoğlu hattın tamamını kendi yapmış gibi yansıtıyor.

İmamoğlu yine AK Parti projelerini açtı… 3’ü de önceki dönemin eseriİmamoğlu yine AK Parti projelerini açtı… 3’ü de önceki dönemin eseri

İmamoğlu'nun açtığı Alibeyköy-Cibali tramvayının 2019'a kadar %70'i tamamlanmıştı. 8.8 kilometre uzunluğundaki bu hattın da yüzde 100'ünü İmamoğlu kendi hanesine yazıyor.

Yıldız-Mecidiyeköy Metro hattında 2019 yılında ilerleme %75 seviyesindeydi. İmamoğlu döneminde sadece 2 durak açılışı yapıldı.

Açılış var hizmet yok... Dudullu-Bostancı metrosu yarım yamalakAçılış var hizmet yok... Dudullu-Bostancı metrosu yarım yamalak

İstanbul'un 33 yıl geriye gittiğinin resmi... Sanki bugünün manşetiİstanbul'un 33 yıl geriye gittiğinin resmi... Sanki bugünün manşeti

İmamoğlu çark etti! Sancaktepe Yenidoğan metro hattını kapatıyorİmamoğlu çark etti! Sancaktepe Yenidoğan metro hattını kapatıyor

İBB açılan metro inşaatını kapattı! Milletin kaynakları çöpe gittiİBB açılan metro inşaatını kapattı! Milletin kaynakları çöpe gitti

İBB Sözcüsü Murat Ongun'dan akıllara durgunluk veren metro savunmasıİBB Sözcüsü Murat Ongun'dan akıllara durgunluk veren metro savunması

İBB beceremedi! Halkalı metro hattında çalışmalar durdurulduİBB beceremedi! Halkalı metro hattında çalışmalar durduruldu

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 134
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  46/3.5=13 yapar. Biri toplamı söylemiş, diğeri yıllık ortalamayı.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  adamın çivisini gördünüz 13.5 .en az gezen belediye başkanıymış bu arada.en çok geezeni siz biliyorsunuz diyor yine aynı kişi.
  Cevapla
 • aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  yalan makinası sana yalan söyleme ödülü vermek ödülde türkiyeden gelmemek üzere tatil biii git bıktık yalanından
  Cevapla
 • 4644 1 yıl önce Şikayet Et
  Belediyeler bu ülkenin yüz karası krallar gibi istediğini yapıyorlar halkın parası böyle çarçur oluyor
  Cevapla
 • cahil 1 yıl önce Şikayet Et
  inşallah bu seçimde eko ve avanelerinden ülke kurtulacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Altaylı'dan CHP'li belediye başkanına: Ar damarı çatlamış
Emeklinin ücretsiz tatil yapacağı şehirler belli oldu