Devlet hastanesinde özel oda ücreti kalktı

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde özel odalara hasta yatırmak belirli kriterlere bağlandı. Buna göre ek ücret ödenmesine gerek kalmayacak ancak hekimin raporu doğrultusunda oda kullanılabilecek.

Devlet hastanesinde özel oda ücreti kalktı
Devlet hastanesinde özel oda ücreti kalktı
GİRİŞ 30.03.2010 13:27 GÜNCELLEME 30.03.2010 13:27

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde özel odalara hasta yatırmak belirli kriterlere bağlandı.

Tıbbi gerekçesi müdavi tabip tarafından düzenlenecek bir raporla önerilen ve baştabiplikçe de uygun görülen hastalara öncelik verilecek, bunun dışındakiler için işlemler başvuru sırasına göre hakkaniyet ve eşitlik ilkesine uygun olarak yapılacak, bu hastalardan ilave yatak ücreti talep edilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, yayımladığı genelgede, Bakanlığa bağlı yataklı tedavi kurumlarında hasta odalarının sınıflandırılması ve sınıflarına göre taşıması gereken fiziki ve donanım şartlarının Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde düzenlendiğini hatırlattı.

Tosun, buna göre, tek yataklı, buzdolabı, televizyon, telefon ve refakatçinin dinlenmesi için gerekli bölümü ve donanımı bulunan, banyolu, lavabolu ve tuvaletli hasta odalarının ''özel oda'' olduğuna işaret etti.

Sağlık Uygulama Tebliği'nde ise Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenen standartların üzerinde sunulan otelcilik hizmetleri için, ilgili listedeki ücretlerin üç katını geçmemek üzere kişilerden ilave ücret alınabileceğinin belirtildiğini, ancak bunun için bir zorunluluk getirilmediğini vurgulayan Tosun, şunlara dikkati çekti:

''Hal böyle iken hastane yönetimlerince özel oda olarak ayrılan hasta odaları çoğunlukla yönetmelikte tanımlanan fiziki ve donanım şartlarını taşımadığı gibi, bu odalara hasta yatırma iş ve işlemlerinde herhangi bir tıbbi ve sosyal kriter belirlenmediği, yatışların tamamen hasta veya yakınlarının talebi üzerine veya hastane yönetiminin tercihleri doğrultusunda yürütüldüğü ve bu odalardan faydalandırılan hastaların kendisinden önemli tutarlarda ilave gündelik yatak ücretleri tahsil edildiği Bakanlığımıza yapılan resmi ve şifahi başvurulardan anlaşılmaktadır. Bu durum Bakanlığımızca yürütülen Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda yer verilen; sağlık hizmet sunumunun herkese eşit, hakkaniyetli ve ulaşılabilir şekilde verilmesi hedef ve ilkelerimizle bağdaşmamaktadır''

Tosun, bu nedenle Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki özel odalara hasta yatırılırken şunların göz önüne alınmasını istedi:

-Öncelikle özel oda olarak ayrılan hasta odaları, yönetmelikte öngörülen nitelikleri taşımalı, bu niteliklere haiz olmayanlar özel oda uygulamasından çıkarılmalıdır.

-Özel odalara hasta yatırma iş ve işlemleri belirli kriterlere bağlanarak tıbbi gerekçesi müdavi tabip tarafından düzenlenecek bir raporla önerilen ve baştabiplikçe de uygun görülen hastalara öncelik verilmeli, bunun dışında kalan durumlar için ise başvuru sırasına göre yatış işlemleri hakkaniyet ve eşitlik ilkesine uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

-Özel odalara bu şekilde yatışı sağlanan hastalardan ilave yatak ücreti talep edilmemelidir.

YORUMLAR 2
  • HALİL ÖZÇAKIR 8 yıl önce Şikayet Et
    KALKMAZ KARDEŞİM KALKMAZ. bağış der yine alırlar hoş alsınlarda fahiş rakamlar değil zaten bir devlet hastanesinde bizden 30 lira almışlardı.bağış adı altında hastanem gelişsin temiz tertipli olsun hizmeti kaliteli olsun fahiş rakamlar olmamak kaydıyla seve seve öderim bağışı yada adı ne olursa..
    Cevapla
  • Vatandaş 8 yıl önce Şikayet Et
    Ziyaretçi 13:36 ya. Kardeşim ne biçim bir zihniyetiniz var,anlamak mümkün değil. Cehennem için bile burası ne kadar soğuk diyeceksiniz neredeyse.Parası ve dayısı olan kalıyormuş da şimdi sadece dayısı olan kalabilecekmiş.Utanmasanız para alınmıyor,devlet zarara uğratılıyor diye dava açacaksınız.İnsaf diyorum,insaf.Elinizi vicdanınıza koyun, öyle konuşun.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Terör mağdurlarını duygulandıran görüntü
Akşener'i zora sokan '2 milyon dolarlık' soru?