Ferda Paksüt: AK Parti'den teklif aldım

İkinci ''Ergenekon'' davasının 155. duruşmasına tutuksuz yargılanan Ferda Paksüt'ün savunması damga vurdu.

Ferda Paksüt: AK Parti'den teklif aldım
Ferda Paksüt: AK Parti'den teklif aldım
GİRİŞ 07.02.2012 11:10 GÜNCELLEME 07.02.2012 11:10

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmada Ferda Paksüt, söz konusu yargılamanın doğru bir sonuca ulaşmasını talep ederek, ''Hakkımdaki bilerek ve isteyerek varlığı henüz belli olmayan 'Ergenekon terör örgütüne' yardım ettiğim suçlamasını kabul etmiyorum'' dedi.

Eşinin Irak'ta Büyükelçi olarak görev yaptığı sırada terör olayına maruz kaldığını anlatan Ferda Paksüt, ''O gün terörün ne kadar insanlık dışı bir şey olduğunu anladım. En iyi yabancı işgali, en kötü kendi yönetiminden daha kötüdür. En iyi askeri yönetim, en kötü sivil yönetimden daha kötüdür. En iyisi demokrasidir'' ifadelerini kullandı.

''Terörün ne olduğunu bilen biri olarak, terörün her türlüsüne karşıyım'' diyen Ferda Paksüt, iddianamede kendisi hakkında yar alan örgüte yardım etmek suçlamasının çelişkili ve asılsız olduğunu öne sürdü.

Paksüt, iddianamede yer alan tek delilin yaptığı telefon görüşmelerinin olduğunu ancak bu görüşmelerinin de çelişkili ve aslına uymayan şekilde yorumlanarak suçlandığını iddia etti.

Paksüt, sanıklardan Turhan Çömez haricinde hiçbiri ile telefon görüşmesi olmadığını belirterek, herhangi bir organizasyonda da sanıklardan bir tanesi ile bile bir araya gelmediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bağdat'da yaşadığımız terör saldırı sonrası Türkiye'den gelen sağlık ekibinin yanında Turhan Çömez de vardı. Kendisi ile tanışmamız da bu sebepledir. Hurşit Tolon Paşa'yı da eşimin diplomat olması nedeniyle kamusal alanlarda düzenlenen törenler ve resepsiyonlardan tanırım. İddianamede, Hurşit Tolon Paşa ile haberleşmem konusunda Turhan Çömez'i aracı olarak kullandığım iddia ediliyor.

Yaptığımız telefon konuşmalarında kendisine şifreli olarak AK Parti'nin kapatılması davası ile ilgili gizli bilgiler verdiğim ve bu eylemin de örgütsel faaliyet olduğu iddia edilmektedir. Ben Hurşit Tolon Paşa ile aracı olmadan konuşamayacak kadar aciz bir insan değilim. Turhan Çömez'in tavassutuna mı ihtiyacım var?''

Paksüt, ''AK Parti dahil birçok partiden teklif aldım''

AK Parti'nin kapatılması için örgütsel faaliyet içinde olduğunun iddia edildiğini söyleyen Paksüt, ''Ben bir partinin kapatılmasının demokratik yollardan gerçekleşmesinden yanayım. Hakkımda bu konu ile ilgili iddiayı kabul etmiyorum. Kaldı ki ben istesem siyaset de yapabilirdim. Hatta AK Parti dahil birçok partiden bana teklif geldi ancak kabul etmedim'' dedi.

''Hurşit Tolon eğer gerçekten örgütün yöneticisi ise benim bunu nereden bildiğim iddianamede belirtilmeliydi'' diyen Paksüt, ''Her suçun bir saiki vardır. Eğer bu davada da bir saik iddia ediliyorsa ortaya konulması gerekir'' ifadelerini kullandı.

Paksüt, kaos yaratmak için gazeteci Ersin Bal'a gerçek dışı ve yönlendirici haberler yaptırdığı iddialarını da kabul etmeyerek, yaptığı görüşmelere ilişkin bir tane bile haberin yapılmadığını ve bu konu ile ilgili Ersin Bal hakkında bir soruşturma yürütüldüğünü ancak savcılığın suç unsuru bulamadığını belirtti.

Duruşma, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

YORUMLAR 6
 • Abdullah Musaoğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  Elin Hamuru ile. Vakti zamanında Ak partinin kapatılması için az dümen çevirmedin, az hokkabazlıklar yapmadın, az taklalar atmadın. Görende derdi ki bu kadın istiklal mahkemesi savcısı, sana ne be kadın partiden pıtırtıdan, ne için vardı gizli kapılar ardında çömezlerle görüşmek, serruh bey kapatılma aleyhinde oy kullanınca adama yapmadığını bırakmadın. Eee keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner gerçeğini galiba çabuk unuttun. Elin hamuru ile parti katmak senin neyine idi. Resmi bir görevin yok, ilgin yok, alakan yok nene gerekti parti kapatmaya angaje olmak. Ayrıca, milyonlardan oy almış bir partiyi bir iki kulisinle kapatacağını mı sanmıştın? Bu milyonlar , üfürse tsunami şiddeti ile sarsılacağını, tükürse onda boğulacağını hiç akıl edemedin mi? Milletle oyun olur mu? Şimdi yalandan feryad u figan etmenin alemi yok, kendi düşen ağlamaz. Bunu önceden akıl etmen gerekirdi.
  Cevapla
 • mete bilge 6 yıl önce Şikayet Et
  VAKTİYLEGÖKÇEKİN ARAŞTIRMA ŞİRKETİNİN BAŞINDAYDI.. Kendilerinin Melih Gökçek Beyle araları iyidir. belediye adına anket yapan şirketin başındaydı kendileri. Kıbrıs tatillerini bedavaya getirmişlerdi. hatta dinlemeye takılmışmıştı gökçekin konuşmaları. zaten kocasını zor duruma sokan da kendisi. Çünkü hırları var ihtirasları var. Devrin egemen gücü kimse onun iyi anlaşması avr. İnanın dediklerine. yarın bir gün Melih Başkanımız Ak partinin başına geçer, Erdoğan köşke çıkarsa bu ablamızda vekil yapılır.
  Cevapla
 • celal okur 6 yıl önce Şikayet Et
  vay bee!. bulunmaz bursa kumaşı gibi maşaallah!böyle marifetli ve değerli bir bayanı!akp nasıl kaçırmış!?tühh,yazık olmuş! onca bilgi ve birikimini ortaya koyup herkesin her derdine deva olurdu!
  Cevapla
 • efe 6 yıl önce Şikayet Et
  ak partiden açıklama gelecek. böyle bir şey yok diye.bunları ak parti mutlaka duyar cevaplar.
  Cevapla
 • bgungor 6 yıl önce Şikayet Et
  duyda inannma. sana kim innanır,medyada neler söylediğini unutmadık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlk F-35'ler Türkiye'ye teslim edilecek!
3 kritik hamle! Ekonomi böyle şahlanacak