Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik aşı kararını duyurdu!

Son dakika: Dün akşam saatlerinde aşı gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla açıklama yayımlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada "Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirmeyle yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır." ifadelerimi kullandı.

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik aşı kararını duyurdu!
Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik aşı kararını duyurdu!
GİRİŞ 21.01.2021 00:36 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:30
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Bakan Fahrettin Koca, "Şu ana kadar 1 milyondan fazla vatandaşımız aşılanmış bulunmaktadır. Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve şu ana kadar 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu. Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar." dedi.

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yayımladığı yazılı açıklama şu şekilde;

Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik ve lojistik planlaması yapılmıştır.

Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim.

Aziz Vatandaşlarım, Değerli Basın Mensupları,

Bugün gerçekleştirdiğimiz Bilim Kurulu toplantımızda aşı programındaki gelişmeleri ele aldık. Şu ana kadar yapılan aşı programı kapsamında 1 milyondan fazla vatandaşımız aşılanmış bulunmaktadır. Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu. Salı günü itibariyle de huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşlarımızla bu vatandaşlarımızın bakımında görev alan personelin aşılanmasına başlandı.

Ayrıca 90 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına dün itibariyle başlandı. 90 yaşından büyük vatandaşlarımız için sağlık ekipleri evlerine giderek aşı uygulamasını yaptılar. Aşılama kapasitesinin her geçen gün artacağını bilmenizi isterim.

85 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN AŞILAMA BAŞLIYOR

Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar. Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız.

'TÜM ŞARTLARI ZORLUYORUZ'

Aziz Vatandaşlarım,

Tüm dünyada aşı programlarını yürüten ve başlatmaya çalışan ülkeler doğru tedarik planlaması yapmaya çalışmaktadır. Biz de vatandaşlarımız için bir tedarik ve aşı programı planlamasını erkenden yaptık. Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir. Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz.

Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim.

YORUMLAR 46
 • ahmwt 1 ay önce Şikayet Et
  evde aşı riskli değilmiki,özellikle yaşlılarda alerji gelişirse
  Cevapla
 • Ankarali 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım yan etkisi varmı korkuyoruz valla
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı olanlar Kısıtlamadan Serbest bırakılsın.
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı etkisini 28 gün sonra vurulacak ikinci dozdan sonra gösteriyor - ayrıca kanında koruyucu antikor gelişmesi aşı olanı koronadan korusa da onu taşıyıcı olmaktan kurtarmıyor - Tüm türkiye bağışıklık geliştirene kadar tedbirler devam etmeli
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  3 milyon doz aşıyla tüm türkiyeyi aşılar bunlar
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  SINOVAC tan 50 milyon doz aşı gelecek - yani 25 milyon kişiye yeter - 3 milyon geldi geri kalanın 10 milyonu ocak sonu şubat başi sevk edilecek - kalan37 milyonda Mart ayı sonuna kadar - Öncelikli gruplar sağlık çalışanları Emniyet mensupları polis asker bekçi - Lojistik - Enerji çalışanları - Ayrıca 85 yaş üstü aşılanmaya devam ediyor - önümüzdeki hafata 80 yaş üstü ile devam edilecek ve her hafta yaş sınırı düşürülerek 50 yaş üstü aşılanınca ki 50 milyon doz buna yeter zaten salgının en çok tehdit ettiği grup bağışıklık kazanacak - sonra normalleşme başlar
  Cevapla
 • muhafız1969 1 ay önce Şikayet Et
  sen aşı olmayacan mı?
  Cevapla
 • Selçuk 1 ay önce Şikayet Et
  Milli yerli aşı hakkında daha net veriler açıklanmalı. Ne durumda hala ses yok. Ben ne yapayım çin alman abd aşısını. Yılda 4 doz aşı çok maliyetli olur.
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Kimseyi zorla çin aşısı ile aşılamıyorlar - isteyen olur istemeyen ölür - yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diyenler çinde üretilen amerikan markalı telefona gelince bir anda susuyorlar
  Cevapla
 • muhafız1969 1 ay önce Şikayet Et
  bedavaya vuruyorlar para isteyen yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'a Ankaragücü dur dedi!
Son dakika! Çavuşoğlu resmen duyurdu: Mısır'la anlaşabiliriz! Yunanistan çıldırmıştı...