Son dakika haberi: 2021-YKS sonuçları açıklandı! Ek yerleştirme baraj puanları duyuruldu

Son dakika haberi: ÖSYM Başkanı Aygün, 2021-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek. Ek yerleştirmede geçerli olacak baraj puanları da açıklandı.

Son dakika haberi: 2021-YKS sonuçları açıklandı! Ek yerleştirme baraj puanları duyuruldu
Son dakika haberi: 2021-YKS sonuçları açıklandı! Ek yerleştirme baraj puanları duyuruldu
GİRİŞ 31.08.2021 13:19 GÜNCELLEME 31.08.2021 13:19
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: ÖSYM Başkanı Aygün, 2021-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek.

SONUCU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Aygün, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, 5-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında tercihleri alınan 2021-YKS'de yerleştirme sonuçlarının açıklandığını, sonuçların http://sonuc.osym.gov.tr adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından öğrenilebileceğini bildirdi.

Sonuçların adaylara ve ailelerine hayırlı olmasını dileyen Aygün, "Ülkemizin yarınları olan değerli gençlerimiz, üniversite hayatına attığınız bu ilk adımda sizleri yürekten tebrik ediyor, üniversite hayatınızda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretleriyle mutlaka ulaşacaklardır." değerlendirmesini yaptı.

EK YERLEŞTİRME BARAJ PUANLARI AÇIKLANDI

ÖSYM Başkanı Halis Aygün: 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki “Ek Yerleştirme” yapılacak.1. Ek Yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu karara göre bu seneye özel "ikinci ek yerleştirme" yapılacak. 1. Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi TYT için 150, AYT/YDT için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak. 1. Ek Yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek. 

TERCİH YAPANLARIN YÜZDE 85,80'İ YERLEŞTİ

ÖSYM Başkanı Aygün, "YKS'de tercih yapan adayların yüzde 85,80'i yükseköğretim programlarına yerleşti" açıklamasını yaptı. Aygün şu ifadeleri kullandı: 

"2021-YKS'de tercih yapan adayların yüzde 85,80'i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adaylarımızın yüzde 52,02'si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Adayların yüzde 27,52'si 1.tercihine, yüzde 14,41'i 2. tercihine, yüzde 10,09'u 3. tercihine yerleşmiştir."

ÜNİVERSİTELERE KAYIT TARİHLERİ

Öte yandan ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021'de, elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021'de yapılabilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Sınav
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Fevzi 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah fetö soruları çalmamıştır. Bu konu araştırılsın. Çünkü çalmadığı sene yok bence.
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Yerleştirme sonucum çıkmış yerleşememişim dahada okumam bizim eğitim sisteminden hiçbir cacık olmaz
  Cevapla
 • Hariçten Gazel 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl bir söz bu. Sinavda puan alan sen, tercih yapan sen, yerleşemeyen sen. Neden eğitim sisteminden cacık olmuyormuş (Egitimli biri böyle bir ifade kullanmaz) diğer yerleşenler nasıl yerleşti. Sorun sistemde değil sende. Bahane üretme ÇALIŞ.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Senden bir cacık olmaz, bu saatten sonra okusan da olmaz.
  Cevapla
 • ertan 1 ay önce Şikayet Et
  boş kalan kontenjanları da söyle
  Cevapla
 • Eğitimci 1 ay önce Şikayet Et
  Sınava girip ve kazanan bütün gençlerimizi yürekten kutluyorum. Rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı'nın dediği gibi çalışmak çalışmak düstürüyle hareket eden gençlerimiz hedefine ulaşmıştır. Yolları açık olsun.
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  yok sınavda birinci olduk zannettik körmüsün okuma yazman mı kıt paralı ümiverasiteler dahil tercihlerde var bir tek biz olduğumuzuda sanmıyorum ama işkembeden konuşmak diye seni tabir ediyor bu deyim sanırım yağmur hanım
  Cevapla
 • Yağmur 1 ay önce Şikayet Et
  70 binde acikta kalan, kendini 10 binde görüp tercih yapmıştır. Eskiden puanı görmeden once tercih yapılıyordu, komedi, şimdi puanını görüp tercih yapılıyor. Acikta kalması kimin suçu, düşün, diyeceğim. Bunu soyleyebilen zaten düşünmüyordur, boş.
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  sen ataştırmadık mı sanıyosun bir sen mi biliyosun yada yazdığımız yerler gelmesin diye mi yazdık sistem sistem sistem başından beri bozuk değiştirir ümidi ile şuanki hükümete en başından beri oy veriyorum ama bir değişiklik yok napalım istemediğimiz bölümümü okuyalım sonrada al işte çocuk mesleği istememiş okusun diye okuymuşlar mı diyelim çocuk sevdiği istediği mesleği okuyacakki işinde başarılı olsun paralı üniversteleri bile yazdık yahu gitti emekler
  Cevapla
 • ... 1 ay önce Şikayet Et
  70 bindeki öğrencinin açıkta kalma nedenini araştır derim İyi bir siralama ama her istediği yer olacak değil ki Uygun yerleride yazmalıydı
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  70 bindeki öğrenci açıkta kaldı buna ne diyceksin?
  Cevapla
 • Yolcu 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki %85 bisey ifade ediyor. %10 u hariç gerisi çöp
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bakış açınız öyle ise diyecek bişi yok!
  Cevapla
 • Kuloglu 1 ay önce Şikayet Et
  Sen hala çöptesin.. Orada devam et.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yine metro skandalı! Vatandaşlar tünelde yürüdü
Zengilan'da duygusal anlar! Erdoğan ve Aliyev Özdemir Bayraktar'ın fotoğrafını görünce...