Kuzey Kore'den füze denemesi! Üç ülkeden acil toplantı kararı

Kuzey Kore, 19 Ekim'de denemesini yaptığı füzelerden birinin, "denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik füze" olduğunu açıkladı. Füzenin ileri düzey teknolojilere sahip olduğu vurgulandı. 3 ülke Kuzey Kore temsilcisiyle acil toplantı yaptı

Kuzey Kore'den füze denemesi! Üç ülkeden acil toplantı kararı
Kuzey Kore'den füze denemesi! Üç ülkeden acil toplantı kararı
GİRİŞ 20.10.2021 10:38 GÜNCELLEME 20.10.2021 11:41
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) Savunma Bilimleri Akademisine dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore dün yeni tip füze denedi.

Füzenin, "kanat hareketliliği ve süzülerek atlama mobilitesi dahil ileri düzey kontrol yönlendirme" teknolojilerine sahip olduğu vurgulandı.

KCNA, denemeye ilişkin "Denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik füze (SLBM) denemesi '8.24 Yongung' gemisinden gerçekleştirildi." ifadesini kullandı.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME

Kyodo ajansına göre Japonya Dışişleri Bakanlığı Asya ve Okyanusya İşleri Genel Müdürü Funakoşi Takehiro, ABD ve Güney Kore'nin Kuzey Kore özel temsilcileriyle Washington'da görüştü.

ABD'li diplomat Sung Kim ile Güney Koreli diplomat Noh Kyu Duk'in katıldığı görüşmede Funakoşi, Pyongyang'ın nükleer silah programına yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması çağrısı yapan üçlü, bu konuda "diplomatik çabaların" sürdürülmesi ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının tam olarak uygulanmasında anlaştı.

15 VE 28 EYLÜL DENEMELERİ

Dün Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Kuzey Kore tarafından iki balistik füze denemesinin yapıldığını, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını söylemişti.

Eylülden bu yana Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği füze denemelerini "oldukça talihsiz" olarak niteleyen Kişida, Japon askeri unsurlarının güvenliğinin sağlanması ve olası acil durumlara karşı hazırlıklı olunması talimatı verdiğini bildirmişti.

Kuzey Kore, 15 Eylül'de kısa menzilli balistik, 28 Eylül'de ise Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) "yeni geliştirilmiş hipersonik" şeklinde tanımladığı füze denemeleri yapmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • paye 3 ay önce Şikayet Et
    Abd denerse ses yok Rusya çin denerse ses yok ama kuzeykore denerse acil toplantı kararı haa. Reis ne doğru tespit yapmış. Dünyanın kaderi 2. dünya savaşındaki kazanan 3 5 ülkenin eline bırakılamaz. Onlar yapıyorsa başkalarıda yapabilir. Yada kendileride yapmasın bu denemeleri.
    Cevapla
  • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
    helal olsun.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'tan skandal kar savunması
Bu da yaşandı! Ordu'da bir vatandaş kar içerisinde boy verdi