4 anket şirketine göre Köşk seçiminin sonucu

Erdoğan-İhsanoğlu ve Demirtaş'ın aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuç ne çıkacak?

4 anket şirketine göre Köşk seçiminin sonucu
4 anket şirketine göre Köşk seçiminin sonucu
GİRİŞ 03.07.2014 12:07 GÜNCELLEME 03.07.2014 14:07
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

ANAR Genel Müdürü Uslu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki rekabetin Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi olacağını söyledi. GENAR'dan Şen ise Erdoğan'ın adı açıklanır açıklanmaz yarışın bittiği görüşünde.

10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladı. Bugün sürpriz bir aday daha çıkmazsa AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan, 'çatı' Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin tercihi Selahattin Demirtaş Köşk için yarışacak. Peki hangi aday zafere daha yakın? Seçim ilk turda biter mi yoksa ikinci tura kalır mı? Saygın araştırma şirketlerinin yöneticileri tüm Türkiye'nin merak ettiği bu soruları AKŞAM için cevapladı.

ÇATI ADAYIN BU YARIŞTA HİÇ ŞANSI YOK

GENAR GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞEN

Başbakan Erdoğan’ın ismi açıklandığı an cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Diğer adayların hiçbir şansı yok. Seçim ilk turda biter. CHP İhsanoğlu’nu AK Parti’den oy alsın diye gösterdi ama görünen o ki Başbakan CHP’den de MHP’den de oy alacak. Tahminimiz Başbakan yüzde 55, İhsanoğlu yüzde 35-36, Demirtaş ise yüzde 9 civarında oy alacağı yönünde. Erdoğan diğer iki adayın toplamından fazla oy alıyor. Diğer adaylar seçimin ikinci turu için bile bir alternatif oluşturmuyor. Bir taraftan topladığı yüz binlerce kişiyle meydanları gümbür gümbür inleten Başbakan Erdoğan, diğer taraftan salon toplantılarıyla seçmene ulaşmaya çalışan İhsanoğlu. Dolayısıyla hiçbir şansı yok.

MHP'NİN TAMAMINDAN DESTEK FANTEZİ

ANAR GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU

Sıfır politik tecrübesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun karşısında Başbakan gibi yüksek bir profil. AK Parti’nin propaganda konusundaki deneyimlerini de işin içine kattığımızda ikili arasındaki rekabet Real Madrid ile Çırçırspor mücadelesi gibi bir şey olacak. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre; CHP tabanının yüzde 20’si, MHP tabanının ise yüzde 40’ı ‘çatı aday’ fikrine karşı. MHP tabanının tamamının ortak adaya destek vereceği iddiası bir fantezi. Dolayısıyla ‘çatı aday’ iki partinin toplam oyuna bile ulaşamayacaktır. Selahattin Demirtaş’ın aday olmasının seçimlerde çok önemli bir etki yapacağına inanmıyorum. Başbakan ilk turda yüzde 53-55 arasında bir oyla seçimi kazanır.

CHP SEÇMENİ SANDIĞA GİTMEZ

ANDY-AR GENEL MÜDÜRÜ FARUK ACAR

Adaylara baktığımızda Başbakan’ın çok rahat bir seçim dönemi geçireceğini söyleyebiliriz. Ne İhsanoğlu ne Demirtaş Başbakan’ı zorlar. Olağanüstü bir durum olmazsa Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak. Tahminlerimize göre; Başbakan, ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Erdoğan, Köşk adaylığını açıkladığı an itibariyla Türkiye’de seçim bitti. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP seçmeninin önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü CHP’nin gösterdiği aday seçmenini tatilden sandığa çekebilecek biri aday değil.

MİTİNG YAPMAMASI DEZAVANTAJ

OPTİMAR BAŞKANI HİLMİ DAŞDEMİR 

Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilme ihtimali çok fazla. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini birçok kişi bilmiyor. Dolayısıyla seçilme şansı yok. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP tabanından da ciddi bir fire olacaktır. Seçimin yaz tatiline denk gelmesi de seçmenin motivasyonunu olumsuz etkileyecektir. Bana göre, İhsanoğlu’nun miting yapmama kararı da ciddi bir dezavantaj yaratacaktır. Kendisi meydanlardan kaçan biri konumuna düşecektir. Buna karşın Başbakan’ın meydanlardaki ustalığı ve topladığı kalabalık seçmen üzerinde önemli bir etki yaratacaktır. 

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • ramazandalkılıç 5 yıl önce Şikayet Et
  ŞAKA GİBİ. sadece gülüyorum. böyle bir seçil olabilirmi. erdoğanın karşısına kılıçdaroğlu neden çıkmıyor. hadi hodri meydan. boş boş konuşmaya gerek yok kılıçdaroğlu yüreğin varsa sen gel bize onu bunu gönderme. bak adam kendi geldi tayyibim adam adammm :) allah yolunu açık etsin uzun adam. bu arada kılıçdaroğlu erdoğanı ödemeli aramış :)
  Cevapla
 • sinan 5 yıl önce Şikayet Et
  seçimler iptal edilmeli boş yere masraf.......... en aptal insan bile kimin cumhurbaşkanı olacağını biliyor, inşallah tayyip abi en kısa zamanda israfı önleme bakanlığını kurar geri kalan bir sürü saçma sapan gereksiz bakanlıkları kaldırır.
  Cevapla
 • isim siz 5 yıl önce Şikayet Et
  Adaymı ?. Tayyip ERDOĞAN cumhur demeyeceğim BİZİM BAŞIMIZ .. Allah başımızdan eksik etmesin.
  Cevapla
 • Haydar Kolcu 5 yıl önce Şikayet Et
  BAZI ARKADAŞLAR ÇOK İSABETLİ ADAY DİYOR AMA.NEREYE GÖRE İSABET BELLİ DEĞİL.. Ben Bahçeli ve Kılıçtaroğlunun bu seçimlerde ERDOĞAN'A OY VERECEKLERİNE ADIM GİBİ EMİNİM NEDEN'Mİ TEK NEDEN BAŞIMIZDAN GİTSİN'DE BİRAZ NEFES ALIP RAHAT EDELİM DİYE ERDOĞANA OY VERECEKLER.! GERÇE ONLAR ERDOĞANSI AKP HESABI YAPIYORLAR AMA ALLAHIMINDA BİR HESABI VAR HERHALDE. ( ONLAR ERDOĞANDAN SONRA SADECE AVUCLARINI YALARLAR ) AKP'DE BNİR ERDOĞAN GİDER BİR EDRDOĞAN HEP HAZIRDA BEKLER BUNU BİLMEZLER.?
  Cevapla
 • arthur 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok çırpınıyorsunuz ve gereksiz yere mutsuz oluyorsunuz. Kabullenin de rahat edin biraz. TAYYİP ERDOĞAN eşittir MİLLET. Bununla başa çıkamazsınız. Üstelik size kötü birşey de yapmıyor. Bir sorun kendinize BUGÜN NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ DA "YA-PA-MI-YOR-SU-NUZ???" Birileri sizi fena halde kandırıyor. 10 tane seçim kazanmış adamı diktatör diye size yutturuyor. Biraz rahat olun zira şemsiye açılırsa daha fazla rahatsız olacaksınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en iyi korunan gizemli yeri!
Türkiye ile anlaşma sonrası Rusya'dan beklenen çıkış: Sizi ezecekler